Analgosedace - hladina vedomi

P. dr., mel bych otazku ohledne celkove anestezie a analgosedace. Rika se ze je to uspani a analgosedace prispani. Me by zajimalo spise to pozadi - do jakych mozkovych hladin clovek sestupuje. U narkozy predpokladam ze se jedna o delta hladinu u analgosedace vsak netusim, zda theta nebo do mist mezi nizkou alfou a thetou ci primo do thety. Dekuji.

Odpověď odborníka:

Anestezie znamená hluboké vyřazení vnímání, což se klinicky projeví spánkem anestezované osoby. Na EEG zde dochází k poklesu beta aktivity a objeví se delta vlny. Při velmi hluboké anestezii dochází k tzv. burst suppresion, což je stav, kdy EEG záznam vykazuje prakticky nulovou aktivitu. Nicméně pro potřeby chirurgie je nutno anestetikum doplnit silným analgetikem, v praxi nejčastěji opioidy. Analgosedace je stav, kdy je poskytnuta potentní analgezie ( opět nejčastěji opioidem ) spolu se sedací - zklidněním - toho se dociluje nelépe podáním benzodiazepinu. EEG v tomto případě vykazuje zvýšenou aktivitu beta při poklesu aktivity theta a delta.
V klinice se k monitorování hloubky anestezie, tedy ztráty vědomí, používá tzv bispektrální index, což je v podstatě softwarová analýza komplexního EEG záznamu.

MUDr. Jaroslav Čupera
MUDr. Jaroslav Čupera

Specializace: Intenzivní medicína
Pracoviště: ARO Nemocnice Ivančice

 
Líbí se vám odpověď?
+4 Ano Ne
 
 
Diskuze čtenářů Přidejte komentář jako první

Vstoupit do diskuze

 
 
 
 
Naposledy prohlédnuté hodnocení
Naposledy přečtené dotazy
 
Kam dál
Naposledy čtené: