Laparoskopie

Laparoskopie je miniinvazivní chirurgická metoda, při níž se kamerou se speciální optikou nahlíží skrz malý řez ve stěně břišní do dutiny břišní. Jde o malý operační výkon, přičemž laparoskopie může být buď pouze diagnostická, nebo lze za použití dalších nástrojů provést i zákrok na vnitřních orgánech.

Laparoskopická operace v břišní dutině
Laparoskopická operace v břišní dutině

Kdy se používá...

Vyšetření se používá při některých stavech v chirurgii a gynekologii. Laparoskopie přichází v úvahu tehdy, pokud nelze žádnou jinou šetrnější metodou dospět k diagnóze. Zákrok indikuje a provádí chirurg nebo gynekolog.

K čemu slouží...

Při vyšetření získává operatér přímý pohled do dutiny břišní a může tak zblízka a detailně prohlížet povrch vnitřních orgánů, zejména střev, jater, žlučníku, žaludku, sleziny, ženských pohlavních orgánů nebo pobřišnice. Při laparoskopii si tak lékař může udělat podrobnou představu o tvaru a velikosti jednotlivých orgánů, případně o jejich postižení, o vnitřním krvácení nebo o rozsahu nádorového onemocnění.

Co je k tomu potřeba...

K laparoskopii je třeba speciálního drahého vybavení, které sestává z kamery s optikou, monitoru, různých nástrojů určených pro laparoskopické operace, přístroje pro napouštění inertního plynu do dutiny břišní, který dokáže automaticky kontrolovat tlak plynu, a v neposlední řadě je k vyšetření zapotřebí vhodný operační sál s vybavením pro podávání narkózy.

Jaký je princip...

Používají se speciální nástroje a optika s videokamerou, která obraz z vnitřku těla přenáší na monitor. Aby bylo možné orientovat se mezi orgány, je třeba je od sebe napřed oddálit, zejména pak oddálit břišní stěnu, která normálně na břišní orgány přímo naléhá. K tomu se využívá oxidu uhličitého, který je do těla pod stále kontrolovaným tlakem napouštěn. Nástroje i optika se do těla musí zavádět přes vzduchotěsné ventily, aby plyn neunikal. Kamera se většinou do břicha zavádí malým řezem v pupku, takže jizva po řezu je po zhojení velmi nenápadná.

Jak se na to připravit...

Laparoskopie je operační výkon. Proto musíte mít hotové předoperační vyšetření. To provede buď váš praktický lékař nebo internista. Spočívá ve fyzikálním vyšetření, odběrech krve a natočení EKG. Lékař musí posoudit, zda můžete podstoupit celkovou anestezii. Před vyšetřením budete přijati do nemocnice na chirurgické nebo gynekologické oddělení. Před výkonem musíte být nalačno a dostanete prášky na zklidnění.

Jak to probíhá...

Před zákrokem vás odvezou na operační sál. Tam vám anesteziolog zavede ohebnou kanylu do žíly, kterou vám bude aplikovat léky a roztoky v průběhu narkózy. Poté vás uspí. Operatér sterilně připraví operační pole, provede malý řez v pupku a začne do břicha napouštět oxid uhličitý. Poté zavede do otvoru vzduchotěsný ventil a skrz něj do břicha kameru. Tou pak může přehlédnout vnitřní orgány. Pokud se bude i operovat některý z orgánů, zavedou se do břicha dalšími drobnými otvory ještě jeden až dva nástroje. Po výkonu se otvory zašijí a anesteziolog vás probudí. Následně budete odvezeni zpět na oddělení k dospání.

Kdy a jaký bude výsledek...

Výsledek je k dispozici ihned, operatér vidí přímo do dutiny břišní a může při výkonu rovnou provést i některé léčebné zákroky. Vyšetření podá přesný obraz o vnitřních břišních orgánech, o jejich tvaru, velikosti, kvalitě povrchu. Je možné najít zdroj krvácení nebo zhodnotit rozsah postižení při rakovině.

Kam povedou další kroky...

Další postup záleží na nálezu. Je-li nález normální, budete dále vyšetřováni nebo sledováni v odborné poradně. Pokud se prokáže patologie, může být napravena buď laparoskopickým zásahem, pokud je to možné, nebo se provede klasická otevřená operace.
Líbí se vám článek?
+22 Ano Ne
 
 
Diskuze čtenářů Přidejte komentář jako první

Vstoupit do diskuze

 
 
 
 
 
Naposledy prohlédnuté hodnocení
Naposledy přečtené dotazy
 
Naposledy čtené: