Sex může být příjemný i po porodu

  • Redakce uLékaře.cz
  • 21.1.2010
  • Aktualizace: 2.5.2013
  • Sexuálně
Porodit miminko znamená pro rodinný život velkou změnu. Nejčastěji se jedná o nový velký zdroj radosti a hrdosti, vstup nového člena rodiny do života má ale i své stinné stránky. Jednou z nich může být sexuální život.

Ten totiž bývá u žen po porodu často narušený. Nejedná se jen o šestinedělí a hojení porodních poranění. Nejde ani o vyčerpání z nekonečné péče o řvoucího tvorečka. Často se u žen po porodu objevují také deprese, dost možná způsobené hormonálními výkyvy konce těhotenství a porodu.

Po porodu se mohou objevit deprese způsobené hormony
Po porodu se mohou objevit deprese způsobené hormony

Řešení existuje, nebraňte se pomoci

Doktorka Wisnerová z fakultní nemocnice při univerzitě v Pittsburghu v Kanadě zveřejnila výsledky svého výzkumu, který ukazuje jednu z možných cest, jak lze tuto potíž řešit. Své výsledky publikovala v prestižním časopisu Journal of Clinical Psychiatry. Tým doktorky Wisnerové studoval 70 žen po dobu 8 týdnů stran jejich deprese a přišel na to, že pokud jim byla podávána antidepresiva, chuť žen na sex se značně zvětšila.

Antidepresiva jako záchranný kruh?

V průběhu studie byla testována dvě antidepresiva, a zatímco na počátku studie uvedlo 73 % žen, že trpí sexuálními problémy, po osmitýdenní léčbě počet nespokojených žen klesl na 37 %. Podle výzkumníků měly ženy, jejichž deprese ustoupila vlivem léků, méně potíží při pociťování pohlavní touhy, dosahování pohlavního vzrušení a orgasmu. Ženy, které antidepresiva nebraly, měly o poznání více obtíží ve všech směrech sexuálního života.

Dovolte radosti, aby se vám vrátila do života

Vědci dali zlepšení sexuálního života do souvislosti se samotnou depresí, která bere radost ze života. Autoři dále shrnují svou studii závěrem, že nepřišli na zjevný rozdíl ve zvoleném léku, a proto se domnívají, že pro zlepšení sexuálního života je důležité s depresí nějak pracovat a zmenšit její projevy. Na způsobu, jakým se toto stane, tolik nezáleží.

(shmt)

Zdroj: Postpartum Depression Relief Helps Sex Life (podle Journal of Clinical Psychiatry)

Líbí se vám článek?
-4 Ano Ne
 
 
Diskuze čtenářů Nové téma | zodpovězené dotazy
Sex po porodu | Od: Petra | 10.6.2014 14:25
Milé maminky, pokud jste nyní po porodu a máte
své vytoužené miminko nebo děťátko do dvou let,
budu moc ráda, když se Vám bude chtít vyplnit
dotazník na téma Sex po porodu:
https://www.surveymonkey.com/s/NYP3RRG
Dotazník je anonymní, neuvádíte své jméno,
příjmení, atd.
Potřebuji zjistit názory maminek pro jeden nový
článek. Všem zúčastněným moc děkuji
reagovat
 
 
 
 
 
Naposledy prohlédnuté hodnocení
Naposledy přečtené dotazy
 
Naposledy čtené: