Může mobil způsobit rakovinu mozku? Odborníci pochybují

Ředitel prominentního institutu pro výzkum v americkém Pittsburghu varuje své zaměstnance před nadměrným používáním mobilních telefonů. Všem lidem své fakulty rozeslal překvapivé varování: „Omezte používání svých mobilních telefonů na minimum, protože mobil zvyšuje riziko vzniku rakoviny.“

Lépe se chránit než litovat

Pesimistický názor doktora Ronalda Herbermana kontrastuje s velkým počtem odborných studií, které zatím nenalezly žádné spojení mezi používáním mobilních telefonů a zvýšeným výskytem rakoviny. Také Americký úřad pro potraviny a léčiva nejeví známky znepokojení. „Pokud vůbec existuje nějaký vliv (mobilního telefonu na vznik rakoviny), je pravděpodobně velice malý,“ píše se na oficiálních stránkách úřadu.

Lépe se dříve chránit než později litovat
Lépe se dříve chránit než později litovat

Doktor Herberman zakládá své varování na dosud nepublikovaných výsledcích. Tvrdí, že vědecky prokázat škodlivost elektromagnetického záření mobilních telefonů může trvat ještě dlouhou dobu, lidé se však musí chránit ihned. Zvláště děti by prý měly mobily používat jen v nezbytných případech podle hesla „Lépe se dříve chránit než později litovat“.

Nikdo další se mobilů neobává

Z žádné další instituce na světě dosud žádné varování před zářením z telefonů nezaznělo. V roce 2008 provedla Univerzita v Utahu analýzu tisíců případů rakoviny mozku. Výsledný verdikt zní „Nenalezli jsme žádné zvýšené riziko rakoviny mozku u uživatelů mobilních telefonů.“ Podobné výsledky už dříve hlásily výzkumné týmy z Francie a Norska. Doktor Herberman však píše o rostoucím množství literatury, která spojuje dlouhodobé užívání mobilních telefonů a nepříznivé zdravotní důsledky včetně rakoviny.

Výrobci telefonů musí dodržovat limity

Český státní zdravotní ústav se škodlivého vlivu mobilních telefonů na zdraví obyvatel také neobává. Množství elektromagnetického záření, kterému může být člověk vystaven, upravuje nařízení vlády o ochraně před neionizujícím zářením a všechny veřejně dostupné mobilní telefony jsou testovány tak, aby nepřekračovaly stanovené limity.

(vek)

Zdroje:
Associated Press 2008 July 24 (www.msnbc.msn.com)
Státní zdravotní ústav

Líbí se vám článek?
-8 Děkujeme za váš hlas.
 
 
Diskuze čtenářů Nové téma | zodpovězené dotazy
mobil | Od: Janka Kristínka | 17.8.2015 13:59
Ja síce telefón nemám. Ale používala by som ho
len a len na dôležité telefonáty. A nie na hranie a
tak. Taký obyčajný telefón s foto ale aby bol na
to dôležité.

A ja si taký aj jedného dňa aj kúpim. Inak ak sa
to nepreháňa tak čo sa môže stať. Človek môže s
toho dostať silnú migrénu. Neviem, ja som volala
ešte s môjho starého telefónu hodiny a to tri
roky a bola som aj na CT mozgu a všetko bolo
OK len migrény. To bolo všetko. A to je aj o
životnom štýle a stravovania.
reagovat
Vnímání tzv. elektrosmogu vlastním tělem | Od: Vorel | 25.8.2014 22:51
Např. Blesk dne 13.1.2005 ve svém článku "Děti, okamžitě zavěste!" (na poslední straně) informoval o studii britské Národní radiologické rady o škodlivosti používání mobilů zejména u dětí, u kterých telefonování způsobuje vážné poškození mozku mnohem více a rychleji, než u dospělých. Pokud jsou toto stránky, které se k tomuto tématu staví nezaujatě, mohu zde sdělit, že tzv. elektrosmog na lidský organismus opravdu nepůsobí nijak pozitivně, jak a nakolik ale způsobuje konkrétně rakovinu hlavy, nemohu již posoudit, mně působí "pouze" křeče v břiše... Koho to zajímá více, přečtěte si k tomu více informací na http://energievesmiru.cz/vesmirnaenergieochranauvod.html (zde na to není dost místa).
reagovat
 
 
 
Naposledy prohlédnuté hodnocení
Naposledy přečtené dotazy
 
Kam dál
Naposledy čtené: