Lékaři jsou dobří, průměrní i špatní. Neriskujte zdraví a najděte si toho nejlepšího!

 • Redakce uLékaře.cz
 • 23.4.2012
 • Aktualizace: 7.5.2012
 • uLékaře.cz

Vybrali byste si na rekonstrukci bytu prvního řemeslníka, který vám přijde pod ruku? Většinou se poptáváme po známých a snažíme se najít člověka, který nám byt přinejmenším trvale nezhyzdí. Je opravdu zvláštní, když podobnou péči nevěnujeme výběru odborníka, který má na starosti něco mnohem cennějšího než byt – naše zdraví. Jako bychom si mysleli, že všichni lékaři jsou automaticky dobří.

Zkušené lékaře hledejte v zařízeních s dlouhodobě dobrou pověstí
Zkušené lékaře hledejte v zařízeních s dlouhodobě dobrou pověstí

Špatným výběrem lékaře můžete přijít o zdraví i o život

Je sice smutným, ale naprosto logickým faktem, že všichni lékaři nejsou dobří. Tak jako existují dobří a méně dobří právníci, řemeslníci, obchodníci a manažeři, mohou být i lékaři více či méně schopní. Vyskytnou se i takoví, kteří nedokážou včas rozpoznat varovné příznaky vážného onemocnění a nepřímo tak svého pacienta připraví o život. Výběru lékaře nebo zdravotnického zařízení pro sebe a své nejbližší bychom proto měli věnovat tu největší péči.

Není pravda, že šanci na špičkovou péči mají jen vrcholoví sportovci, prominentní politici a  boháči. Na výborné pracoviště a k ceněnému odborníkovi máte šanci se dostat i vy, stačí se jen trochu snažit a být si vědom toho, že si můžete vybrat. Jak tedy najít toho pravého?

Jak poznat skvělého lékaře

Dříve než začneme s hledáním nejlepšího lékaře, musíme vědět, jak ho poznat. Záleží i na vašem osobním vkusu, dobrý lékař by však neměl postrádat tyto vlastnosti:

 
 1. Jeho čekárna nezeje pokaždé prázdnotou, ale není ani narvaná k prasknutí. První případ může být známkou toho, že nekvalitní lékař o všechny pacienty již přišel, zatímco ve druhém případě nemůže mít lékař čas se všem svým pacientům pořádně věnovat.
 2. Lékař se o vás zajímá, klade doplňující dotazy a sám navrhuje preventivní prohlídky a vyšetření. Má aktivní přístup.
 3. Lékař sám může ve své ordinaci provádět více různých vyšetření, není pouhým „přeposílačem“ k jiným odborníkům.
 4. Pokud je přesto potřeba spolupráce s jiným odborníkem či zdravotnickým zařízením, dokáže navrhnout více variant nebo respektuje váš výběr (pokud chcete mít jasno v tom, jaká zdravotnická zařízení se nacházejí ve vašem okolí, podívejte se na stránky http://www.ulekare.cz/nemocnice-vyhledavani).
 5. Odpovídá jasně na vaše otázky a nedává najevo, že ho obtěžují. Naopak se zajímá o to, zda je vám vše jasné, a vysvětluje vám důvody svých rozhodnutí ohledně léčby a vyšetření.
 6. Působí dostatečně sebevědomě. Zmatený nebo nejistý lékař znejisťuje i své pacienty.
 7. Chová se ke svým pacientům s respektem.
 8. Má kladné ohlasy od svých pacientů. Za prvé od těch, kterým pomohl především po odborné stránce, ale také od pacientů oceňujících jeho lidský a starostlivý přístup.

Pět kroků pro výběr nejlepšího lékaře: jak na to

 1. Ptejte se přátel a známých. Kdo má výborné zkušenosti se svým lékařem či zdravotnickým zařízením, určitě se o ně rád podělí.
 2. Ptejte se jiných lékařů. Pokud máte mezi příbuznými či známými důvěryhodného lékaře nebo jiného zdravotníka, máte téměř vyhráno. Jako všichni odborníci i lékaři o sobě většinou vědí a dokážou alespoň přibližně posoudit odborné i osobní kvality svých kolegů.
 3. Prohledejte internet. Na internetu se množí stránky umožňující hodnotit a komentovat lékaře. Nezapomeňte však, že podobné zdroje nemusí být vždy zcela důvěryhodné. Je možné je manipulovat a mnohé komentáře mohou být neobjektivní nebo ovlivněné mimořádnými okolnostmi. Pokud má však některý lékař na stránkách samá špatná hodnocení, asi nebude tou nejlepší volbou. Rozsáhlou a kvalitní databázi lékařů všech specializací najdete například na http://www.ulekare.cz/lekari-vyhledavani.
 4. Sledujte vývěsky na poliklinikách a v čekárnách. I když lékaři po sobě ordinace spíše přebírají a s nimi i stávající klientelu, občas se zakládají i  zcela nové ordinace, do kterých je třeba přilákat nové pacienty. Nemějte strach, že do nové ordinace přijdete k nezkušenému zelenáči, protože k  založení vlastní soukromé praxe jsou nejprve nutné roky praxe a  zkušeností na jiném pracovišti.
 5. Kvalitní a zkušené lékaře můžete najít v renomovaných zdravotnických zařízeních, která mají dlouhodobě dobrou pověst. Zajímejte se o to, kteří lékaři z těchto pracovišť přijímají pacienty také do své soukromé ordinace.

Na co máme u lékaře nárok?

Každý z nás má nárok na různé druhy preventivních prohlídek a vyšetření, které jsou plně hrazeny z našeho zdravotního pojištění. Ne každý však má lékaře, který ho na tyto možnosti upozorní. Zjistěte, co všechno můžete dostat, a nebojte se o to přihlásit.

 • U praktického lékaře – v dospělém věku máte nárok na bezplatnou preventivní prohlídku jednou za dva roky, u malých dětí je to samozřejmě častěji.
 • U zubaře – pokud je vám více než 18 let, pojišťovna vám hradí zubařskou prevenci jednou ročně. U dětí do 18 let je to dvakrát do roka.
 • U gynekologa – každá žena starší 15 let má nárok na preventivní gynekologickou prohlídku jedenkrát za rok.

Podrobné informace o prevenci a nejrůznějších preventivních vyšetřeních najdete na http://www.ulekare.cz/nemoci-vysetreni/preventivni-prohlidka.

Nevěříte svému lékaři? Požádejte o názor jiného odborníka

I když jsme se svým lékařem spokojeni, někdy se může stát, že nějakému doporučení nerozumíme nebo s ním nesouhlasíme. Pokud nemáte odvahu se se svými pochybami ozvat hned na místě v ordinaci nebo vás otázka napadla až doma, nemusíte si naštěstí s problémem marně lámat hlavu sami. Na internetu existuje řada specializovaných poraden, kde lékaři s  příslušnou odborností zodpoví i vaše komplikované dotazy. Jednu z  poraden, na kterou se můžete obrátit s jakýmkoli dotazem týkajícím se medicíny a svého zdraví, najdete také zde http://www.ulekare.cz/poradna-lekare-vyhledavani.

(vek)

Zdroje:
www.foreignborn.com
www.health.com

Autor článku:

MUDr. Mgr. Helena Janíčková Ph.D.

Specializace: neurologie

Lékařka je vědeckým pracovníkem v oblasti neurověd. Působila ve Fyziologickém ústavu Akademie věd ČR, nyní je v rámci post-doktorandského studia v Kanadě.

Líbí se vám článek?
+26 Ano Ne
 
 
Diskuze čtenářů Nové téma | zodpovězené dotazy
Pacient | Od: Jan Pánek | 19.5.2012 21:09
by se především měl zajímat o to, co mu vlastně je a být trochu poučen. To zvládne ale jen někdo. Velmi to pomáhá lékaři seznámit se s problémem. Ovšem je třeba postupovat delikátně, lékaři informace podávat tak, aby si nemyslel, že mu fušujeme do řemesla, A také je třeba odhadnou, jaký způsom komunikace zvolit.
reagovat
 
 
 
Naposledy prohlédnuté hodnocení
Naposledy přečtené dotazy
 
Naposledy čtené: