Scintigrafie skeletu

  • Redakce uLékaře.cz
  • 22.4.2008
  • Aktualizace: 23.3.2013
  • Zdravcentra.cz
Scintigrafie (scinti) skeletu je radionuklidové vyšetření kostí. Zobrazí v nich ložiska zvýšené metabolické aktivity (zlomeniny, zánět, nádory, metastázy). K rozvoji radionukoidových (radioizotopových) vyšetřovacích metod přispěl objev Antoina Henri Becquerela, který v roce 1896 popsal radioaktivitu. Podrobným zkoumáním radioaktivity a radioaktivních prvků se počátkem 20. století zabývali manželé Pierre a Marie Curieovy. V lékařství se radionuklidové vyšetřovací metody začaly uplatňovat v 50. letech 20. století.
Scintigrafii předchází klasický RTG snímek
Scintigrafii předchází klasický RTG snímek

Kdy se to používá...

Scintigrafie se používá k detekci změn v kostech při jejich nádorovém onemocnění, podezření na metastázy (u nádorů prsu, plic a prostaty), zlomeninu nebo kostní zánět. Průvodním příznakem, který Vás obvykle dovede k lékaři, je nevysvětlitelná bolest kostí. Vyšetření obvykle navrhuje chirurg, internista nebo onkolog.

K čemu to bude...

Vyšetření dokáře objevit kostní procesy, které jiným vyšetřením (např. RTG) nelze zobrazit. Včasné odkrytí nádorů nebo jejich metastáz lékaři umožní zahájit odpovídající léčbu. Scintigrafie slouží i ke sledování úspěšnosti terapie.

Co je k tomu potřeba...

K vyšetření slouží gamakamera. Můžete si ji představit jako kvádr připevněný na pohyblivém stojanu. Přístroj je připojen na vyhodnocovací zařízení. Výsledek vyšetření se zobrazuje na monitoru počítače a ukládá do paměti. Vybrané snímky tiskne připojená tiskárna.

Jaký je princip...

Scintigrafie je fyzikálně-elektronická metoda zobrazení rozmístění (distribuce) radioaktivní látky po jejím podání do organismu. Využívá zevní detekce záření gama, které tato látka vyzařuje. V případě perfuzního vyšetření skeletu se radioaktivní látka z krve zachytí oblasti zvýšené aktivity kostních buněk. Místa přítomnosti radioaktivní látky potom „svítí“. Radioaktivní záření registruje gamakamera nad Vaším tělem.

Jak se na to připravit...

Vyšetření nevyžaduje žádnou zvláštní přípravu. Scintigrafie se neprovádí u těhotných. Na své těhotenství (i možné) musíte lékaře předem upozornit.

Jak to probíhá...

Před vyšetřením se dostavíte k lékaři na aplikaci injekce s radioaktivní látkou. Vlastní snímání následuje až s časovým odstupem. Ten se může pohybovat od 2 do 48 hodin. V dohodnutou dobu půjdete do vyšetřovny a položíte se na vyšetřovací stůl. Pak už stačí, když budete klidně ležet. Kamera nad Vaším tělem asi 60 minut snímá aktivitu látky ve Vašich kostech. Může se zaměřit na konkrétní místa nebo celé Vaše tělo.

Kdy bude výsledek...

Výsledek vyšetření a jeho popis mohou být v závislosti na vytížení pracoviště k dispozici do půl hodiny od jeho ukončení.

Co vyšetření ukáže...

Místa aktivity radioaktivní látky se zobrazují na monitoru barevně. Za normálních okolností nejsou v kostech viditelná žádná místa abnormálně zvýšené nebo snížené aktivity. Akumulace radiokaktivní látky - horká místa - mohou představovat hojící se zlomeninu, nádor (metastázu) nebo infekci.

Kam povedou další kroky...

Vyšetření Vás nijak neomezuje. Po jeho ukončení se můžete věnovat libovolné činnosti.

Dostupnost...

Vyšetření provádí oddělení nukleární medicíny větších nemocnic.
Líbí se vám článek?
+238 Ano Ne
 
 
Diskuze čtenářů Nové téma | zodpovězené dotazy
scintigrafie | Od: František Milotínský | 21.5.2015 15:45
co scintigrafie odhalí ?...
reagovat
 
 
 
 
 
Naposledy prohlédnuté hodnocení
Naposledy přečtené dotazy
 
Naposledy čtené: