Fyzická práce a sport po hysterektomii

Dobrý den, paní doktrorko, jsem 3 měsíce po hysterektomii LAHV + následně po krvácení do břicha operaci řezem. Jizvu (podélnou) mám ještě citlivou a sem tam mě píchne v břichu, když se zasměju nebo kýchnu. Jinak se cítím již 2 měsíce výborně. Je mi 46 let a jsem zvyklá jezdit o víkendu na horském kole tak cca 60 km vyjížďky kopcovitým terénem. Nevím, co si v současné době můžu dovolit. Zkoušela jsem jezdit po rovině a je to bez problémů, ale stále nevím, zda můžu. Také bych potřebovala pracovat na zahradě, ale mám strach, že kopání zatěžuje břišní svaly. Prosím o odpověď, kdy bude moje jizva bezpečně zhojena. Také by mě zajímalo proč se někdy dělá jizva příčná a jindy podélná.

Odpověď odborníka:

Dobrý den, po 3 měsících je rána zahojena, zvláště pokud nemáte potíže a lehčí práce a zátěž zvládáte. Na druhou stranu, větší zátěž ještě doporučit nelze. Obecně jizva vyzrává, t.j. dochází v ní k přeměně po dobu 6 měsíců až 2 let. Pak se již nemění a mívá svou trvalou pevnost. Čím větší jizva, tím větší možnost vzniku kýly v jizvě. A kýlu v jizvě lze vyřešit opět jen operací. Toto je třeba mít na paměti. Lze vám tedy doporučit pouze lehčí zátěž a žádné 60 km horské tůry a i práci na zahradě omezit. Zhruba po 6 měsících pak můžete velmi postupně zátěž zvyšovat. Ovšem ani tak nelze riziko vzniku kýly po operaci vyloučit, uplatňují se totiž i jiné faktory než zátěž. K otázce vedení řezů jen obecně. Podélné řezy ve střední čáře jsou právě vhodné z hlediska toho, potřebuje li chirurg získat v ráně větší přehled, ránu může pak podle potřeby rozšířit a ze středního řezu lze teoreticky operovat na všech orgánech v dutině břišní. Podélný řez je výhodný často v akutních případech, kdy chirurg přesně neví, co v břiše najde a co vše bude nutné provést (to bylo krvácení u vás). Toto pravidlo však neplatí absolutně. Příčné řezy se však většinou užívají k některým plánovaným operacím (opět to neplatí absolutně).

 
Líbí se vám odpověď?
+8 Ano Ne
 
 
Diskuze čtenářů Přidejte komentář jako první

Vstoupit do diskuze

 
 
 
Naposledy prohlédnuté hodnocení
Naposledy přečtené dotazy
 
Kam dál
 
 
Pooperační bolest
Články: Pooperační bolest
Chystáte se na svou první...
Mykóza penisu: Pohlavní nemoc to není, ale přehlížet ji se nevyplácí!
Je test otcovství opravdu spolehlivý?
Články: Je test otcovství opravdu spolehlivý?
Když se řekne test...
Muzea, hrady, zámky .... 30.000 památek z celé ČR
Bércové vředy aneb Když se léčba křečových žil nedaří
Články: Bércové vředy aneb Když se léčba křečových žil nedaří
Možná jste to už někdy sami...
Hrůzami opředená prohlídka aneb Co se děje při koloskopii
Články: Hrůzami opředená prohlídka aneb Co se děje při koloskopii
Kolonoskopie, či koloskopie...
Jak si poradit s ječným zrnem
Články: Jak si poradit s ječným zrnem
Ječné zrno je pupínek nebo...
Pěšky nebo na kole - Tipy na výlety
Počítačová tomografie (CT)
Články: Počítačová tomografie (CT)
Počítačová nebo computerová...
Zánět žil
Články: Zánět žil
Zánět žil, flebitida, se...
7 800 Tipů kam na výlet z celé ČR
Turistikou ke zdraví s Turistika.cz
Naposledy čtené:
Doporučený článek:

Soutěžte s Belcurou

 celý článek
Doporučený článek:

Soutěžte s Belcurou

Atopická, suchá nebo podrážděná pokožka bezesporu vyžaduje důslednou péči. Svědění v těchto případech dokáže být velice nepříjemné. Kůže je navíc zranitelná a náchylnější k...  celý článek

x