S nosními polypy si kromě skalpelu poradí i antibiotika

Problém zvaný nosní polypy se ve většině případů odstraňuje pomocí skalpelu. Toto nepříjemné onemocnění lze ale vymýtit přímo u kořenů – za pomoci antibiotik.

Lékaři objevili provázanost mezi nosními polypy a virem stafylokoku
Lékaři objevili provázanost mezi nosními polypy a virem stafylokoku

Zlatý stafylokok jako "otec polypů"

V dnešní době nás nikdo neoznačí za zaostalce, když si vezmeme na nosní polypózu skalpel. Na druhou stranu, včasná a bezbolestná léčba antibiotiky se může stát v budoucnu realitou, protože o příčinách nosních polypů byly zjištěny zajímavé informace. Jednou z hlavních příčin jejich vzniku v průběhu chronické rinosinusitidy jsou pravděpodobně toxiny produkované bakterií zlatým stafylokokem (Staphylococcus aureus).

Chronická rinosinusitida (chronický zánět nosní sliznice a vedlejších nosních dutin) nemusí být vždy doprovázena vznikem polypů. Vědci se domnívají, že pro jejich vznik je nutná přítomnost určitých molekul, které aktivují imunitní systém, podporují vznik chronického zánětu a růst buněk nosní sliznice. Uvolňování těchto molekul iniciují pravděpodobně toxiny produkované právě stafylokoky.

 

Doporučené téma: Léčba neplodnosti

Poslední článek:
Darováním vajíčka můžete někomu splnit sen
Léčba neplodnosti může mít různou podobu. Někomu stačí upravit jídelníček, zhubnout nebo povzbudit ovulaci léky...  zobrazit téma

Pátrání po skutečné příčině

Když se odborníci snažili zjistit, proč se u některých pacientů s chronickou rinosinusitidou nosní polypy vyskytují, zatímco u jiných nikoli, všimli si protilátek zaměřených proti toxinům zlatého stafylokoka. Tyto protilátky byly nalezeny přímo uvnitř tkáně nosních polypů. Epidemiologické studie také ukázaly, že bakterie Staphylococcus aureus se častěji nachází u pacientů s nosními polypy (více než 60 % pacientů) než u pacientů bez nich (přibližně 30 %).

Novinky v léčbě polypózy

V souvislosti s novými poznatky o příčinách nosních polypů lze očekávat, že se objeví i nové možnosti v jejich léčbě. Patrně se v budoucnu tak často nedostane ke slovu skalpel a tvorbu polypů bude možné potlačit již v začátku pomocí léků specificky ovlivňujících zánětlivé mechanismy probíhající v nosní sliznici. A protože jedním z usvědčených viníků v tomto procesu je i bakterie, snad se jednou dočkáme také použití již zmíněných antibiotik.

(vek)

Zdroj: Curr Opin Allergy Clin Immunol 2008;8:34–38.

Líbí se vám článek?
+42 Ano Ne
 
 
Diskuze čtenářů Nové téma | zodpovězené dotazy
Nosní polypy - antibiotika | Od: Katka | 22.8.2014 09:05
Jaká antibiotika (název) se dají použít při léčbě nosních polypů? Je možné je použít i v pokročilém stadiu?
reagovat
re:Nosní polypy - antibiotika | Od: kaba | 27.6.2016 20:11
zkušenost:
2007-operace laserem nosních polypů
2013-březen-chřipkové období-dostal jsem pekelnou chřipku,teploty přes 40°C.
Úplně jsem se "vařil". V té době jsem měl opět polypy, špatné dýchání nosem.Doktorka mi na chřipku nasadila augmentin.Třetí den, kdy začal působit jsem cítil,jak mi puká v nosních dutinách.Po dobrání antibiotik jsem mohl dýchat tak, jako bych žádné polypy neměl.Stav vydržel 2 měsíce, než se vrátil.. V roce 2015 stejný stav, stejné antibiotika,akorát teploty pouze něco přes 38°C. Tentokrát se ale zázrak nekonal..
reagovat
re:Nosní polypy - antibiotika | Od: peliculiar | 4.2.2015 15:37
Z článku jsem pochopil, že to je hudba budoucnosti. Krom toho tvorbou antibiotik v podstatě "krmíme" vývoj stále nových bakterií, které nám mohou také znepříjemňovat život.
reagovat
 
 
 
Naposledy prohlédnuté hodnocení
Naposledy přečtené dotazy
 
Kam dál
Naposledy čtené:
Doporučený článek:

Soutěž o krém BELOBAZA®

Belobaza je krém pro každodenní péči, ochranu a regeneraci suché, citlivé a podrážděné pokožky.

 celý článek

x