Hlasivky a kouření

Vážený pane doktore, Měl bych na vás pár otázek, předem děkuji za Váš čas a za Vaši odpověď. Omlouvám se, ale nenašel jsem téma hlas-hlasivky. Proto píši Vám. Mám práci, ve které je mým hlavním nástrojem můj hlas. Pracuji jako zákaznický specialista na pasivní lince u jedné české firmy. Každý den telefonuji minimálně s 30 zákazníky. Telefonování je mojí hlavní pracovní náplňí. Rád zpívám, je to můj dlouholetý koníček. Obracím se na Vás s prosbou o radu, jak mohu o svůj hlas, o svoje hlasivky pečovat? Existují nějaké hlasové techniky při dlouhých řečových projevech nebo zpěvu? A co bych při svém současném stavu vůbec neměl dělat, čemu se mám vyhnout? Jsou nějaké špatné techniky? Například nepít moc mléka, protože to zahleňuje hlasivky. Snažím se každý den vypít minimálně tři litry vody, především čisté, neperlivé vody. V práci máme bohužel klimatizaci a kolikrát u suchý vzduch. Když nepracuji a nezpívám, snažím se moc nemluvit, nepodceňuji spánek a nešeptám. Zkrátka se snažím vyrovnat tu zátěž během pracovní doby. I moje psychika ovlivňuje hlasivky, takže se snažím žít bez stresu. K tomu dodám, že jsem byl zhruba 8 let kuřákem (nyní mi je 20 let a již měsíc nekouřím). Jsem rozhodnutý, že již kouřit nebudu. Během tohoto měsíce, kdy již jsem si nezapálil, jsem začal abnormálně kašlat, vypadává mi chvilkově hlas a mám téměř každé ráno rýmu, které po několika hodinách zmizí. Chápu to dobře, že moje tělo se čistí od nikotinu a podobných látek? Jak dlouho bude zhruba trvat regenerace mého těla po téměř osmi letech kouření? Může způsobit kouření v takto mladém věku změnu hlasu, jinými slovy, kdybych nekouřil, mohl bych mít jiný hlas? Jestliže ano, může se mi můj hlas změnit, když již budu nekuřák? Moc děkuji za Vaši odpověď.

Odpověď odborníka:

Řada otázek by spíš byla pro odborníka foniatra či pěveckého mistra, tedy co se týče hlasových technik, šetření hlasu atd. Taky to, jak se může změnit hlas u kuřáka či nekuřáka.
Rozhodně pokud jste přestal s kouřením, bude následovat nějaký očistný proces a eliminace chronického zánětu z kouření.
Pro lidi s takto vysokými nároky a zátěží hlasu existují v homeopatii 2 léky, jednak je to Arnica montana 9CH, tu byste mohl brát i dlouhodobě ráno a večer a je na únavu hlasivek způsobenou tou mechanickou zátěží. Další lék je v současné době bohužel pouze na individuální dovoz - budete potřebovat recept od lékaře a v lékárně Vám ho opatří řádově za 6-8 týdnů . jedná se o Argentum metallicum 9CH- to by pro Vás bylo vhodné na zátěž hlasu a vykašlávání našedlých hlenů - užívá se 2xdenně po 5 granulích.
Z alternativní léčby bych ám ještě doporučil na očistu plic kombinaci gemmoterapeutik ( tinktury z pupenů rostlin ) a to Ořešák královský a Líska - dávkují se 1 kapka na 1kg váhy a den, nejlíp jedny kapky ráno, a druhé večer, dostanete to většinou ve zdravých výživách či na internetu. No a jako prevenci infekce bych Vám doporučil ještě Oscillococcinum 1 tubu 1xtýdně.
Pokud by s tím zanecháním kouření byl problém, i zde Vám může napomoci homeopatická léčba.

MUDr. Jaroslav Čupera
MUDr. Jaroslav Čupera

Specializace: Intenzivní medicína
Pracoviště: ARO Nemocnice Ivančice

 
Líbí se vám odpověď?
+7 Ano Ne
 
 
Diskuze čtenářů Přidejte komentář jako první

Vstoupit do diskuze

 
 
 
 
 
Naposledy prohlédnuté hodnocení
Naposledy přečtené dotazy
 
Naposledy čtené: