Rakovina prsu útočí i na mladé ženy!

 • Redakce uLékaře.cz
 • 17.5.2013
 • Aktualizace: 17.6.2013
 • uLékaře.cz

Rakovina prsu je v České republice nejčastější nádorové onemocnění, které se zdaleka netýká jen starších dam. Jen v České republice je každý rok diagnostikováno přes 60 případů rakoviny u žen mladších 35 let. Rakovina může zaútočit skutečně v každém věku.

Nejúčinnější prevencí zůstává samovyšetření
Nejúčinnější prevencí zůstává samovyšetření

„Mladá“ rakovina

Pokud se nádor objeví u mladé ženy, tento fakt komplikuje několik faktorů:

 1. Formy rakoviny, které postihují mladší ženy, jsou většinou agresivnější a nereagují na léčbu.
 2. Mladé ženy ještě nejsou zvyklé se vyšetřovat samy, a i když něco objeví, nevěnují nálezu velkou pozornost.
 3. Preventivní program funguje až u starších žen, které chodí na prohlídky mamografem jednou za dva roky.
 4. Ženy a někdy ani lékaři nevěří, že by se v tak mladém věku mohlo jednat o rakovinu.

Všechny tyto okolnosti vedou k tomu, že jsou u mladých žen nádory objeveny pozdě a mají horší prognózu než ty u žen po menopauze.

Dobře maskovaný nádor

Mléčná žláza prochází vývojem, který vrcholí mezi 25. a 30. rokem věku. V tomto období je samovyšetření obtížné, protože žláza se stále mění. Navíc je na mnoha místech ztluštělá a obalená vazivem, což komplikuje i diagnostiku mamografem. Pro mladší ženy je výhodnější zobrazení ultrazvukem. Ani lékař ale nemusí rozeznat, zda jde o zhoubný útvar nebo, planý poplach. Případů je poměrně málo a ne každý se s ním ve své praxi setká. Proto by měly být hlavně ženy, které splňují některé rizikové předpoklady, odeslány na specializované pracoviště.

Co všechno je pro vznik rakoviny prsu rizikové:

 • prodělané nezhoubné onemocnění prsu,
 • změny prsní žlázy,
 • rodinný výskyt rakoviny prsu, hlavně u matky, sestry nebo dcery,
 • radioterapie před 40. rokem věku v oblasti prsou a hrudníku,
 • mutace genu BRCA1 nebo BRCA2,
 • první menstruace dříve než v 11 letech.

Některé studie viní z rakoviny i dlouhodobé užívání antikoncepce, jiné to vyvracejí. Jisté ale je, že hormonální léčba estrogeny a  progestiny riziko rakoviny zvyšuje.

 

BRCA1, BRCA2 – co to je?

Jde o geny, které jsou v naší genetické výbavě normálně přítomné. Oba dva mají významný podíl na kontrole a opravách poškozené DNA. Každý gen našeho těla existuje ve dvou kopiích – jedna od otce a druhá od matky. Pokud je jedna z kopií porušena, znamená to větší pravděpodobnost výskytu nádoru. V případě BRCA1 či BRCA2 jde hlavně o nádory prsu a  vaječníků. Pak stačí už jen malé poškození druhé kopie genu a rakovina může vypuknout. K poškození – mutacím – genů dochází působením toxických látek, chemikálií nebo ozařováním.

Radikální prevence

Mladé ženy, které mají vysoké riziko rakoviny prsu, se mohou rozhodnout pro radikální preventivní operaci (mastektomii), která jejich riziko sníží až o 90 %. Jde o zákrok, při kterém jsou ženě oba dva prsy odstraněny. Okolí přitom nemusí vůbec nic poznat díky plastické rekonstrukci, která většinou po tomto preventivním zákroku následuje.

Věděli jste, že…

… preventivní mastektomii se chystá podstoupit i finalistka soutěže Miss America? Čtyřiadvacetiletá Miss Washington D.C. Allyn Roseová se pro tuto operaci rozhodla po tom, co na rakovinu prsu zemřela její matka, babička i prateta. I u ní objevili lékaři genetickou mutaci, která riziko rakoviny zvyšuje. I když se Rose živí krásou svého těla, její zdraví je pro ni důležitější.

Naučte sebe i svou dceru samovyšetření

Nejúčinnější prevencí zůstává samovyšetření. Své tělo známe nejlépe ze všech a každou změnu můžeme zaznamenat, jen ji nesmíme podcenit.

Jaký je postup samovyšetření:

 1. Pohled – stoupněte si před zrcadlo a prohlédněte si svá prsa, hledejte změny tvaru, barvy bradavky, rozdíly mezi levým a pravým prsem.
 2. Pohmat – dvěma prsty jemně prohmatejte celé prso malými krouživými pohyby, nezapomeňte na podpaží!
 3. Nejvhodnější období pro samovyšetření prsu je těsně po skončení menstruace.

Podívejte se na instruktážní o samovyšetření prsu.

Autor článku:

Karolina Jezdinská

Odborný garant článku:

MUDr. Jiří Náhlovský

Líbí se vám článek?
+21 Ano Ne
 
 
Diskuze čtenářů Přidejte komentář jako první

Vstoupit do diskuze

 
 
 
 
 
Naposledy prohlédnuté hodnocení
Naposledy přečtené dotazy
 
Naposledy čtené: