Mocná vláknina: se zažíváním dokáže hotové divy!

  • Redakce uLékaře.cz
  • 4.1.2017
  • Aktualizace: 4.1.2017
  • uLékaře.cz

Vláknina je v souvislosti s trávením zmiňována často. Prospěšná ovšem může jen tehdy, pokud víme, jak ji do těla dostat a kolik jí má být. Prozradíme, které potraviny jsou na ni bohaté a jaký typ vlákniny je účinný právě na vaše potíže.

ovesná kaše je bohatá na vlákninu
ovesná kaše je bohatá na vlákninu

Vláknina je důležitá složka potravy. Nachází se v mnoha základních a běžně dostupných potravinách. Má spoustu zdraví prospěšných vlastností a v rámci trávicího ústrojí pomáhá proti průjmu i při zácpě. Je dobré vědět, že existují dva druhy. Podle toho, jak reaguje s vodou, dělíme vlákninu na rozpustnou a nerozpustnou.

Ulevuje při průjmu

Rozpustná vláknina pomáhá při řídké stolici, jelikož do sebe vstřebává tekutinu a vytváří tak objemnější stolici. Funguje na stejném principu jako houba – vsákne přebytečnou vodu, která se při průjmu ve střevu nachází. Podílí se též na snižovaní hladin cholesterolu a reguluje krevní cukr. Rozpustnou vlákninu obsahuje oves, fazole a hrách, jablka, mango, švestky, kiwi, fíky či sladké brambory. 

 

Řešení zácpy

Nerozpustná vláknina je nestravitelná a umí na sebe vázat vodu. Usnadňuje tak pohyb potravy střevem a změkčuje stolici, což je velmi důležité při zácpě. Suchá a tvrdá stolice se špatně vylučuje, nutí k nadměrnému tlačení a může tak přispívat ke vzniku hemoroidů. Nerozpustná vláknina také pomáhá vyplavit škodlivé látky z těla. Nachází se ve slupkách ovoce a zeleniny, v pšenici, otrubách, tmavé rýži, brokolici, špenátu, mrkvi, okurkách, celeru, cuketách a rajčatech.

Kolik vlákniny tělo potřebuje?

Dospělé ženy by měly denně přijmout 25 gramů vlákniny, muži o něco více – 38 gramů. Tato čísla vám sama o sobě asi mnoho neřeknou, dáme vám tedy tip na konkrétní jídelníček. Získáte tak základní přehled o obsahu vlákniny v potravinách. Ovšem pozor – pokud je tělo dlouhodobě zvyklé na potraviny s nízkým obsahem vlákniny, zvyšujte její přísun pozvolna v průběhu 2 až 3 týdnů. Vyhnete se tak nepříjemným projevům, jako jsou nadýmaní a křeče. Důležitý je také přísun správného množství tekutin. Jak tedy pokrýt denní dávku vlákniny?

  • Snídaně: miska ovesné kaše, hruška.
  • Svačina: velké jablko.
  • Oběd: miska listového salátu, hrst krájeného celeru, rajče.
  • Večeře: půl misky tepelně upraveného špenátu.

Vlákninu lze tělu dodávat i ve formě doplňků stravy. Jenže při průmyslovém zpracování vlákniny se ztrácí část zdraví prospěšných látek. Přirozená forma je proto pro tělo užitečnější a nejlépe stravitelná.

(pak)

Zdroj:
http://www.webmd.com

Autor článku:

Mgr. Petra Kováčová

Líbí se vám článek?
+10 Ano Ne
 
 
Diskuze čtenářů Přidejte komentář jako první

Vstoupit do diskuze

 
 
 
 
Naposledy prohlédnuté hodnocení
Naposledy přečtené dotazy
 
Naposledy čtené: