Sluníčko může nejen opálit, ale také popálit

 • Redakce uLékaře.cz
 • 12.6.2015
 • Aktualizace: 12.6.2015
 • uLékaře.cz

Slunění má celou řadu pozitivních účinků pro organismus, ale nedodržováním základních pravidel může dojít ke spáleninám. Při léčbě mírnějších z nich, které nevyžadují pomoc lékaře, je možné aplikovat přípravky obsahující výtažky z léčivých rostlin a další příznivě působící látky.

Nedodržováním základních pravidel při opalování může dojít ke spáleninám.
Nedodržováním základních pravidel při opalování může dojít ke spáleninám.

Sluneční záření má bezesporu celou řadu příznivých účinků na naše zdraví. Z nejdůležitějších je možné uvést zásadní vliv na:

 • tvorbu vitaminu D,
 • podporu celkové imunity,
 • zlepšení psychického stavu,
 • zmírnění bolestí kloubů u nemocných s artrózou atd.

Ovšem sluníčko může i velmi nepříjemně ublížit, zejména v létě. K nejběžnějším potížím patří spáleniny, ale také úpal, úžeh či sluneční alergie.

Proč vznikají spáleniny

Jedná se vlastně o zánětlivé reakce povrchových vrstev kůže na nadměrné vystavení slunečnímu záření. V létě k nim může dojít velmi snadno. Může to být zejména nevhodným či nedostatečně zvoleným prostředkem na opalování. Chybou bývá:

 
 • volba nízkého faktoru,
 • nevyhovující forma preparátu (například mast se špatně roztírá),
 • podcenění fototypu (jižní typ se opaluje lépe než bledý zrzek),
 • aplikace přípravku příliš krátce před začátkem opalování (je potřeba natřít se minimálně zhruba 30 minut před sluněním).

Obecně je třeba vyhýbat se při opalování polednímu sluníčku a také nespoléhat na to, že nás před spálením ochrání oblečení.

Míra poškození je různá

Pokud přece jen něco podceníme, je třeba rozlišit, o jaký stupeň spáleniny se jedná.

 1. Nejčastější je mírné spálení, které se vyznačuje růžovým až začervenalým zbarvením kůže. Pokožka je na dotyk bolestivá a svědí. Po pár dnech díky zvýšené tvorbě kožního barviva melaninu zhnědne.
 2. Při středně těžkém stupni je kůže už výrazně rudá a tvoří se malé puchýřky. Ty začnou svědit a posléze praskat. Nakonec se spálená kůže sloupne.
 3. Při nejhorší, těžké míře postižení je barva pokožky tmavě červená až purpurová. Mohou, ale nemusí se tvořit puchýřky. Postižený člověk trpí bolestmi hlavy, závratěmi, nevolnostmi, horečkou a zimnicí.

Důležité je vždy si uvědomit, že sami ošetřujeme jen mírný typ popálenin! Se středním a těžkým stupněm je vždy třeba zajít k lékaři.

Pomůže měsíček i octan

Při mírně popálené kůži lze použít řadu přírodních přípravků, nejlépe ve formě gelů, sprejů či pěn. Ty se dobře aplikují a nejsou na rozdíl od mastí pro citlivou pokožku bolestivé při roztírání. Často v nich můžeme najít složky jako kyselinu pantotenovou či aloe vera, ale k dispozici jsou i jiné přírodní prostředky. Výtažky z oblíbeného měsíčku lékařského mají zejména hojivé účinky, ale význam má i jejich antimikrobiální a protizánětlivý dopad jako ochrana před možnou infekcí, vůči které je poškozená kůže náchylnější. Dobrým pomocníkem bývá též extrakt z heřmánku pravého, který má podobné účinky jako ten z měsíčku. Užitečnou složkou je i octan hlinitý (používá se u podvrtnutého kotníku či naraženého palce), protože příjemně chladí, stahuje a mírní průběh otoku.

Všechny tři zmíněné látky, nejlépe ve formě gelu či spreje, mohou spálené pokožce pomoci. Přinášejí úlevu, ochlazují, hojí a chrání před možnou infekcí.

Zdroj: zeny.e15.cz

Autor článku:

PharmDr. Tomáš Arndt

Líbí se vám článek?
+11 Ano Ne
 
 
Diskuze čtenářů Přidejte komentář jako první

Vstoupit do diskuze

 
 
 
 
Naposledy prohlédnuté hodnocení
Naposledy přečtené dotazy
 
Kam dál
Naposledy čtené: