Nenechte si bolavými zády kazit těhotenství! Víme, co zabírá

 • Redakce uLékaře.cz
 • 9.11.2016
 • Aktualizace: 9.11.2016
 • uLékaře.cz

Gravidita s sebou přináší mnoho změn. Se zátěží se potýká nejen psychika, ale také po fyzické stránce je vše těžší. Mnoho budoucích maminek trápí zejména bolesti zad či pohybového aparátu obecně. Napovíme, jak si s touto nepříjemností poradit.

tehotna
tehotna

Problémy se zády mohou mít u nastávajících matek mnoho příčin. Může se jednat o bolesti svalů, vazů a kostí v oblasti páteře. Ale do zad se mohou promítat též bolesti vycházející například z ledvin a močových cest – projevuje se tak zkrátka i řada dalších nemocí. Typickým místem, kde se soustřeďují bolesti zad související s pohybovým aparátem, bývá spojení křížové kosti s kostmi pánevními.

Proč záda v těhotenství trpí

 • Váhový přírůstek. Páteř musí unést hmotnost navíc a kromě toho děloha a rostoucí plod stlačují cévy a nervy v pánvi. To samo o sobě vyvolává velmi nepříjemné bolestivé pocity.
 • Odlišný postoj. V těhotenství se posouvá těžiště směrem dopředu, což nutí ženu změnit držení těla i způsob pohybu. Též se zvětšuje bederní lordóza, tedy prohnutí této části páteře. Tím se záda dostávají do extrémních poloh, což může bolet.
 • Hormonální zvraty. Během gravidity se tvoří hormon relaxin, který uvolňuje vazy v pánvi, aby se usnadnil porod. Ten samý hormon ale může oslabit vazy v oblasti páteře, což vede k nestabilitě a bolesti.
 • Změna polohy svalů. Rostoucí děloha rozdělí průběh přímých svalů břišních. Zádové svaly navíc musí konat větší práci, aby unesly břicho.
 • Stres. Nervová zátěž vede ke svalovému napětí v dolní části zad a každá další emoce tuto bolest zhoršuje.

Uleví pohyb i obklady 

 • Cvičení. Pravidelný pohyb zlepšuje svalovou sílu a zpevňuje vazy, což zádům uleví. Vhodná je chůze, plavání či rotoped.
 • Fyzikální metody. Jedná se o studené či teplé obklady. Doporučuje se začít s těmi studenými a přikládat je na 20 minut několikrát denně. Poté je lze změnit na obklady teplé.
 • Zlepšení postoje. Hlídejte si správné držení těla během práce, sezení či spánku. Například vsedě je možné podepřít záda srolovaným ručníkem nebo použít těhotenský podpůrný pás.
 • Zmírnění stresu. Pomoci mohou třeba různé relaxační techniky.
 • Akupunktura a chiropraxe. Jde o metody, které umí značně ulevit od bolesti. V obou případech je však namístě opatrnost a pouze odborná lékařská péče. V těhotenství je totiž využití řady akupunkturních bodů rizikové kvůli možnosti vyvolání předčasného porodu.

Kdy vyhledat lékaře

Pokud bolest zad v průběhu 1–2 dnů nepolevuje ani při použití běžných analgetik či homeopatik, poraďte se s odborníkem. Stejně tak v případech, kdy se objeví doprovodné příznaky, jako jsou slabost, horečka, pálení a řezání při močení. Může se totiž jednat o závažný stav, například o zánět ledvin nebo slepého střeva. K lékaři se vypravte i tehdy, pozorujete-li na sobě některý z následujících příznaků:

 • přetrvává nesnesitelná bolest,
 • postupně se obtíže zhoršují, 
 • bolesti jsou křečovité nebo mají nějaký rytmus,
 • objevují se problémy při močení,
 • trápí vás mravenčení v nohách.

Co zvládnou homeopatika

Odpovídající lék podávejte v ředění 9CH. V akutním stadiu berte 5–6× denně 5 granulí, posléze je možné přípravek aplikovat již jen 2–3× denně ve stejné dávce.

Rhus toxicodendron – preparát vhodný tehdy, jsou-li postižené hlavně hluboké zádové svaly. Bolest se zhoršuje při začátku pohybu, poté se zmírňuje. Záda jsou ztuhlá a ztuhlost i bolest jsou v klidu citelnější. Žena se musí pořád nějak hýbat, aby si ulevila. Stav je horší ráno či vsedě a lepší se vleže na něčem tvrdém, případně prohnutím páteře dozadu.

Arnica montana – pomáhá od bolestí v důsledku poranění páteře a zad, i když se úraz stal již před lety. Tento lék mírní i obtíže po velké námaze, například dlouhé chůzi či intenzivním cvičení. Zabírá při pocitech rozbitosti zad, což se třeba odráží v tom, že postel se zdá tvrdá.

 

Bryonia – lze aplikovat v případě, že bolest zad narůstá s jakýmkoliv pohybem a také v teple. Dotyčný cítí píchání a záškuby. Ztuhlost zad se mírní ležením na tvrdé podložce.

Kalium carbonicum – tento lék zabírá u osob, které mají pocit slabosti v dolní části zad. Bolesti jsou ostré, řezavé, zlepšují se pohybem a zapřením o něco tvrdého. Často jsou to potíže žen žijících s dlouhodobým stresem a úzkostí. Mívají sklony ke starostem a mnoha obavám. Tento typ bolestí se může objevit v těhotenství, v průběhu porodu, ale i po něm.

Magnesia phosphorica – pomáhá tehdy, když se stav zlepší po přiložení teplého obkladu. Bolesti jsou křečovitého charakteru a vyzařují ze zad do nohou.

Natrum sulfuricum – je lékem proti bolestem, které mají původ ve zranění. Je zde ale jasně patrná též citlivost na vlhko a chlad, které bolesti výrazně zvětšují.

Aesculus hippocastanum – preparát vhodný při stálé a tupé bolesti v dolní části zad a v kyčlích. Doprovázet ji mohou pocity únavy a slabosti při chůzi. Zhoršuje se při vstávání a pohybu nohou. 

Nux vomica – řeší bolesti křečovitého charakteru, kdy se žena musí nejdřív posadit, aby se v posteli otočila. Potíže se prohlubují vždy, když má dotyčná nucení na stolici, pobývá v chladu či v průvanu nebo ráno vstává. Teplo stav zlepšuje.

Sepia officinalis – užívání se doporučuje tehdy, když je příčinou bolestí slabost vazů v oblasti křížové kosti. Problémy se ozývají hlavně při chůzi či vsedě, úlevu přináší leh na tvrdém a pohyb. Příznakem pro nasazení tohoto léku je, že žena má pocit chladu mezi lopatkami.

Autor článku:

MUDr. Jaroslav Čupera

Specializace: anesteziologie a resuscitace, intenzivní medicína

Lékař se věnuje intenzivní medícíně a homeopatii. Je členem Rady Homeopatické lékařské asociace, o.s., Aktuálně působí v AGNI centru v Rosicích u Brna

Líbí se vám článek?
+2 Ano Ne
 
 
Diskuze čtenářů Přidejte komentář jako první

Vstoupit do diskuze

 
 
 
 
Naposledy prohlédnuté hodnocení
Naposledy přečtené dotazy
 
Kam dál
Naposledy čtené: