Vysoký cholesterol v rodině: mohou za to geny, nebo špatné návyky?

  • Redakce uLékaře.cz
  • 14.10.2016
  • Aktualizace: 14.10.2016
  • uLékaře.cz

Nepřemýšlíte o jídle a pohyb je pro vás neznámým pojmem? Může se to podepsat na výši vašeho cholesterolu. V některých rodinách však bývá na vině i dědičnost. Z jakého důvodu je cholesterol v nepořádku, to zjistí jedině lékař. Ale vzhledem k možným následkům by to mělo být co nejdříve.

Za nadměrně vysokým cholesterolem však mohou stát i dědičné vlohy
Za nadměrně vysokým cholesterolem však mohou stát i dědičné vlohy

Životně důležitý i nebezpečný

Cholesterol pomáhá tělu zpracovávat tuky. Je ale také důležitou stavební složkou buněčných membrán a širokého spektra hormonů. Vysoké hladiny cholesterolu v krvi však pro lidský organismus znamenají značná rizika. Nebezpečný je tento stav zejména pro zdraví srdce a cév. Je-li totiž cholesterolu nadbytek, usazuje se v cévách. Postupně vznikají tzv. tukové pláty. Jejich tvorba je lékaři označována jako ateroskleróza neboli kornatění tepen. Pláty pozvolna snižují průtok krve v cévách a orgány a tkáně pak trpí nedostatkem kyslíku a živin. Nízký průtok krve tedy může způsobit komplikace v podobě infarktu myokardu, mozkové mrtvice či ischemické choroby dolních končetin.

Odraz životosprávy  

Vysoká hladina cholesterolu v krvi neboli hypercholesterolémie je nejčastěji důsledkem nezdravého životního stylu. K rizikovým faktorům patří zejména:

 
  • kouření,
  • špatná volba stravy,
  • konzumace alkoholu,
  • nadváha a obezita,
  • nedostatek pohybu,
  • onemocnění cukrovkou.

To všechno se negativně podepisuje na metabolických pochodech v lidském organismu a může být příčinou zvýšené hladiny cholesterolu.

Když stojí za problémem geny

Za nadměrně vysokým cholesterolem však mohou stát i dědičné vlohy. Ty například způsobují vznik takzvané familiární hypercholesterolémie. Jedná se o dědičné onemocnění způsobené poruchou genů účastnících se zpracovávání cholesterolu v játrech. „Vadný“ gen se může dědit z generace na generaci, čímž se vysvětluje výskyt vysokého cholesterolu v některých rodinách. Nejvýznamnější rozdíl mezi zděděnou a získanou poruchou metabolismu cholesterolu spočívá v tom, že u familiární hypercholesterolémie je vysoký cholesterol přítomný již v dětském věku, kdežto u získané poruchy se objevuje většinou až později.

Pro zdraví rodiny

Nadměrná hladina cholesterolu v krvi dlouho nezpůsobuje žádné obtíže. U dědičných forem onemocnění se může projevit rozvojem tukového proužku v oblasti rohovky, kožními tukovými útvary na víčkách nebo cholesterolovými uzlíky v podkoží. Problém se pak nejčastěji projeví až pokročilými formami aterosklerózy. Z tohoto důvodu jsou velmi důležité prevence a léčba, jež se v případě zvýšené hladiny cholesterolu značně prolínají. Lékaři mohou množství cholesterolu snížit pomocí širokého spektra léků. Zcela zásadní je však současná změna životního stylu. Ta spočívá především v zanechání kouření, umírněném pití alkoholu, redukci zbytečných kil, konzumaci ovoce, zeleniny a potravin s nízkým obsahem živočišných tuků. Nezbytností je i pravidelný pohyb několikrát týdně po dobu alespoň 30 minut.

Zdroj: www.bhf.org.uk/heart-matters-magazine/medical/familial-hypercholesterolaemia

Autor článku:

MUDr. Jakub Holešovský

Líbí se vám článek?
+1 Ano Ne
 
 
Diskuze čtenářů Přidejte komentář jako první

Vstoupit do diskuze

 
 
 
 
Naposledy prohlédnuté hodnocení
Naposledy přečtené dotazy
 
Kam dál
Naposledy čtené: