Podzimní očkování vás ochrání na podzim a připraví na jaro

Jestliže si myslíte, že prázdniny jste přežili ve zdraví a klíšťová encefalitida vám nyní už nehrozí, jste na velikém omylu. V posledních letech se stále větší počet případů klíšťovky objevuje naopak v jarních a podzimních měsících.

Očkování kdykoli během celého roku je dnes naprosto běžné
Očkování kdykoli během celého roku je dnes naprosto běžné

Kdy se nechat očkovat?

Před několika lety byla rozšířená představa, že v případě přisátí nakaženého klíštěte by právě probíhající očkování mohlo zhoršit průběh případného onemocnění. Tato myšlenka, kvůli které se doporučovalo očkovat proti klíšťovce jen v zimních měsících, se však nikdy nepotvrdila. Dnes se proto lidé nechávají běžně očkovat kdykoli během celého roku.

Pokud absolvujete očkování ještě teď na podzim, vytvoříte si dostatečnou ochranu proti nákaze, která vás může potkat ještě i v polovině listopadu. První dvě dávky očkování, které je možné ve zkráceném schématu podat v průběhu 14 dnů, vytvoří dostatečnou imunitu u naprosté většiny očkovaných osob. Vytvořená imunita přetrvá minimálně 12 měsíců, a ochrání vás tedy i v následujících jarních měsících, ještě než absolvujete třetí dávku očkovacího schématu.

 

Klíšťata si stále více vychutnávají začátek a konec sezóny

I když se největší počet případů klíšťové encefalitidy u nás tradičně objevuje během července, v posledních letech je podle epidemiologů patrný nárůst onemocnění v jarních a podzimních měsících. V posledních letech představují onemocnění získaná na jaře a na podzim téměř jednu čtvrtinu všech onemocnění klíšťovou encefalitidou, ke kterým během roku dochází.

Očkovat by se měli také houbaři

Výskyt klíšťat a jimi přenášených infekcí je ovlivněn především počasím. Riziko nákazy v podzimních měsících stoupá tehdy, když na přelomu srpna a září vydatněji zaprší, protože klíšťata ke svému vývoji kromě dostatečně vysokých teplot potřebují také dostatečnou vlhkost. A protože deštivé počasí láká do podzimního lesa kromě klíšťat i množství houbařů, není divu, že není klíšťová encefalitida po začátku školního roku ničím neobvyklým.

Pokud se na podzim alespoň jednou chystáte do přírody, měli byste očkování proti klíšťové encefalitidě důkladně zvážit. A mějte přitom na paměti, že jednou absolvované očkování se bude hodit nejen na konci klíšťové sezóny, ale i na jejím začátku příští rok–jarní měsíce si pak budete moci užít již bezpečně a bez starosti.

(vek)

Zdroje:
www.vakciny.net
www.szu.cz

Autor článku:

MUDr. Mgr. Helena Janíčková Ph.D.

Specializace: neurologie

Lékařka je vědeckým pracovníkem v oblasti neurověd. Působila ve Fyziologickém ústavu Akademie věd ČR, nyní je v rámci post-doktorandského studia v Kanadě.

Líbí se vám článek?
+2 Ano Ne
 
 
Diskuze čtenářů Přidejte komentář jako první

Vstoupit do diskuze

 
 
 
Naposledy prohlédnuté hodnocení
Naposledy přečtené dotazy
 
Kam dál
Naposledy čtené: