Vyhrajte věčný boj s cigaretou jednou provždy

  • Redakce uLékaře.cz
  • 19.10.2010
  • Aktualizace: 17.11.2010
  • Stop kouření

Přestože všichni kuřáci vědí, že cigareta je zabiják, pokračují v kouření dál. Možná i zkoušeli přestat, dokonce několikrát, ale vždy se po nějaké době k cigaretám opět vrátili. Boj se závislostí na nikotinu zkrátka není snadný. Otázkou ale je, proč znovu začít kouřit, když už člověk jednou tento boj vyhrál!

Zkuste zapojit pevnou vůli zejména ve chvílích, které vám připomínají staré návyky
Zkuste zapojit pevnou vůli zejména ve chvílích, které vám připomínají staré návyky

Hlavními nepřáteli úspěšného odvykání kouření jsou abstinenční příznaky. Odvykající kuřák bývá podrážděný, zlostný, unavený, ospalý či více hladový. A cigareta v tomto případě nabízí jednoduché řešení. Pokud ale kuřák vydrží bez cigarety i přes tyto nepříjemné abstinenční příznaky, má z poloviny vyhráno. Hodnotit úspěšnost odvykání je ovšem možné až po určité době. A nebezpečí, že se člověk k tomuto zlozvyku vrátí, je tu vždy. Přesto stojí za to bojovat dál.

Doporučené téma: Detoxikace

Poslední článek:
Klíče k dlouhověkosti jsou dva: správná strava a pohyb
Možná si říkáte, proč vám nabízíme dva klíče k jednomu zámku. Máte pravdu, třeba uspějete i s jedním nebo se bez...  zobrazit téma

Spouštěče kouření

Závislost na nikotinu, to je hlavní síla, která nutí kuřáka znovu si zapálit. Existují ale také určité spouštěče, situace a události, které člověka znovu přivedou ke kouření. Pokud byl například kuřák zvyklý na cigaretku po jídle, většinou v tuto dobu dostane na kouření znovu chuť. Jinou nebezpečnou situací pro bývalého kuřáka může být například řízení auta či sledování televize. Mnoho lidí právě při těchto činnostech pravidelně kouřívá. Ještě častějším zvykem bývá cigareta u kávy či čaje. Opět platí, že v takovém případě přijde chuť na cigaretu v kavárně, čajovně či doma nad hrnkem oblíbeného nápoje.

 

Alkohol nepřeje odvykání

Mnoho lidí kouří cigarety současně s pitím alkoholu. Alkohol nejen odstraňuje zábrany, ale také oslabuje vůli. Zvyšuje tak riziko, že bývalý kuřák znovu začne kouřit. Společnost jiných kuřáků toto riziko ještě stupňuje. Proto pravděpodobně nejtěžší situací pro odvykajícího kuřáka je párty s přáteli kuřáky.

Cigareta jako pomůcka proti stresu

Představme si situaci, kdy se bývalý kuřák dostane do stresující situace. Může si myslet, že cigareta mu pomůže před stresem uniknout. Nebude ale ve výsledku stres ještě větší, pokud svůj boj s cigaretou znovu prohraje? Odvykající kuřák by měl najít jiné způsoby, jak si v náročných situacích ulevit.

Každá z výše jmenovaných situací může bývalého kuřáka znovu přivést k cigaretě. Není ale škoda zahodit veškeré dosažené úspěchy a začínat opět od začátku?

(tek)

Zdroj: www.stop-smoking-updates.com

Líbí se vám článek?
+28 Ano Ne
 
 
Diskuze čtenářů Nové téma | zodpovězené dotazy
Podařilo se! | Od: Vladimír | 7.11.2012 12:37
Kouřil jsem 44 let, ke konci už 3 krabičky, když jsem začal v důchodu vysedábat o monitoru s pravou rokou na myši a levá neměla co dělat.
Nějakých cca posledních 5 let jsem přestal šlukovat a kouřil jsem jen lehké levné cigarety (naposledy zlaté RESPECT). Možná proto jsem neměl problémy s abstinenčními příznaky, když jsem s tím skončil. Nijak jsem neplánoval, kdy s tím praštím, jen jsem věděl, že bych to jednou strašně rád udělal.
Příležitost se naskytla, když jsem zase jednou na začátku července dostal obligátní bronchitidu, při které by mi kouření roztrhalo průduškya já měl už 3 dny nekuřáckou pauzu. Najednou mi došlo, že mi ty 3 dny vůbec kouření nechybělo... a ještě mi nechybí, takže by bylo dobré zkusit toho nechat. Shodou okolností mi cíga došly na začátku nemoci, takže mi zbylo jen cca 10 v krabičce v autě. Od 5. dne nekouření jsem večer chodil zkoušet do auta, jestli mi ty cigára fakt nechybí. Vlastně to bylo jen povinné zlikvidování posledních dosažitelných zásob. Ta večerní cigareta mi nepůsobila žádnou radost, bral jsem to jen jako povinnost zlikvidovat to riziko pokušení. Hnusily se mi den ode dne víc, takže ta poslední byla típnuta dříve, než v polovině! :)
Od té doby uplynulo už víc, než 5 let... a kuřáci mi smrdí, jako já dřív smrděl těm šťastným nekuřákům.
reagovat
 
 
 
 
 
Naposledy prohlédnuté hodnocení
Naposledy přečtené dotazy
 
Kam dál
 
 
Svědění není jen prázdninová záležitost
Články: Svědění není jen prázdninová záležitost
Znáte ten pocit, když vás...
Rakovina žaludku
Články: Rakovina žaludku
Zhoubný nádor žaludku je...
3 rady, jak zvládnout opruzeniny u miminka
Články: 3 rady, jak zvládnout opruzeniny u miminka
Skoro každý rodič si prošel...
Muzea, hrady, zámky .... 30.000 památek z celé ČR
Funkce střev se při celiakii dá obnovit dietou
Články: Funkce střev se při celiakii dá obnovit dietou
Celiakie je onemocnění, při...
Kolorektální karcinom
Články: Kolorektální karcinom
Kolorektální karcinom je...
Popálenina způsobená dnes nemusí bolet tak jako v minulosti
Pěšky nebo na kole - Tipy na výlety
Naposledy čtené: