Bolest svalů

Asi půl roku pociťuji velké bolesti svalů horních končetin. Ruce zvednu max do vodorovné polohy, výše již s velkou bolestí, na záda nemám prakticky možnost si dosáhnout. Vyšetření na ortopedii, neurologii i na cévním bez nálezů. Byly mi doporučeny teplé zábaly, ale ty také bez výsledků. Problém mám také s udržením předmětů v rukou, po malé chvíli začne svalstvo chabat a bolet, občas ztrácím cit v prstech. Jediné co mi lékař napsal, byly prášky proti bolesti... Na koho se, prosím, obrátit a co to vlastně může být ?

Odpověď odborníka:

Pane Pavel,
k tomu, abych Vám lépe poradila jak dál s vyšetřováním a terapií bych potřebovala více informací. Nevím jaká vyšetření jste na ortopedii a neurologii absolvoval a jaká onemocnění se vylučovala. Máte provedeny krevní odběry, Rtg, EMG apod.?
Dále potřebuji vědět více i o Vašich potížích. Jsou bolesti celodenně nebo jen při určité činnosti, jsou horší ráno nebo večer, během toho půl roku jsou zhruba stejné nebo se zhoršují? Při zvedání paží Vás limituje spíše bolest nebo slabost? Je bolest lokalizovaná opravdu jen ve svalech nebo vychází z ramenního kloubu? Předměty z rukou vypadávají a jaké, sklenice nebo špendlík? Je obtížnější udržet těžší věc nebo drobnost? Nohy jsou v pořádku? Užíváte nějaké léky dlouhodobě? ..........
Podle Vašeho stručného popisu bych Vám doporučila dovyšetření na neurologii k vyloučení onemocnění svalového tzv. myopatii nebo postižení nervů. V případě bolesti a oslabení svalů bych začala vyšetřování krevními odběry (základní + štítná žláza, hladiny vit.B12 atd.) a EMG-= elektromyografie (dokáže zjistit onemocnění svalů, periferních nervů i kořenů), při bolesti ramene event. i jeho Rtg + krční páteř, další vyšetření dle jejich výsledku.
Pokud máte i oslabení svalstva je pro Vás vhodná rehabilitace, ale raději až po dovyšetření. Fyzioterapeut musí ve Vašem případě znát příčinu potíží, zvláště je-li přítomno oslabení svalstva a event. únava, aby přiměřeně dávkoval zátěž při cvičení.
Dokud není jasná příčina potíží, nic jiného než léky od bolesti doporučit nemohu.
Nevím, kde přesně bydlíte. Pokud jste z okolí Přerova a Hranic doporučila bych Vám MUDr. Švamberkovou, pracuje na neurologii v obou městech. Nebo můžete zkusit konzultaci na neurologii ve FN Ostrava-Poruba.

MUDr. Lenka Terzipetková
MUDr. Lenka Terzipetková

Specializace: Neurologie
Pracoviště: Fakultní nemocnice Motol, Praha

 
Líbí se vám odpověď?
+1 Ano Ne
 
 
Diskuze čtenářů Přidejte komentář jako první

Vstoupit do diskuze

 
 
 
 
 
Naposledy prohlédnuté hodnocení
Naposledy přečtené dotazy
 
Kam dál
Naposledy čtené: