Zácpa není banalita! Zdraví umí podlomit někdy i velmi citelně

  • Redakce uLékaře.cz
  • 10.1.2017
  • Aktualizace: 11.1.2017
  • uLékaře.cz

Problémy s tuhou stolicí má občas každý. Pokud se však zácpa stane něčím, co vás provází dnes a denně, je vhodné začít to řešit. Nebudete-li potížím s vyprazdňováním věnovat pozornost, může se zhoršit váš celkový zdravotní stav.

Ilustrace
Ilustrace

Krátkodobá mírná zácpa nemusí způsobit žádné zásadní potíže. Pokud je ale obtížné a málo časté vyprazdňování dlouhodobým jevem, hrozí vám množství zdravotních komplikací. Které jsou ty nejčastější?

1. Hemoroidy

Hemoroidy jsou zvětšené žíly v konečníku. Může je způsobit mimo jiné právě přetrvávající zácpa. Silné tlačení při vyprazdňování působí na žíly, které se rozšíří a často je postihne i zánět. Hemoroidy jsou nejběžnější komplikací zácpy u dospělých.

2. Řitní trhliny (anální fisury)

Trhliny v anální sliznici jsou velmi bolestivé. Způsobuje je usilovné tlačení při vylučování příliš tuhé stolice. Trhliny postihují častěji děti než dospělé.

 

3. Výhřez konečníku (rektální prolaps)

Konečník je poslední částí trávicí trubice, která je zakončená řitním otvorem. Pokud je při zácpě vyvíjen velký tlak na vyprazdňování, může konečník vyhřeznout z řitního otvoru ven. Výhřez lze pociťovat jako měkkou bouli, která se může, ale také nemusí sama vrátit na původní místo.

4. Divertikulární choroba

Dlouhodobá zácpa může vést k divertikulóze, tedy mnohočetnému postižení tlustého střeva výchlipkami střevní sliznice (divertikly). Tyto výchlipky může postihnout zánět, který provází horečka, bolest břicha či krev ve stolici.

5. Chronická bolest zad

Méně známou komplikací přetrvávající zácpy je bolest zad. Projevuje se zejména v jejich dolní části. Tuhá stolice nahromaděná v konečníku může tlačit na přilehlé nervy, které následně způsobují tento problém. 

6. Močové infekce

Tlusté střevo a močový měchýř se nacházejí blízko sebe. Větší množství tuhé stolice může utlačovat močový měchýř, který se pak řádně nevyprazdňuje. Zadržování moči tak může vést k další komplikaci zácpy v podobě infekcí močových cest.

(pak)

Zdroj:
http://www.happybowel.com/

Autor článku:

Mgr. Petra Kováčová

Líbí se vám článek?
+7 Ano Ne
 
 
Diskuze čtenářů Přidejte komentář jako první

Vstoupit do diskuze

 
 
 
 
Naposledy prohlédnuté hodnocení
Naposledy přečtené dotazy
 
Naposledy čtené: