Vánoce přicházejí: a zažívací potíže také...

  • Redakce uLékaře.cz
  • 26.11.2013
  • Aktualizace: 2.1.2014
  • uLékaře.cz

Rok se pozvolna chýlí ke svému závěru a nás čeká nápor na nervy, peněženky a v neposlední řadě taky na naše zažívání. Pořádnou zátěž často připravujeme svým žaludkům už na začátku prosince: Mikuláš přinese hlavně dětem spousty sladkostí a samozřejmě je třeba také náležitě ochutnávat vánoční cukroví ještě ve fázi pečení. Na Štědrý den a po zbytek svátků se pak stoly prohýbají pod dobrotami – o silvestru v tomto směru ani nemluvě. Sice uspokojíme chutě, náš organismus nám však za takové zacházení příliš nepoděkuje…

Homeopatika můžeme brát i jako prevenci před kocovinou
Homeopatika můžeme brát i jako prevenci před kocovinou

Někdo tohle období odnese „jen“ nějakým tím kilem navíc, často ale bývají následky nestřídmosti horší… Vždyť je třeba sníst, co se navařilo, napeklo a nakoupilo, a taky se to nesmí nechat zkazit, že…?

Hlavní skupiny zažívacích problémů tedy tvoří následky klasického přejídání. Důležitou roli ale hraje také zkonzumovaný alkohol. Další potíže se dají charakterizovat slovy „něco mi nesedlo…“.

Tyhle potíže lze velmi dobře zvládnout za pomoci homeopatik, nicméně platí známé pravidlo, že pokud se do šesti hodin nedostaví zlepšení, je potřeba zvážit výběr jiného léku anebo návštěvu lékaře. To platí zejména pro stavy, kdy jsou zvracení a průjem doprovázené bolestmi břicha anebo výraznou slabostí a  postižený již od prvního pohledu nevypadá dobře.

Jídlo omezte, tekutiny přidejte

Když už takové problémy nastanou, tělo se samo brání zvracením a  nechutenstvím, takže dieta se pak drží tak říkajíc sama. V této akutní fázi je ale důležitá dostatečná hydratace čili zavodnění, nejlépe ve formě čisté vody, čajů nebo ředěných ovocných šťáv podle toho, co zvládneme, ale měli bychom vypít velký šálek či sklenici alespoň každou hodinu. Z běžných receptů je možno doporučit zázvorový čaj, protože zklidňuje rozbouřené zažívání a tlumí zánět sliznic. Ale i poté, co se začneme cítit lépe, měli bychom s jídlem začít opatrně a rozhodně vynechat jídla bohatá na tuky a mléko, protože jejich trávení je v této fázi narušeno. Je třeba vynechat i jídla bohatá na jednoduché cukry, protože ty přispívají k růstu bakterií. A samosebou vynecháme jídla pikantní a hodně kořeněná a taky kofein a alkohol, protože ty samy o  sobě dráždí sliznici zažívacího traktu.

Homeopatická lékárnička na zažívací problémy

Co se alkoholu týče, suverénním lékem na kocovinu je Nux vomica 9CH. Je to lék zlepšující jaterní metabolismus a odbourávání alkoholu. Můžeme jej užít už jako prevenci, a to 5 granulí před odchodem na večírek. No a po večírku je dobré vzít si jej co nejdříve, opět po 5 granulích, zpočátku můžeme tuto dávku klidně několikrát zopakovat v  hodinovém intervalu. Krom nadmíry alkoholu může pomoci i po přemíře cigaret, kávy a taky jídla. Je to stav žaludku „jako na vodě“, s kyselým zvracením, které ulevuje, a zvláštní je, že i v tomto stavu si chceme pomoci „štamprdličkou“, cigaretkou či kávou…

Pokud je ale po bujarém večírku s přemírou alkoholu naším hlavním problémem strašlivá nevolnost a neustávající zvracení, je lepším lékem Ipecacuanha 15CH. Pokud ani nejsme schopni udržet granule v ústech, je možno rozpustit jich 10 ve sklenici kojenecké vody bez bublin a podávat opakovaně po čajové lžičce.

 

Klasické přejedení nejčastěji odpovídá léku Antimonium crudum 9CH. Je to výborný lék na ty stavy, kdy jsme na večírku splácali „páté přes deváté“, je nám těžko, nevolnost je doprovázená říháním, v ústech cítíme pach snězených jídel a eventuálně se dostavuje i zvracení. Stav se jídlem a konzumací alkoholu, zejména vína, zhoršuje a charakteristickým doprovodným příznakem je jazyk potažený tlustým bílým povlakem.

V případech, kdy je nám těžko hlavně po tučných jídlech a sladkostech, je možno užít i lék Pulsatilla 15CH, opět nejlépe ještě před takovou oslavou a po ní je vhodné tento lék podat 3–4× denně po 5 granulích. I u tohoto léku se může objevit doprovodné zvracení a charakteristické je, že nám v tomto stavu pomůže procházka na čerstvém vzduchu.

Pokud je naším hlavním problémem „překyselený žaludek“ po přemíře jídla, skvělou pomocí je lék Natrum phosphoricum 5CH, užívá se 3× denně 5 granulí.

Hlavním lékem na infekční zvracení a průjmy je Arsenicum album 15CH. Za vznikem potíží odpovídajícím jeho obrazu bývá zkažené jídlo anebo voda. Potíže jsou v tomto případě charakterizovány nevolností, zvracením i průjmy, které doprovází pocity pálení na úrovni žaludku, jícnu nebo konečníku, přičemž ke zlepšení dochází teplými nápoji a celkově teplem. Zvratky anebo stolice odporně, až mrtvolně zapáchají a důležité je, že je velmi ovlivněn i celkový stav postiženého – neklid, úzkost, strach ze smrti, slabost, kdy je sotva schopen vstát z postele, a pít je schopen pouze po malých doušcích. Tady je nutno dbát na dostatek tekutin, a  pokud se stav v průběhu několika hodin nelepší, je nutné vyhledat lékaře.

Dalším lékem, který je vhodné podávat téměř vždy při průjmech či zvracení, kdy se takto ztrácí velké množství tělesných tekutin, je lék China rubra 9CH. Podáváme jej v dávce 5 granulí 2× denně.

Přeji vám, abyste blížící se období svátků přežili ve zdraví, ať jsou nadcházející svátky opravdu šťastné a veselé…

Autor článku:

MUDr. Jaroslav Čupera

Specializace: anesteziologie a resuscitace, intenzivní medicína

Lékař se věnuje intenzivní medícíně a homeopatii. Je členem Rady Homeopatické lékařské asociace, o.s., Aktuálně působí v AGNI centru v Rosicích u Brna

Líbí se vám článek?
+1 Ano Ne
 
 
Diskuze čtenářů Přidejte komentář jako první

Vstoupit do diskuze

 
 
 
 
Naposledy prohlédnuté hodnocení
Naposledy přečtené dotazy
  • Uz břicha Paní doktorko, mám dotaz byla jsem na UZ břicha pro občasné bolesti v...
  • Bolesti kolen - bakerova cysta Mám dotaz stále se mi tvoří pod oběma koleny...
  • Krecove zily Je mi 23 let a mam na leve noze krecove zily. Trpi na ne oba...
  • Bakterie ve spermatu Po návštěvě několika URL lékařů a ordinací mě nakonec...
  • Třes rukou Stále více se mi zhoršuje třes rukou, potíže jsou zejména při psaní...
  • Bolest v tříslech Mám RA a poslední dobou mě hodně bolí v tříslech. Vadí mi to...
 
Naposledy čtené: