Lymeskou borreliózu rozpoznáte sami: sledujte první příznaky

Protože proti lymeské borrelióze zatím neexistuje účinné očkování a léčba antibiotiky přináší dobré výsledky, hlavně když je zahájena včas, je klíčové nepropást varovné příznaky signalizující možný nástup tohoto zákeřného onemocnění. Jaké jsou tedy příznaky lymeské borreliózy a v jakém pořadí se dostavují?

Zarudnutí kůže v místě přisátí klíštěte je signálem pro návštěvu lékaře
Zarudnutí kůže v místě přisátí klíštěte je signálem pro návštěvu lékaře

Šířící se rudá skvrna

V průběhu několika dnů až týdnů od chvíle, kdy člověka kouslo nakažené klíště, se rozvíjí časná fáze onemocnění borreliózou. První znamení, které by nemělo uniknout naší pozornosti, je typické zarudnutí pokožky v místě, kde bylo klíště přisáté. Zarudnutí má obvykle kruhový tvar a často (i když ne vždy) má uprostřed začervenalého kruhu bledý střed. Odborně se tomuto zarudnutí typickému pro borreliózu říká „erythema migrans“.

Hlavní nevýhodou výše popsaného zarudnutí pokožky je prostý fakt, že se tento typický příznak nemusí objevit u každého. Podle některých údajů se erythema migrans neobjeví dokonce u více než jedné čtvrtiny osob nakažených borreliózou.

 

Chřipkové příznaky

I v případě, že se typické kruhové zarudnutí s centrálním výbledem nedostaví, mohou onemocnění borreliózou signalizovat chřipkové příznaky, které jinak erythema migrans typicky doprovázejí. Pacienti pociťují všeobecnou únavu, bolest svalů a kloubů, bolest hlavy, a často mají také zvětšené lymfatické uzliny. Zvláště pokud si je člověk vědom, že ho v poslední době kouslo klíště, měl by při podobných příznacích zpozornět i v případě, že na kůži se žádné varovné znamení neobjevilo.

Když se onemocnění neléčí

Pokud se borreliová infekce neléčí, přetrvává zarudnutí na kůži zhruba měsíc. Během týdnů až měsíců poté, co se zarudnutí objevilo, se bakterie dokáže rozšířit po celém těle. Potom už přicházejí ke slovu pozdní příznaky neléčené borreliózy. Ty mohou zahrnovat poškození srdce a velkých cév, kloubů, a dokonce i nervového systému.

(vek)

Zdroj:
www.medicinenet.com

Líbí se vám článek?
+45 Ano Ne
 
 
Diskuze čtenářů Nové téma | zodpovězené dotazy
Detekce onemocnění | Od: Pavel Tomášek | 20.6.2016 14:20
Bohužel rozpoznání příznaků není
jednoduché a to víc mě
překvapuje přístup lékařů. Po
kousnutí klíštětem měla
přítelkyně na zápěstí typickou
kruhovitou skvrnu. Zašli jsme na
pohotovost, kde ji to lékař
zamaskoval nějakou mastičkou a
poslal ji k praktické lékařce
vzdálení asi 250 km, s tím, že ji
atb. dávat nebude. Tím pádem
atb dostala docela pozdě a i na
kontroloním odběru byly
protilátky zvýšené. Nezřídka se
stává že se pacienti musejí
vyšetření dost krkolomně
domáhat a je značný rozdíl mezi
tím, co píšou lékaři na internetu a
do časopisů a mezi tím, jak reálně
konají.
reagovat
 
 
 
Naposledy prohlédnuté hodnocení
Naposledy přečtené dotazy
 
Kam dál
Naposledy čtené: