Se stoupající oblibou tetování se zvyšuje i výskyt autoimunitních onemocnění

Tetování. Ozdoba, která provází lidstvo od počátků jeho existence a která se v posledních několika desetiletích opět dostává na popředí zájmu. Přesto s sebou zdobení těla nese určitá zdravotní rizika – od nákazy virovou hepatitidou až po zhoršení autoimunitních onemocnění.

Tetování není jen obrázek na kůži, ale také vážný zásah do podkoží
Tetování není jen obrázek na kůži, ale také vážný zásah do podkoží

Nevyzpytatelná imunita

Autoimunitní choroby patří mezi nejnevyzpytatelnější onemocnění vůbec. Můžou totiž propuknout téměř kdykoliv, a to bez jakékoliv vyvolávající příčiny, nebo naopak může být vyvolávající příčinou téměř cokoliv. Proto je třeba si dávat na spoustu věcí pozor. Jednou z nich je i tetování.

Japonské irezumi

Malování na kůži – tetování – patří mezi nejstarší možnosti zdobení těla. Původ slova tetování se obvykle odvozuje od tahitského slova „tatu“ nebo „tatau“, což znamená vyznačit nebo vrazit. Druhý význam odkazuje na prapůvodní metody nanášení kresby. V japonštině se pro pojmenování tradičních metod vytváření obrazů na kůži používá slovo „irezumi“, jež může označovat i člověka, který to provádí. Pro metody jiného než japonského původu se používá slovo „tetování”, v angličtině se nejčastěji setkáme s výrazem „tattoo“.

 

Škodlivé obrázky?

U autoimunitních nemocí se na jejich vzniku nebo vzplanutí mohou silně podílet i vlivy prostředí. Proto většina lékařů tetování u autoimunitních pacientů nedoporučuje. Přesto je však rozhodnutí nechat se tetovat na každém pacientovi.

V rozhodování by ale mohla pomoci studie amerických vědců. Podařilo se jim v ní totiž prokázat, že se stoupající oblibou tetování se zvyšuje i výskyt autoimunitních chorob. Například u lupusu je reakce na infekce velmi různá a tetování, které se projevuje drobným zánětem v místě vpichu, ji může ještě více vyprovokovat. To pak může ještě více „pobláznit“ už tak nestabilní imunitní systém a vést ke vzplanutí nemoci.

Když tetování, tak henou

Alternativ, jak své tělo ozdobit, a přitom si svou nemoc nezhoršit, je mnoho. Jednou z možností je i tetování pomocí heny. Hena je přírodní barvivo a tetování tímto materiálem vydrží několik týdnů. Protože je ale nanášena na kůži, a ne do podkoží, je riziko ovlivnění imunitního systému jen minimální.

(kam)

Zdroje:

Líbí se vám článek?
-2 Ano Ne
 
 
Diskuze čtenářů Nové téma | zodpovězené dotazy
Zavadejici | Od: Pepíno | 9.9.2013 12:23
Clanek je silne zavadejici. Podle nadpisu tetovani
vazne skodi zdravi. Z clanku nic takoveho
nevyplyva, spis ze lidi s vaznym onemocnenim by
meli uvazovat o tom, ze se tetovat nedaji, ne ze
tetovani tato onemocneni zpusobuje. To ze nejaci
vedci dokazali, ze obliba tetovani zvysila vyskyt
autoimunitnich chorob? Vedci na celem svete denne
dokazuji stovky veci. Zkuste prosim prilozit misto
zavadejiciho citovani odkaz na zminovanou studii a
pak se muzeme bavit dal. A "tetovani hennou"?
Delate si legraci ne? Henna je hygienou zakazana,
protoze muze vyvolat vazne kozni problemy a
infekce, v salonech vseobecne se s hennou nedela.
reagovat
 
 
 
 
 
Naposledy prohlédnuté hodnocení
Naposledy přečtené dotazy
 
Kam dál
Naposledy čtené: