Sníte o Vánocích, co vidíte? Myslete na své zažívání!

  • Redakce uLékaře.cz
  • 22.12.2015
  • Aktualizace: 29.12.2015
  • uLékaře.cz

Nejednou jsme si po svátcích slíbili, že s přejídáním je navždy konec. Přesto jako bychom během pár měsíců zapomněli na veškeré útrapy, které jsme si vlastní nezdrženlivostí přivodili, a další Vánoce trávíme v podobném duchu. S jakými trávicími obtížemi se řada z nás ke konci roku setkává?

Co může způsobit přejídání ke konci roku?
Co může způsobit přejídání ke konci roku?

1. Nadýmání

Pocit plnosti a nafouklého břicha je jasnou známkou nadýmání, které je spojeno s nadměrným obsahem plynů v naší trávicí soustavě. Aby nám tato potíž nerušila poklidnou atmosféru vánočních svátků, je vhodné:

  • omezit konzumaci potravin, které mohou nadměrnou plynatost vyvolávat (zelí, kapusta, luštěniny, cibule a podobně),
  • při jídle nespěchat a nehltat, čímž se sníží množství spolykaného vzduchu,
  • vyvarovat se většího popíjení šumivých nápojů.

2. Pálení žáhy

Pyróza je způsobena návratem kyselého obsahu žaludku do oblasti jícnu, který není na žaludeční šťávy uzpůsoben. Faktorů, které se na pálení žáhy mohou podílet, je celá řada. Patří mezi ně i konzumace takových potravin, jako jsou tučná, kořeněná či smažená jídla, ale také alkohol nebo kouření. Rizikové je rovněž působení stresu, který na nás během svátků nezřídka doléhá.

3. Průjem

Opakované návštěvy toalety za účelem vyprázdnění mohou mít během svátků hned několik příčin. Vedle již zmíněného stresu, na který může naše trávení reagovat různými způsoby a průjem je jedním z nich, je to obvykle neuvážené kombinování zcela neslučitelných jídel. Někdy však za potížemi bývá i špatná příprava a skladování potravin, proto je v tomto ohledu též namístě obezřetnost.

4. Zácpa

Minimum pohybu společně s nedostatkem tekutin mohou vést ke zpomalení střevních pohybů a následné zácpě. Pomoci může vedle pravidelných procházek také zařazení potravin s vysokým obsahem vlákniny do našeho jídelníčku, zejména ovoce a zeleniny.

Zdroj: www.myhealthportal.co.uk/articles/996,_70.html

Na článku spolupracoval:

MUDr. Veronika Richterová

Líbí se vám článek?
0 Ano Ne
 
 
Diskuze čtenářů Přidejte komentář jako první

Vstoupit do diskuze

 
 
 
 
Naposledy prohlédnuté hodnocení
Naposledy přečtené dotazy
 
Kam dál
Naposledy čtené: