Mléko (ne)zahleňuje. Záleží na tom, čemu věříte

  • Redakce uLékaře.cz
  • 24.6.2010
  • Aktualizace: 24.6.2010
  • Bez alergie

Mléko zvyšuje zahlenění – to je velmi časté přesvědčení mnohých pacientů nebo jejich rodičů. Je však podloženo vědeckými důkazy? Není jeho pravdivost stejná jako pravdivost tvrzení, že každá paní, která má na nose bradavici, je čarodějnice?

Zahlenění může mít pozitivní funkci
Zahlenění může mít pozitivní funkci

Hlen je film, který pokrývá sliznice zažívacího i respiračního traktu. Chrání organizmus před řadou mechanických, termických i chemických poškození. Je produktem hlenových žlázek. Obsahuje vodu, muciny, imunoglobuliny, mukopolysacharidy, soli, lysozym, leukocyty a odumřelé epitelie.

Mléko "zahleňuje" od 12. století

Úvahy o zahlenění po požívání mléka můžeme nalézt již ve 12. století. Pocházejí od židovského lékaře Mosese Maimoidese. Také tradiční čínská medicína se zmiňuje o zvlhčujícím účinku konzumace mléka a sladkostí na sliznice. Je vysvětlován vyšší tvorbou hlenu. Je ale takový účinek dnes vědecky prokázaný? Mají se všichni, kdo trpí onemocněním dýchacích cest, vyhýbat konzumaci mléka a mléčných výrobků?

Opatření při nemocech dýchacích cest jsou mnohdy protichůdná. Na jednu stranu se pacienti vyhýbají mléčným výrobkům, které podle nich zahleňují, na druhou stranu užívají léky, které tvorbu hlenu podporují nebo mění jeho kvalitu. Je možno v tomto počínání hledat nějaký smysl? Často ne.

 

Nebořte přirozenou obrannou bariéru

Hlen je jednoznačně prospěšnou obrannou bariérou, která chrání sliznice před poškozením. Při jeho vyšší tvorbě ale musí být zajištěno i jeho rychlé a účinné odstraňování. Tak je splněna jeho ochranná funkce – zachytí škodliviny, které jsou potom z dýchacích cest spolu s ním odstraněny.

Odborné studie prokázaly, že pocit zahlenění udávají po konzumaci nejen mléka, ale i nemléčného testovacího nápoje (který je od mléka chuťově k nerozeznání) výrazně častěji lidé, kteří věří, že konzumace mléčných výrobků vyvolává vyšší tvorbu hlenu v dýchacích cestách.

Zahlenění pociťují jen ti, kteří tomu věří

Pocit zahlenění je tedy závislý na víře, nikoliv na konzumaci kravského mléka. Studie byly prováděny jak u astmatiků, tak u dobrovolníků, kteří se nechali infikovat viry působícími onemocnění dýchacích cest. U všech byl výsledek stejný. Pocit zahlenění udávali více ti, kteří v to věří.

Doporučení vyloučit mléko a mléčné výrobky ze stravy všech, kdo trpí onemocněním dýchacích cest, není tedy většinou založeno na vědeckých důkazech, a může dokonce vést i k poškození organizmu, pokud je dieta dlouhodobá, protože jednostranná dieta pacienta ochuzuje o důležité živiny.

Škodlivé je požívání mléka pouze tehdy, pokud má na něj pacient prokázanou alergii. Ta se může projevovat příznaky onemocnění zažívacího ústrojí, kůže i dýchacích cest. Projevy jsou zhoršovány i fyzickou námahou.

(van)

Líbí se vám článek?
+32 Děkujeme za váš hlas.
 
 
Diskuze čtenářů Nové téma | zodpovězené dotazy
Není mléko jako mléko | Od: Pravdomluv | 8.10.2011 16:46
Je hloupé že to hlavní se neuvádí - totiž že NENÍ MLÉKO JAKO MLÉKO. Záleží nejen na úpravě, ale také z jakého plemene (v případě krav) pochází - zda z alergizujícího A1 typu, který se z komerčních a jiných škodlivých důvodů chová mnohem častěji nebo A2 typ původní před mutací (který je spíše podobný u ovcí a koz).
reagovat
re:Není mléko jako mléko | Od: Monika | 18.2.2016 13:01
Jsem zrovna ten případ, kdy mi vyloučení
mléčných výrobků zcela prospělo. Astma se
zlepšilo tak, že nemusím užívat žádné léky,
zhubla jsem, žádné kašle, žádné rýmy,
nachlazení a po dvouletém snažení jsem i
přirozeně otěhotněla. Neděla jsem nic extra jen
jsem na doporučení tradiční čínské medicíny
vyloučila mléko a mléčné výroby. Dají se totiž
skvěle nahradit!!! Krevní testy mám naprosto v
pořádku a neshledávám žádnou ztrátu vitamínů
ani minerálů, ba naopak!!! Hezký den :-)
reagovat
re:re:Není mléko jako mléko | Od: Lída Salemová | 10.3.2017 15:56
Mám naprosto stejnou zkušenost - vysazení mléka pomohlo vyřešit mnoho věcí, od zahlenění po únavu, výkyvy energie, nečistou pleť atd.

Zabývám se alternativní medicínou a tak vím, že je důležité nejen to z čeho se potraviny SKLÁDAJÍ, ale hlavně to jakou mají ENERGII, tedy jaký je VÝSLEDEK v těle po tom co jsou plně stráveny.

U mléka je to jednoznačně - oslabuje nejvíc slezinu a tlusté střevo. Tím oslabuje imunitu, způsobuje věci jako pomalejší myšlení, horší soustředění, horší usínání a spaní. Přispívá ke vzniku kožních potíží (od ekzémů přes akné, metličkové žilky apod.). Přitěžuje průduškám, je tedy nevhodný u astmatiků, alergiků a také u malých dětí, které mají často nachlazení.

Vápník v kravském mléce lze velmi lehce nahradit a to tak, že organismus se nebude překyselovat (jako po krav. mléce). Bílkoviny a vápník najdeme ve zdrojích jako je brokolice, ořechy, semínka, luštěniny.

Mléko lze pak při vaření nahradit rostlinnými mléky (nejlépe rýžové, ovesné pokud nám nevadí lepek, případně mandlové, sojové nedoporučuji).

Věci v organimu jsou opravdu spojené.
A psychická a fyzická stránka jsou dvě mince jedné strany.
Vysazení např. mléka, lepku a cukru dokáže významně zlepšit i psychický stav (typické hlavně u mnoha klientů s úzkostmi). Viz tzv. GAPS dieta a syndrome of leaking intestine.

Opravdu nestačí vědět složení potravin.

A pokud chceme problémy opravdu vyřešit, tak nestačí je potlačovat nebo překrývat léky (=další zatěžování organismu a problém si stále nosíme s sebou).

Jako hlavní ale doporučuji neřídit se názorem někoho jiného. Vyzkoušet (u mléka minimálně 2 měsíce, u lepku 3-6 měsíců minimálně) a sami uvidíte efekt. Jasné myšlené, více energie, hezčí pleť.

Nehledejme ale pak náhražky. Jde o změnu způsobu myšlení. Stravovat se tak jak je náš organismus stavěný a řídit se rozumem.
Kravské mléko je pro telátka. Proto má naprosto jiné složení než mléko mateřské.

Pokud už mléčné výrobky, tak kozí nebo ovčí. Z kravského maximálně sýry a to pouze pokud jde o člověka naprosto zdravého (tedy žádné alergie, potíže s trávením, psychikou, imunitou, pokožkou atd.).

Hezký den
reagovat
re:re:re:Není mléko jako mléko | Od: Jméno | 19.3.2017 01:47
Vážená, už to bylo řečeno v článku. Nepochybuji o tom, že by vám na zádech začala růst křídla, kdybyste o tom četla.
reagovat
 
 
 
 
 
Naposledy prohlédnuté hodnocení
Naposledy přečtené dotazy
 
Kam dál
 
 
Nejčastější úrazy kolene: zaměřeno na kloubní vazy
Články: Nejčastější úrazy kolene: zaměřeno na kloubní vazy
Poranění zkřížených a...
Pásový opar
Články: Pásový opar
Pásový opar, herpes zoster...
Známe bič na nadměrné pocení kdekoli na těle
Články: Známe bič na nadměrné pocení kdekoli na těle
Mnoho lidí si myslí, že...
Pěšky nebo na kole - Tipy na výlety
Naposledy čtené: