Při akutním zánětu slinivky hrozí i smrt

 • Redakce uLékaře.cz
 • 16.2.2016
 • Aktualizace: 16.2.2016
 • uLékaře.cz

Oslava nebo večírek, hodně jídla a alkoholu. A následně ukrutná bolest břicha. To je příběh, který zná každý zkušený lékař – takto začíná akutní pankreatitida. Stav, který může dokonce skončit fatálně.

 přes pokroky v medicíně se úmrtnost na akutní zánět slinivky břišní pohybuje stále okolo 10 %
přes pokroky v medicíně se úmrtnost na akutní zánět slinivky břišní pohybuje stále okolo 10 %

I přes pokroky, které v medicíně proběhly, se úmrtnost na akutní zánět slinivky břišní pohybuje stále okolo 10 %. Za to zčásti může umístění orgánu, které ho činí špatně dostupným pro diagnostiku, ale především rychlý rozvoj zánětu a závažných komplikací. Jak akutní pankreatitida vzniká a jak ji poznat?

Může za to kámen

Ve většině případů jsou viníkem žlučníkové kameny. Ty způsobí problém následujícím mechanismem:

 
 • Slinivka vylučuje do střeva trávicí enzymy, žlučník zase žluč (vzniklou v játrech). „Trubičky“ vedoucí od slinivky a žlučníku se ve své koncové části spojují a ústí do střeva společně.
 • Pokud jsou ve žlučníku kameny, mohou se vyplavit a začít cestovat žlučovodem směrem ke střevu. To se stane často při zvýšené potřebě žluči (např. při přejedení tučným jídlem v kombinaci s alkoholem).
 • Když je kámen příliš velký, zachytí se v kanálku a ucpe jej. K tomu může dojít v místě společném pro žlučník a slinivku.
 • Agresivní trávicí enzymy pak v kanálku stagnují a spolu se žlučí začnou trávit vlastní tkáň slinivky. Akutní pankreatitida je na světě.

Příčinou ale mohou být i užité léky, alkoholismus, vysoká hladina krevních tuků nebo vápníku.

Nesnesitelná bolest

Jak akutní pankreatitidu poznat? Náhle vzniklá bolest břicha je většinou natolik krutá, že nemocnému nedovolí nevyhledat lékařskou pomoc. Často vzniká, jak již bylo zmíněno výše, po jídelním či alkoholovém excesu. Mezi další příznaky patří:

 • oteklé, citlivé břicho,
 • nevolnost a zvracení,
 • teplota,
 • zrychlený puls. 

Přežít a znovu nezažít

Podezření na akutní pankreatitidu potvrdí obvykle krevní testy. Léčba musí být zahájena okamžitě, v sázce je totiž pacientův život. Je třeba především zabránit poškození dalších orgánů. Dále tlumit bolest a poskytnout organismu výživu, která podpoří hojení, ale nebude slinivku zatěžovat. Zaseklý žlučový kámen je nutné vyjmout endoskopickou metodou zvanou ERCP. Když je pacient mimo ohrožení života, pátrají lékaři po příčině vzniku pankreatitidy. Pokud se jednalo o žlučový kámen, je namístě odstranění žlučníku – cholecystektomie. Když zánět odezní, léčba pokračuje – cílem je zabránit návratu akutní pankreatitidy. K tomu totiž dochází až ve čtvrtině případů. Pacientovi je doporučeno vyhnout se alkoholu, přejídání a tučné stravě. Může též užívat směs trávicích enzymů slinivky břišní – pankreatin. Tím podpoří trávicí funkce, které by nemusela zvládat nedostatečně fungující, či dokonce částečně zničená slinivka.

(luko)

Zdroj: https://www.pancreasfoundation.org/patient-information/acute-pancreatitis/

Autor článku:

Lucie Kovářová

Odborný garant článku:

MUDr. Jiří Náhlovský

Líbí se vám článek?
+13 Ano Ne
 
 
Diskuze čtenářů Přidejte komentář jako první

Vstoupit do diskuze

 
 
 
 
Naposledy prohlédnuté hodnocení
Naposledy přečtené dotazy
 
Kam dál
Naposledy čtené: