Nádorová bolest

Bolesti při nádorových onemocněních jsou nejčastěji dlouhodobé neboli chronické. Jsou to bolesti, které se vyskytují v souvislosti s nádorovým onemocnění, tj. jak bolesti vyvolané samotným nádorem, tak i bolesti způsobené léčbou nádorového onemocnění (chemoterapií, radioterapií, operací, atd.).
Léčba nádorové bolesti
Léčba nádorové bolesti

Četnost

Bolest je vůbec nejčastějším příznakem zhoubných nádorových onemocnění. Postihuje v průměru až 80 % pacientů s tímto onemocněním. Obava před bolestí je mnohdy silnější, než strach z ostatních komplikací nádoru. Je pravdou, že bolesti spojené s nádorovým onemocnění patří k těm nejobtížněji léčitelnými. Současné možnosti léčby však již přinášejí pro většinu stavů uspokojivá řešení.

Proč nádor bolí...

Pravděpodobnost výskytu bolesti závisí do značné míry na typu nádorového onemocnění. Nejčastěji se vyskytuje bolest u nádorů kostí. Nádorové postižení může kost oslabovat a způsobit tak i při obvyklé zátěži zlomeninu, která bolí. Velmi častá je bolestivost i u nádorového postižení slinivky břišní. Naopak méně časté jsou bolesti u nádorů krvetvorné tkáně (leukémie).

Bolest u nádorového onemocnění je nejčastěji způsobena prorůstáním nádoru do nervů nebo bohatě nervově zásobených struktur (pobřišnice, pohrudnice, okostice, atd.). Bolest může vyvolat i tlak nádoru na tyto struktury. Bolest při nádorovém onemocnění může být stálá, provázející stavy klidu i aktivity. Může se však vyskytovat i v epizodách přerušujících období bez větších obtíží. Bolest, která má vliv na délku a kvalitu spánku nemocného dále oslabuje. Užívání hypnotik („léků na spaní“) je v takových případech nejen neúčinné, ale může nemocného dále poškodit. Rozhodující význam má v těchto případech právě léčba bolesti.

Jak bolesti léčit...

Nejspolehlivější je odstranění příčiny bolesti. Tato možnost se však nenabízí vždy. Nádor nelze odstranit celý, příčina bolestí není přesně vymezena, apod. Pomoci pak může výkon tzv. paliativní. Nádor není odstraněn v celém rozsahu, je ale odstraněna část způsobující obtíže. Třebaže není tímto způsobem prodloužena doba přežití, může se výrazně zlepšit kvalita života a tedy i šance prožít mnoho dalším hodnotných let.

Léčba opiáty...

Bojíte se opiátů? Jakmile jednou dostanete opiáty, už nebude cesty zpět? Budete dostávat stále vyšší dávky? Stanou se z Vás narkomani? Tyto laické a dnes již naštěstí naprosto neopodstatněné obavy se honí v hlavě nejednoho pacienta s nádorovým onemocněním. Pokusme se tyto předsudky postupně vyvrátit:
  • Podávání opiátů může být pouze dočasné . Mohou se podávat v pooperačním období, při léčbě ozařováním nebo chemoterapii. Po ústupu bolestí, může být dávka postupně snížena a nakonec i vysazena.
  • Existuje mnoho preparátů. Pokud jsou podávány pod lékařským dohledem, je riziko vzniku tolerance (oslabení účinku dané dávky) malé. Dávku je třeba zvýšit při zvětšení bolestí. Zvyšování dávky pro její neúčinnost při dlouhodobém podávání není při správném dávkování nutné.
  • Podávání opiátů u nádorových bolestí je pohodlné a bezpečné. Opiáty mohou být aplikovány pomocí tzv. opiátových náplastí. Pokud nejsou náplasti účinné, mohou být podávány tablety. Ani injekční podávání není podobné zneužívání nebezpečných drog u narkomanů. Opiáty jsou podávány do podkoží nebo do svalu, odkud se postupně vstřebávají. Nezpůsobují halucinace ani poruchy vědomí.
  • Léky proti bolesti mohou být podávány i místně, přímo do míst, kde je jejich účinek nejdůležitější. Tím je možné dosáhnout výrazného snížení celkové dávky a tím i rizika komplikací a nežádoucích účinků. Příkladem takového podání může být zavedení látky přímo do páteřního kanálu (tzv. spinální anestézie) při nádorech dolní poloviny těla.
  • Bolestivé komplikace a možnost léčby...

    Vyléčení nádoru nemusí bohužel nemocného zbavit zcela všech obtíží. Následky radikální operace, radioterapie (ozařování) a chemoterapie nádorů může vést ke vzniku bolestivých komplikací. Ozařování nitrobřišních orgánů může způsobit srůsty obtěžující zažívacími problémy a dlouhodobými bolestmi břicha a pánve. Operace nádoru prsu může způsobit vznik neléčitelného lymfedému. Lymfedém - mízní otok - paže po odstranění mízních uzlin z podpaždí pro nádor prsu bývá příčinou nepříjemných pocitů až bolestí. Lymfedém není bohužel možné definitivně odstranit. Je možné bolestivý mízní otok pravidelně zmenšovat a tím bolesti potlačit nebo odstranit zcela bez pomoci dalších léků. Technika se nazývá manuální lymfodrenáž a spočívá v postupném vymasírování nahromaděné mízy od periferie paže směrem k rameni.

    Léčba bolesti patří neodmyslitelně k léčbě většiny nádorových onemocnění. Zlepšuje kvalitu života nemocných a pomáhá v boji s tímto zákeřným a silným protivníkem. Zavedení nových léků umožňuje potlačovat bolest při minimálním ohrožení nemocného nežádoucími účinky.

Líbí se vám článek?
+46 Ano Ne
 
 
Diskuze čtenářů Nové téma | zodpovězené dotazy
Poradi mi někdo ? | Od: Miroslav Hroch | 7.12.2013 14:09
z důvodů nádorových onemocnění plic se mi vyskytl nádor na nártu pravé nohy který mi byl operován ale přes další bolesti užívám jak opiátové náplast tak spolu s nimi léky a večer mi pečovatelská asestra píchá injekci morphin. To že docházím na stolici jednou za tři dny jsem se již smířil ale mám problémy týkající se nechutenství k jídlu a rakřka nevnímavosti chuti jídla které konzumuji takřka s donucení prostě vůbec nepocituji hlad. K tomu trpím náladovostí nechutí m jakékoli činnosti ač jsem třeba dříve býval velkým milovníkem hudby a velmi společenský člověk. pokud spím často se mi zají sny o podobě skonání a podobného typu. byl bych vdě+čen kdyby mi někdo poradil jak se těchto jevů zbavit hlavně co se týče jídla neb v době než jsem začal léky užívat byl jsem velkým milovníkem dobrého jídla a požitkářem Opravdu budu vděčen když mi kdokoli poradí a to přímo na mojí emailovou adrsu. Předem velice děkuji.
reagovat
 
 
 
Naposledy prohlédnuté hodnocení
Naposledy přečtené dotazy
 
Naposledy čtené: