Pooperační bolest

Chystáte se na svou první operaci. Máte strach. Pomůže Vám to vůbec? Nebude to bolet? Co když se probudím uprostřed operace? Jaké to bude po operaci? Bude to bolet? A jak dlouho?Pravě tyto a mnoho dalších neodbytných otázek se honí člověku hlavou v předvečer operačního výkonu. Vzpomínáte na neuvěřitelné historky ze svého okolí, zkušenosti příjemné i nepříjemné. Jaké asi budou ty Vaše?
Pooperační bolest bývá nepříjemná
Pooperační bolest bývá nepříjemná

Během vlastní operace...

O Vaši bolest je postaráno pomocí celkové nebo svodné anestézie. Dávno pryč jsou doby, kdy se operovalo „naživo“, ve válečných vřavách v lepším případě s použitím lahve alkoholu a před sto lety s éterem, po kterém bolela hlava tak, že kocovina je proti tomu procházka růžovým stavem. Léčba pooperační bolesti začíná až v momentě, kdy se po operaci pomalu probíráte.

Dřív než bude pozdě...

Pooperační bolesti patří k bolestem akutním. Proto i pro ni platí, že se musí začít léčit ihned, aby se z bolesti nestala bolest chronická. Mimo to špatně léčená pooperační bolest má i další nežádoucí projevy a účinky. V takovém případě budete mít zvýšený krevní tlak, Vaše tělo bude mít mnohem větší nároky na dodávku kyslíku. Vaše srdce bude muset zbytečně zvyšovat výkon. Plíce nebudou pracovat tak jak mají. Nebudete si moci například dostatečně odkašlat, čímž se zvyšuje riziko zápalu plic. Váš organizmus bude spotřebovávat vlastní zásoby energie více, než je to nutné. Také Vám mnohem více hrozí embolie. A to je něco, čemu se každý Váš ošetřující lékař velmi rád vyhne. Jednoduše je sto a jeden dobrý důvod, proč pooperační bolest co nejvíce zmírnit, nejlépe zcela utišit.

Připravme se na bolest...

S moderním přístupem k bolesti přichází i moderní postupy, jak bolesti předcházet. Jedním z nich je tzv. preemptivní analgesie . Co to je? To je opatření, které může předcházet Vašemu operačnímu výkonu. Nejčastěji se používají analgetika (léky proti bolesti) několik minut před započetím vlastní operační anestézie. Díky nim se sníží práh vnímání bolesti, snižuje se i riziko přechodu bolesti do chronické podoby. Důležité je i ovlivnění psychické složky, dojde k celkovému zklidnění.

Nehrajte si na hrdiny...

Máte po operaci, pomalu se probíráte z anestézie, začínáte si uvědomovat dění kolem sebe a mimo jiné pomalu začíná přicházet bolest způsobená operací. Záleží samozřejmě na typu použité anestézie. Bude-li to anestézie celková, pak Vás operované místo začne bolet o něco dříve než když máte za sebou anestézii svodnou, například tzv. spinální blok (anestézie vedená do páteřního kanálu nebo míšních obalů).

Možností ovlivnění Vaší bolestí je mnoho. Vyžaduje to však jeden důležitý fakt - spolupráci. Samozřejmě, že o Vás bude zdravotnický personál nadále kvalitně pečovat, protože je za tím účelem proškolený. Ale kdy Vás něco bolí budete nejlépe vědět sami. Proto neváhejte a řekněte si o prostředky na tišení bolesti.

Rozhodně se nemusíte obávat, že Vás bude někdo pokládat za hypochondra. Lepší říci si o injekci a spokojeně odpočívat a napomáhat regeneraci těla, než někde hrdinně trpět. Potlačení pooperační bolesti má i další význam mimo ty, které jsme již jmenovali (klidný puls, normální krevní tlak, hluboké dýchání, rozumná spotřeba energie, snížené riziko embolie). Když Vás to bude méně bolet, budete se více pohybovat. Včasná rehabilitace je velkou zárukou toho, že se Váš stav rychle upraví a předejdete možným komplikacím.

Co můžu očekávat...

Léky pro tlumení pooperační bolesti můžeme rozdělit do dvou skupin:

1) Nesteroidní protizánětlivá analgetika:Přes tento složitý název se jedná o celkem běžné leky. Mezi účinné látky těchto léků patří především kyselina acetylocalicylová (Apirin), paracetamol (například Paralen), ibuprofen, indometacin nebo dikolfenak. Jsou to léky, které si běžně bereme při chřipce. Jejich výhodou je i jisté protizánětlivé působení. Najdou uplatnění tam, kde operační výkon nebyl tak složitý či rozsáhlý a kde je potřeba tlumit mírné až střední bolesti. Návyk na ně nevzniká. Při dlouhodobém užívání může však dojít k rozvoji vředové choroby žaludku a dvanáctníku, která Vás může ohrozit nebezpečným krvácením do zažívacího traktu. Proto jejich užívání konzultujte vždy s lékařem.

Doporučené téma: Léčba bolesti

Poslední článek:
Trápí vás bolesti hlavy? Možná za to mohou hormony!
Bolesti hlavy mohou být způsobeny mnoha faktory, včetně genetické výbavy či stravovacích návyků. U žen navíc k...  zobrazit téma

2) Opioidní analgetika: Kuřáci opia ví své. Ne, nemusíte se bát. Pomocí těchto léků probíhá naprosto běžná a v pooperační péči nedocenitelná léčba akutní bolesti. Vždyť i vlastní tělo si podle potřeby vytváří látky ne nepodobné těmto látkám. Jejich výhoda je ve schopnosti účinně tlumit silnější bolesti a navíc mají částečně zklidňující účinky. Díky nim můžete začít včasně rehabilitovat, díky nim budete efektivně odpočívat. Z nežádoucích účinků je to především působení na dýchací centra. Záleží však na konkrétním preparátu. Bolest však většinou velmi aktivuje dýchání, takže podáním těchto léku se působení vzájemně vyruší, Vy zůstanete bez bolesti a klidně dýcháte. Může se objevit nevolnost i zvracení, zácpa, ospalost nebo sucho v ústech.Léky se podávají několika způsoby. Pokud jde o mírné bolesti, stačí zapít prášek. U silnějších bolesti je nutné léky podat do těla jinak. Lékař většinou volí cestu podání do svalu nebo přímo do žíly. Máte-li ještě infuzní léčbu, pak podání léku proti bolesti ani nezaznamenáte - podá se přímo do infuzní láhve.

Kromě analgetik lez podávat ještě léky na podporu spánku a na zklidnění. Pamatujte, že nejlepší je pohyb a dobrá nálada. Deprese mohou vnímání bolesti velmi zvýraznit. Navíc jste si určitě již mnohokrát sami u sebe všimli, že při smysluplné a zajímavé práci často na menší bolesti úplně zapomenete.

Líbí se vám článek?
+74 Ano Ne
 
 
Diskuze čtenářů Přidejte komentář jako první

Vstoupit do diskuze

 
 
 
 
 
Naposledy prohlédnuté hodnocení
Naposledy přečtené dotazy
 
Naposledy čtené: