Zvyšuje porod císařským řezem riziko astmatu pro dítě?

  • Redakce uLékaře.cz
  • 18.2.2008
  • Aktualizace: 12.3.2009
  • Bez alergie
V posledních desetiletích stále stoupá počet alergiků v průmyslově vyspělých zemích. Je to vysvětlováno prudkou změnou životního stylu, změnou stravovacích návyků, stoupajícím znečištěním životního prostředí a hlavně změnou bakteriálního osídlení a jiným spektrem prodělávaných infekcí během dětství. Může s nárůstem alergií souviset i porod císařským řezem?
Astma jako možný následek porodu "císařem"?
Astma jako možný následek porodu "císařem"?

Rozdíl mezi typy porodů

Tato forma porodu je nepřirozeným zásahem do života dítěte již na samém začátku. Vede k odlišné mikrobiální kolonizaci novorozenců v porovnání těmi porozenými vaginální cestou. Právě tento faktor může ovlivnit vývoj imunitního systému a jeho rovnováhu. Mikrobiální osídlení hraje během vývoje imunitního systému velmi důležitou roli. Každé vybočení z rovnováhy může vést k rozvoji alergie nebo autoimunitního onemocnění.

Dánští lékaři se rozhodli zjistit, zda porod císařským řezem ovlivní pozdější imunitní reaktivitu novorozence a zda pro dítě znamená zvýšené riziko astmatu. S účastí ve studii souhlasilo 11 147 matek, které porodily dítě v letech 1984–1987. Děti byly sledovány po dobu 15–18 let. Do konečného hodnocení se po vyloučení pacientů se zdravotními problémy po porodu a těch, kteří dále nespolupracovali, dostalo 7 119 dětí, z čehož jich 11,8% bylo porozeno císařským řezem.

Počet astma.ických dětí byl v roce 2002 určen na základě odpovědi matky na dotaz, zda u jejího dítěte bylo někdy lékařem diagnostikováno astma. Při statistickém hodnocení výsledků bylo zohledněno kojení, věk matky, kouření matky během těhotenství a po porodu, vzdělání rodičů, počet sourozenců a pohlaví dítěte.

 

Ukázalo se, že riziko astmatu pro děti porozené císařským řezem, ať už plánovaným, nebo akutním, je srovnatelné s rizikem dětí porozených vaginálně. Rozdíl nebyl patrný ani při porovnání chlapců a děvčat.

Závěrem studie

Způsob porodu neovlivňuje rozvoj astmatu u dítěte. Tento výsledek je v rozporu se závěry jiných autorů, například Xu a kol., kteří naopak prokázali vyšší riziko astmatu pro děti rozené císařským řezem. Jejich studie však hodnotila i pacienty, kteří měli perinatální (období těsně po porodu) komplikace nebo byli narození předčasně.

Také diagnóza astmatu byla u jejich pacientů stanovena dříve, a to na základě opakovaných hvízdavých bronchitid v kojeneckém a batolecím věku. V tomto útlém věku je přitom velmi obtížné určit, zda se jedná o astma, nebo o recidivující hvízdavé bronchitidy během virových respiračních infekcí.

(van)

Zdroj: Werner A, a spol. Acta Paediatrica 2006;96.

Líbí se vám článek?
+5 Ano Ne
 
 
Diskuze čtenářů Nové téma | zodpovězené dotazy
Porod | Od: Anna | 14.10.2015 11:02
Nesmysl, já jsem se narodila císařským řezem, ani jsem nebyla kojená, ale na UM, v roce 1978 a jsem odjakživa zdravá jako řípa, alergie, ekzémy, nic. Je to o genetice, ta je buď dobrá nebo není.
reagovat
 
 
 
 
 
Naposledy prohlédnuté hodnocení
Naposledy přečtené dotazy
 
Naposledy čtené: