Poruchy růstu u dítěte může odhalit i únava

Jednou z hlavních obav rodičů malých dětí je strach, zda jejich dítě poroste tak, jak má. Růstové poruchy totiž nejsou v dnešní době ničím výjimečným. Na co se tedy zaměřit a co může být prvním varovným příznakem?

Dlohodobá únava dítěte je pádným důvodem pro návštěvu lékaře
Dlohodobá únava dítěte je pádným důvodem pro návštěvu lékaře

Když děti nerostou

Růstové poruchy mohou být u dětí způsobeny mnoha příčinami. Nejčastěji se jedná o poruchu tvorby a uvolňování růstového hormonu, který je, jak už název napovídá, odpovědný za ovlivnění růstu těla. Pokud je jeho hladina v krvi nízká, může dojít je zpomalení, nebo dokonce i zastavení růstu dítěte. Někdy ale může dojít ke zpomalení růstu tak pozvolna, že to na první pohled není patrné. Na co si tedy dát pozor?

Pravidelné měření, základ každého sledování

Nejlepším způsobem, jak co nejdříve odhalit růstovou poruchu u dítěte, je jeho pravidelné měření. To by mělo probíhat minimálně dvakrát ročně a výsledky je třeba zanášet do růstových grafů. Sledováním růstových pásem lze totiž poměrně přesně vysledovat růstové tempo dítěte a v případě, kdy se dítě dostane nad nebo pod své růstové pásmo, je ihned patrné, že něco není v pořádku.

 

Dalším varovným příznakem, který ovšem není příliš specifický, může být častá a náhlá únava dítěte. Ta může být způsobena jak jinými, často i běžnými dětskými nemocemi, tak i nedostatkem růstového hormonu. To ovšem neznamená, že pokud je dítě například několik dní po sobě nadměrně spavé, je třeba s ním ihned běžet k lékaři. Pokud však únava trvá delší dobu, je vyhledání lékaře rozhodně na místě.

Nemoc, nebo jen únava?

Podobně jako únava se i porucha růstu může projevit nechutenstvím a sníženým příjmem potravy. Pokud totiž dětský organismus neroste, potřebuje i méně živin a jeho regulační systém na to reaguje nechutenstvím. Aby se ale dalo mluvit o významném nechutenství, musí trvat opravdu dlouhou dobu a musí být nezávislé na složení potravy. I tento příznak vyžaduje lékařskou konzultaci.

(kam)

Zdroje: ezinearticles.com

Líbí se vám článek?
+8 Děkujeme za váš hlas.
 
 
Diskuze čtenářů Nové téma | zodpovězené dotazy
Léčba růstovým hormonem u naší dcery | Od: Pavlína L. | 7.7.2011 11:27
U naší dcery jsme také řešili problém s růstem a v takovém případě je opravdu hodně důležité pravidelné měření. K tomu nám naše endokrynoložka doporučila jednu aplikaci na stránkách www.poruchy-rustu.cz. Dá se tam přehledně sledovat průběh léčby. Takže všem doporučuji buď vyzkoušet tuto aplikaci nebo si vést doma vlastní růstový graf. PS: léčba růstovým hormonem u naší dcery zabrala téměř okamžitě. Již po několika měsících se její výška výrazně zlepšila, takže pokud se vám zdá vaše dítě trochu menší, tak nezoufejte a zajděte za doktorem - důležité je začít poruchy růstu léčit včas ;-)
reagovat
 
 
 
 
 
Naposledy prohlédnuté hodnocení
Naposledy přečtené dotazy
 
Naposledy čtené: