Proočkovanost roste, snižuje se také počet onemocnění?

Čím větší část populace se bude proti klíšťové encefalitidě chránit očkováním, tím méně případů tohoto onemocnění budeme každoročně registrovat. Začínají se rostoucí počty očkování konečně projevovat ve statistikách, nebo jsme stále ještě nezodpovědným národem neochotným utrácet peníze za své zdraví?

Proočkovanost proti encefalitidě v naší populaci roste
Proočkovanost proti encefalitidě v naší populaci roste

V Rakousku je očkováno devadesát procent populace

Zájem o očkování i v České republice každoročně stoupá. Na to, aby se tento trend mohl projevit na poklesu počtu onemocnění, je to však stále málo. V sousedním Rakousku je očkováno téměř devadesát procent populace a to už je skutečně číslo, které počty onemocnění může výrazně ovlivnit. Počet obyvatel Rakouska je zhruba o dva miliony nižší než u nás, počet případů klíšťové encefalitidy je však v alpské zemi desetkrát nižší. A rozhodně se nedá říci, že by se po tamních lesích neproháněl dostatek nakažených klíšťat.

Je pravda, že klíšťová encefalitida je tak trochu středoevropský a východoevropský problém – kromě Německa a Rakouska další západní státy problém s infikovanými klíšťaty netrápí. Přesto však nemůžeme svalovat vinu jen na naši smůlu a schválnosti matky přírody – na příkladu Rakouska je zřejmé, že i s nepříznivou situací je možné něco udělat.

S klíšťaty stále nedržíme krok

Přestože počet očkování proti klíšťové encefalitidě každoročně pomalu roste, na zvyšující se počty roztočů to zatím stále nestačí. V souvislosti s teplejším klimatem se totiž klíšťata dostávají do stále vyšších nadmořských výšek a mohou nás dnes nakazit i v místech, kde by to dříve nebylo možné. Zároveň s rozšiřováním oblastí, ve kterých se klíšťata mohou nalézat, se také prodlužuje trvání klíštěcí sezóny. Setkáme se s nimi dříve na jaře a na podzim nás opouštějí postupně stále později.

Česká republika se co do počtu očkování proti klíšťové encefalitidě řadí mezi evropskými státy na třetí příčku od konce. Očkováno je 17 % populace a hůře je na tom již jenom Lotyšsko a Švédsko. V těchto dvou zemích se však nevyskytuje tolik nakažených klíšťat jako v Česku. Většina z očkovaných u nás jsou děti ve věku od 6 do 18 let, rodiče a starší lidé nebezpečí často podceňují. Přitom riziko vážného průběhu nemoci je vysoké právě u starších ročníků a každoročně na klíšťovou encefalitidu zemře několik lidí převážně v důchodovém věku. Desítky dalších pak bez ohledu na věk pociťují trvalé následky tohoto onemocnění.

(vek)

Zdroj: http://www.tyden.cz/rubriky/veda-a-technika/veda/nejvice-pripadu-klistove-encefalitidy-v-evrope-ma-cesko_119211.html

Líbí se vám článek?
-1 Ano Ne
 
 
Diskuze čtenářů Přidejte komentář jako první

Vstoupit do diskuze

 
 
 
Naposledy prohlédnuté hodnocení
Naposledy přečtené dotazy
 
Naposledy čtené: