Podzimní rýmy a virózy

Krátké dny, tma, častý déšť a samozřejmě nepříjemné nachlazení – to jsou známky ponurého a lezavého podzimu, který se na nás chystá. Málokdo však stojí v době, kdy se pro tento rok definitivně loučíme s létem, o takové zpestření, jakým je nachlazení nebo rýma.

A letos znovu...

Letos vás chřipka ještě bohudík nepotkala, ale už na sobě cítíte, jak se sychravý podzim blíží. Deštivé počasí vyloženě svádí viry, které mohou osídlit naše dýchací cesty, k invazi do našeho těla. Jaké tyto viry působí příznaky a jak se projevuje „obyčejné“ nachlazení?

Sychravé počasí přináší větší riziko rým a viróz
Sychravé počasí přináší větší riziko rým a viróz

Běžné virózy jsou způsobeny viry, které osídlí sliznici vystýlající nosní dutiny, krk a dýchací cesty. Patří mezi nejčastější nemoci, které nás mohou napadnout. V pozadí nachlazení a následné virózy stojí řada virů, ale šedou eminencí jsou rhinoviry, které jsou nejčastějšími původci viróz, a existuje jich na sto různých podtypů. V každém ročním období jsou za rýmu zodpovědné různé typy virů.

Jak se šíří rýma...

Nejčastěji mezi lidmi, jejichž ruce se dostanou do kontaktu s nosním sekretem a hleny infikovaných osob. V tomto sekretu se skrývají i infekční virové částice. Když se sekret dostane do kontaktu s vašimi ústy, nosem nebo očima, může virus snadno proniknout do těla a nakazit vás. Méně často se virus přenáší vdechnutým vzduchem, který obsahuje kapičky vykašlané nebo vykýchnuté nemocným člověkem. Rýma je nejnakažlivější první den nebo dva poté, co se objevily první příznaky. To, že prochladnete, samo o sobě rýmu nezpůsobí, může to ale zvýšit vaši vnímavost k infekci, stejně tak jako jiný stres nebo oslabení organismu.

 

Doporučené téma: Léčba bolesti

Poslední článek:
Trápí vás bolesti hlavy? Možná za to mohou hormony!
Bolesti hlavy mohou být způsobeny mnoha faktory, včetně genetické výbavy či stravovacích návyků. U žen navíc k...  zobrazit téma

Příznaky...

První příznaky běžného nachlazení se objeví v rozmezí jednoho až tří dní poté, co se nakazíte. Většinou je první známkou škrábání nebo bolest v krku. Později k tomu přibude kýchání, objeví se rýma a pocit, že je člověk nemocný. Přestože se horečka nevyskytuje příliš často, bývá na počátku nachlazení lehce zvýšená teplota. Zpočátku je sekret z nosu čirý a vodnatý, později se zahustí a změní svoji barvu – většinou na žlutozelenou. U řady lidí nachlazení také provází mírný kašel. Většina příznaků sama zmizí během čtyř až deseti dní, kašel ale někdy přetrvává i dva týdny.

Komplikace...

Nachlazení však může být prodlouženo četnými komplikacemi. U lidí s astmatem rhinovirus často vyvolá astmatický záchvat. U některých lidí se zase rozvine zánět středního ucha nebo zánět dutin, tedy nemoci, v jejichž pozadí stojí bakteriální infekce. Při nachlazení totiž oteče nosní sliznice, následné zúžení nosu má za následek zablokování cest, kterými je sekret normálně odváděn. Bakterie pak v ucpaných místech mohou nerušeně růst. Nejnebezpečnější a nejméně příjemná komplikace nachlazení nastává v případě, kdy bakterie infikují průdušky (bronchitis – zánět průdušek) nebo plíce (pneumonie – zápal plic).

Diagnóza...

Lékaři většinou diagnostikují nachlazení podle běžných příznaků. Vysoká horečka, bolesti hlavy, vyrážka, dýchací obtíže nebo bolest na hrudi svědčí pro to, že nejde o pouhou virózu. Laboratorní testy většinou nejsou třeba, ale když se vyskytnou komplikace, může vás lékař poslat na rentgen nebo na krevní testy.

Prevence...

Protože jsou virózy způsobeny tak pestrou paletou virů a protože se tyto viry neustále obměňují, nebyla zatím vyvinuta účinná vakcína. Nejúčinnější obranou proto zůstává pečlivá hygiena. Protože se řada virů šíří infikovanými tělesnými tekutinami, měli by si nachlazení jedinci, stejně tak jako jejich rodina a okolí, mýt často a důkladně ruce. Kýchat a kašlat by se mělo jen do kapesníčků, nemocní lidé by, pokud je to možné, měli spát v odděleném pokoji. Kašlající a kýchající by se také měli vyhnout veřejným místům, hromadným dopravním prostředkům, práci a škole, neboť zde mohou nakazit ostatní. Šíření viru lze také zabránit dezinfekcí předmětů a ploch, které nemocný používá spolu se zdravými.

(hak)

Líbí se vám článek?
+19 Ano Ne
 
 
Diskuze čtenářů Nové téma | zodpovězené dotazy
viroza | Od: Aja | 21.3.2017 07:26
Pokud se o mě pokouší viroza, hned si beru Preventan Akut. Dokáže virozu zastavit! K tomu jitrocelový sirup od babičky a odpočinek. Tahle kombinace bacily většinou zažene :))
reagovat
Rýma | Od: Aneta | 11.9.2015 09:05
Hodně používáme na rýmu u dětí a preventivně
kapičky Quixx baby,mám s nimi velmi dobrou
zkušenost...jsou nenávykové !
reagovat
Rýma | Od: Zuzánek | 6.8.2015 10:43
Na rýmu mám odzkoušenou mořskou vodu, to je
výborný a přírodní přípravek. Funguje jak
preventivně tak i při samotné rýmě rozpouští hlen
a líp se smrká. A dají se sehnat i přípravky, které
jsou určené pro nejmenší miminka, my používáme
Quixx Baby.
reagovat
re:Rýma | Od: Alixa | 25.8.2015 11:54
Taky tak. A hlavně jsem moc ráda, že se dají
sehnat kapičky s mořskou vodou už pro nejmenší
miminka. Dávám Quixx Baby letos skoro celé léto,
kvůli počasí, všude je zapnutá klimatizace a tak
kapu malému do nosíku, aby rýmu nechytil (jsou
mu 3 měsíce) a nemuseli jsme složitě odsávat.
reagovat
re:re:Rýma | Od: Dana | 2.9.2015 11:12
Kapičky s mořskou vodou Quixx baby nám doporučila doktorka na čištění nosu miminka. Dobře se dávkují a hlavně jsou přírodní. Jsme s nimi spokojení.
reagovat
re:re:re:Rýma | Od: Tereza | 11.9.2015 09:03
Quixx Baby jsem zkoušela prvně,ale jsem moc
spokojená...do teď jsem znala pro prcky jen
Libenar...ale tahle aplikace kapiček,mnohem lepší
:o)
reagovat
re:re:re:re:Rýma | Od: Pajdulacka | 26.10.2015 11:00
Taky nám dětská dr. poradila kapičky s mořskou
vodou Quixx Baby, namáčím do nich vatový
tampónek a vytírám každý den nosík. Starší syn
má sprej, ale zatím ho nemusel použít, kéž by nám
to vydrželo až do jara, rýmy jsou hrozný opruz, u
dětí zvlášť.
reagovat
 
 
 
 
 
Naposledy prohlédnuté hodnocení
Naposledy přečtené dotazy
 
Naposledy čtené: