Prolaktin může ruinovat váš milostný život!

  • Redakce uLékaře.cz
  • 17.8.2010
  • Aktualizace: 18.8.2010
  • Prolaktin

Hormon prolaktin hraje velmi důležitou úlohu v těhotenství a následném období kojení. Jeho zvýšená hladina ale ovlivňuje funkci daleko více orgánů, než jsou prsní žlázy. Může způsobovat poruchy menstruačního cyklu, ale i problémy v sexuálním životě.

Sex už není, co býval? Možná za to může hormon prolaktin
Sex už není, co býval? Možná za to může hormon prolaktin

Když to v sexu skřípe

Mnoho lidí přičítá své postelové problémy problémům ve vztahu nebo například i vyprchání vzrušení. Přesto však za ztrátu sexuální aktivity může někdy i „skrytý nepřítel“ – prolaktin. Ten je jako hormon produkován podvěskem mozkovým a ovlivňuje celou řadu orgánů – od produkce mléka u kojících matek až po menstruační cyklus. Jeho zvýšená hladina také může poměrně razantně snížit chuť na sex, tzv. libido. Tento problém se nevyhýbá mužům ani ženám.

Postupný zloděj sexu

Problémy v intimním životě se u většiny párů projeví nejčastěji přibližně v roce až roce a půl. V té době odchází počáteční zamilovanost a vášeň. Pokles libida ale přichází postupně. Je proto někdy obtížné rozpoznat, zda je důvodem opravdu "odložení růžových brýlí", nebo se jedná právě zvýšenou hladinu prolaktinu.

Ke stanovení diagnózy proto mohou pomoci následující rady:

  • Pro zvýšenou hladinu prolaktinu u ženy svědčí zejména případ, kdy se kromě poklesu libida objeví i poruchy menstruačního cyklu a popřípadě i zástava menstruace. Zvýšenou hladinu může signalizovat také tvorba mateřského mléka mimo těhotenství, neplodnost nebo bolest a zvětšení prsou.
  • U mužů je pak nejčastěji tzv. hyperprolaktinémie spojena se zvětšením prsou.

Zachovejte chladnou hlavu, vášeň se vrátí

Pokud vás trápí pokles libida, měly by vaše první kroky vést k sexuologovi. Ten dokáže na základě vyšetření určit, kde by se mohla brzda vašeho sexuálního života nacházet, a pomůže ji odstranit. To se týká i vyšetření hladin prolaktinu v krvi. Při zjištění jeho zvýšené hladiny je pak třeba objevit příčinu zvýšení a podstoupit vhodnou léčbu. Jen tak je možné zlepšit jak libido, tak i celý sexuální prožitek.

(kam)

Zdroje:
www.reuniting.info
www.ehow.com

Líbí se vám článek?
+17 Ano Ne
 
 
Diskuze čtenářů Nové téma | zodpovězené dotazy
hyperprolaktin | Od: Dobi | 1.8.2013 22:17
jsem s manželem šťastná 25 let však bez potomků, nejdřív já zvýšenou hladinu prolaktinu několik let a teď i poslední dobou /5 měsíců / je poškozený i manžel hyperprolak. moje MR neprokázala nádor ,a u manžela se neví poněvadž nezvládl psychicky tunel MR.Pokles libida je už těžce přes rok sex žádný není apetit ze strany manžela =pracuje se na zlepšení, léky a pohyb se zdr.stravou to snad už zlepší...jsem nešťastná ale je to jen hloupá nemoc která se nechá přemluvit
reagovat
 
 
 
Naposledy prohlédnuté hodnocení
Naposledy přečtené dotazy
 
Kam dál
Naposledy čtené: