S nosními polypy si kromě skalpelu poradí i antibiotika

Problém zvaný nosní polypy se ve většině případů odstraňuje pomocí skalpelu. Toto nepříjemné onemocnění lze ale vymýtit přímo u kořenů – za pomoci antibiotik.

Lékaři objevili provázanost mezi nosními polypy a virem stafylokoku
Lékaři objevili provázanost mezi nosními polypy a virem stafylokoku

Zlatý stafylokok jako "otec polypů"

V dnešní době nás nikdo neoznačí za zaostalce, když si vezmeme na nosní polypózu skalpel. Na druhou stranu, včasná a bezbolestná léčba antibiotiky se může stát v budoucnu realitou, protože o příčinách nosních polypů byly zjištěny zajímavé informace. Jednou z hlavních příčin jejich vzniku v průběhu chronické rinosinusitidy jsou pravděpodobně toxiny produkované bakterií zlatým stafylokokem (Staphylococcus aureus).

Chronická rinosinusitida (chronický zánět nosní sliznice a vedlejších nosních dutin) nemusí být vždy doprovázena vznikem polypů. Vědci se domnívají, že pro jejich vznik je nutná přítomnost určitých molekul, které aktivují imunitní systém, podporují vznik chronického zánětu a růst buněk nosní sliznice. Uvolňování těchto molekul iniciují pravděpodobně toxiny produkované právě stafylokoky.

 

Doporučené téma: Estetická medicína

Poslední článek:
Zbavte se pocení jednou provždy: moderní medicína nabízí unikátní metodu!
Překvapí vás nepříjemné „koláče“ potu v podpaží vždy v tu nejméně vhodnou chvíli? Potíte se navzdory počasí...  zobrazit téma

Pátrání po skutečné příčině

Když se odborníci snažili zjistit, proč se u některých pacientů s chronickou rinosinusitidou nosní polypy vyskytují, zatímco u jiných nikoli, všimli si protilátek zaměřených proti toxinům zlatého stafylokoka. Tyto protilátky byly nalezeny přímo uvnitř tkáně nosních polypů. Epidemiologické studie také ukázaly, že bakterie Staphylococcus aureus se častěji nachází u pacientů s nosními polypy (více než 60 % pacientů) než u pacientů bez nich (přibližně 30 %).

Novinky v léčbě polypózy

V souvislosti s novými poznatky o příčinách nosních polypů lze očekávat, že se objeví i nové možnosti v jejich léčbě. Patrně se v budoucnu tak často nedostane ke slovu skalpel a tvorbu polypů bude možné potlačit již v začátku pomocí léků specificky ovlivňujících zánětlivé mechanismy probíhající v nosní sliznici. A protože jedním z usvědčených viníků v tomto procesu je i bakterie, snad se jednou dočkáme také použití již zmíněných antibiotik.

(vek)

Zdroj: Curr Opin Allergy Clin Immunol 2008;8:34–38.

Líbí se vám článek?
+44 Ano Ne
 
 
Diskuze čtenářů Nové téma | zodpovězené dotazy
Nosní polypy - antibiotika | Od: Katka | 22.8.2014 09:05
Jaká antibiotika (název) se dají použít při léčbě nosních polypů? Je možné je použít i v pokročilém stadiu?
reagovat
re:Nosní polypy - antibiotika | Od: kaba | 27.6.2016 20:11
zkušenost:
2007-operace laserem nosních polypů
2013-březen-chřipkové období-dostal jsem pekelnou chřipku,teploty přes 40°C.
Úplně jsem se "vařil". V té době jsem měl opět polypy, špatné dýchání nosem.Doktorka mi na chřipku nasadila augmentin.Třetí den, kdy začal působit jsem cítil,jak mi puká v nosních dutinách.Po dobrání antibiotik jsem mohl dýchat tak, jako bych žádné polypy neměl.Stav vydržel 2 měsíce, než se vrátil.. V roce 2015 stejný stav, stejné antibiotika,akorát teploty pouze něco přes 38°C. Tentokrát se ale zázrak nekonal..
reagovat
re:Nosní polypy - antibiotika | Od: peliculiar | 4.2.2015 15:37
Z článku jsem pochopil, že to je hudba budoucnosti. Krom toho tvorbou antibiotik v podstatě "krmíme" vývoj stále nových bakterií, které nám mohou také znepříjemňovat život.
reagovat
 
 
 
Naposledy prohlédnuté hodnocení
Naposledy přečtené dotazy
 
Kam dál
Naposledy čtené: