Měříte si tep? Máte tak šanci odhalit život ohrožující nemoci

Měření tepové frekvence. Velmi jednoduché vyšetření, které by mělo být neopomenutelnou součástí každé preventivní prohlídky v ordinaci lékaře. Zabere jen málo času, jeho význam je však velký. Dlouhodobé sledování výšky tepové frekvence totiž může zachránit nejeden lidský život.

Dlouholetý vysoký srdeční tep ukazuje na závažný problém
Dlouholetý vysoký srdeční tep ukazuje na závažný problém

Základem je dlouhodobé sledování

Klidová srdeční frekvence by se u zdravých lidí měla pohybovat v rozmezí 60 až 80 tepů za minutu. Vyšší hodnoty můžeme naměřit například při zvýšené tělesné teplotě. V tomto případě se však jedná pouze o dočasný nárůst, k jehož úpravě dojde po odeznění horečky. Varovným signálem, který upozorňuje na možnou přítomnost závažné, v mnohých případech až život ohrožující choroby, je dlouhodobě narůstající či několik let trvající vysoká tepová frekvence.

 

Riziko stoupá s přibývajícím počtem tepů

Vědci odhalili, že tepová frekvence pohybující se nad 84 tepy za minutu, která se v průběhu dlouhodobého sledování vyvinula nebo která přetrvávala déle než pět let, zvýšila riziko smrti z nejrůznějších příčin o celých 79 %. Až o 55 % vzrostlo riziko úmrtí na kardiovaskulární onemocnění, přičemž každých deset tepů za minutu navíc znamenalo nárůst rizika o 16 %.

Nejen srdeční choroby ohrožují na životě

Nejčastější příčinou dlouhodobého zvýšení klidové tepové frekvence je srdeční choroba. Ovšem i jiná onemocnění týkající se dalších orgánových systémů se mohou na zvýšeném počtu úmrtí významně podílet. Zvýšená srdeční frekvence je výsledkem zesílené činnosti sympatického nervového systému, v jehož důsledku dochází často k srdeční ischemii či vzniku arytmií. Má také podpůrný vliv na rozvoj aterosklerózy.

Dlouhodobé pravidelné vyšetřování výšky srdeční frekvence je nesmírně důležité. Může upozornit na přítomnost závažné choroby, jejíž včasná diagnostika a léčba mohou odvrátit hrozbu blížící se smrti.

(pad)

Zdroj: http://www.medicalnewstoday.com/articles/198053.php

Líbí se vám článek?
+31 Ano Ne
 
 
Diskuze čtenářů Přidejte komentář jako první

Vstoupit do diskuze

 
 
 
 
Naposledy prohlédnuté hodnocení
Naposledy přečtené dotazy
 
Naposledy čtené: