Rakovina prostaty (3. díl)

  • Redakce uLékaře.cz
  • 28.5.2007
  • Aktualizace: 15.5.2013
  • Medicína
Nádor prostaty může často přestat růst a pro mnoho mužů nemusí být toto onemocnění smrtelné. Proto někteří muži volí nechat se pouze od lékařů sledovat. Tato cesta je nejvhodnější pro velmi staré muže, které jiné nemoci ohrožují na životě.

Léčba

Rozhodne-li se pacient pro léčbu, je třeba při jejím výběru přihlédnout k věku pacienta a jeho celkovému stavu. Rozhodnutí o způsobu léčby musí být komplexní a mnoho mužů si vybere druhou možnost a chce se léčit. Mezi metody léčby patří ozařování, chirurgická léčba, hormonální léčba a někdy i chemoterapie. Lokalizovaný nádor lze obvykle operovat a prostatu následně ozařovat. Další metodou je kryoterapie. Při ní jsou maligní buňky zamrazeny tekutým dusíkem.

Je potřeba omezit tuky a červené maso
Je potřeba omezit tuky a červené maso

Průběh operace

Standardní operací je radikální prostatektomie. Zahrnuje odstranění prostaty a okolních lymfatických uzlin. Většinou chirurg může odstranit prostatu bez přerušení nervů důležitých pro erekci penisu nebo funkci močového měchýře. Výsledkem přerušení těchto nervů by byla impotence a inkontinence. Dojde-li při výkonu k přerušení nervů, lze inkontinenci i impotenci léčit. Je-li rakovina rozšířená i do okolní tkáně, potom je k léčbě vhodné ozařování. Může být buď použita samostatně, nebo jako doplněk chirurgické léčby.

Další postupy a prevence

Další možností je hormonální léčba, která může zpomalovat postup nemoci. V některých případech je třeba odstranit varlata . Všichni pacienti po léčbě rakoviny prostaty by měli být pravidelně vyšetřováni a měla by být u nich monitorována hladina PSA. Pro prevenci rakoviny prostaty je vhodné do jídelníčku zařadit hojné množství čerstvého ovoce a zeleniny, ryby, omezit tuky a červené maso.

Líbí se vám článek?
+33 Ano Ne
 
 
Diskuze čtenářů Přidejte komentář jako první

Vstoupit do diskuze

 
 
 
Naposledy prohlédnuté hodnocení
Naposledy přečtené dotazy
 
Naposledy čtené: