Potřebujete zklidnit nosní sliznici? Vsaďte na šetrnost!

  • Redakce uLékaře.cz
  • 15.8.2016
  • Aktualizace: 15.8.2016
  • uLékaře.cz

Uvolnit ucpaný nos při rýmě bývá to nejdůležitější. Skupina tzv. šetrných dekongestiv, tedy léků používaných při těchto potížích, patří mezi moderní léčbu pro pacienty trpící například alergickou rýmou. Účinně pomoci mohou ale i při běžném nachlazení.

Účinnost šetrných dekongestiv byla prokázána v několika studiích. Zabírají jak na alergickou, tak i běžnou rýmu
Účinnost šetrných dekongestiv byla prokázána v několika studiích. Zabírají jak na alergickou, tak i běžnou rýmu

Šetrná dekongestiva jsou vlastně solné roztoky, nejčastěji ve formě sprejů. Podle obsahu soli je rozdělujeme na izotonické, hypotonické a hypertonické (což znamená, že jejich osmolarita neboli schopnost přitahovat vodu je stejná, nižší nebo vyšší než schopnost oblasti nosní sliznice). Podle původu lze pak dekongestiva rozlišit na mořská a termální (tedy minerální vody).

Likvidace otoku

Dekongestivní účinky mají roztoky hypertonické, které se nejčastěji připravují z mořské vody. Jejich působení pracuje na principu osmózy – po aplikaci šetrného přípravku do nosní dutiny vzniká mezi hypertonickým roztokem a oteklou nosní sliznicí osmotický spád. Přebytečná voda z otoku sliznice přechází do nosní dutiny a poté je snadné ji odstranit – stačí se vysmrkat. Tím pádem dochází k ústupu otoku, a tedy k tzv. dekongesci nosní sliznice. 

 

Bonusy navíc 

Šetrná dekongestiva mají ale oproti běžným lékům na ucpaný nos i další výhody. Patří mezi ně:

  • snížení překrvení nosní sliznice,
  • zlepšení její funkčnosti, 
  • usnadnění transportu hlenu v nosní dutině.

Kladem je i to, že zde nejsou nežádoucí dopady, které se objevují u klasických přípravků. Řeč je o svědění a pálení sliznice, o vzniku návyku na preparát nebo o vstřebávání léku do organismu, čímž se nechtěné účinky šíří do celého těla.  

Kladný vliv potvrzen

Účinnost šetrných dekongestiv byla prokázána v několika studiích. Zabírají jak na alergickou, tak i běžnou rýmu – ovlivňují příznivě příznaky, a navíc je možné užívat je dlouhodobě. Stejně tak mohou být prospěšné i v zastavení zánětu sliznice v oblasti vedlejších nosních dutin, středního ucha nebo hltanu, kam se záněty z nosu rády šíří, a předcházení jeho rozvoji. Jelikož, jak bylo zmíněno výše, se jedná o přípravky bezpečné, jsou vhodné i pro osoby, které trpí jinými onemocněními a chtějí se vyhnout nežádoucím účinkům jiných léků.

Zdroj: www.pediatriepropraxi.cz/pdfs/ped/2009/01/03.pdf

www.nosni-hygiena.cz

Na článku spolupracoval:

MUDr. Anna Čermáková

Líbí se vám článek?
+2 Ano Ne
 
 
Diskuze čtenářů Přidejte komentář jako první

Vstoupit do diskuze

 
 
 
 
Naposledy prohlédnuté hodnocení
Naposledy přečtené dotazy
 
Naposledy čtené: