Hyperventilace - vydýchání nějaké látky ???

Dobrý den, pomocte! 4.Ledna jsem běžel 3km podel Sázavi, po doběhnutí mě přepadl podivný stav. Začalo rozostřeným viděním, poté postupně: brnění dlaní a prstů...hlavy...nohou.. obrovský tep... nakonec se mi sepjala ruka do křeče a šišlal jsem.. (v nemocnici CT negativní a prý to byla nějaká hyperventilace) asi po 10 minutách se vše ukllidnilo... Ale nyní když si chci trošku zaběhat (stačí 150 metrů) a doběhnu, nastane divný pocit štípání za krkem a jakoby lehkost.... Jakoby jsem něco vydýchal a tělo to pomalu nabýralo zpět.. dělá to pouze po běhu. Děkuji za reakci a případně jaký vitamín či co bych měl brát ? Sportuji a netušim čím to je, omezuje mě to...Hořčík ? Vápník ? Děkuji.

Odpověď odborníka:

Pokud by šlo pouze o hyperventilaci, tak to je stav, kdy usilovným dýcháním dojde k nadměrnému poklesu oxidu uhličitého v krvi, následně se posouvá pH krve k zásaditějším hodnotám a klesá hladina ionizovaného kalcia/vápníku/ v krvi. To způsobí tzv. hyperventilační tetanii - křeče, nevolnosti. Ale vaše obtíže mohou být vyvolány jakýmkoli jiným onemocněním, takže bych doporučovala především zátěžovou ergometrii - EKG, tlak a další vyšetření při zátěži (jízda na kole). Ev. další postup dle těchto výsledků.

 
Líbí se vám odpověď?
-2 Ano Ne
 
 
Diskuze čtenářů Přidejte komentář jako první

Vstoupit do diskuze

 
 
 
 
Naposledy prohlédnuté hodnocení
Naposledy přečtené dotazy
 
Naposledy čtené:
 
Doporučený článek:

Soutěžte s Belcurou

 celý článek
Doporučený článek:

Soutěžte s Belcurou

Atopická, suchá nebo podrážděná pokožka bezesporu vyžaduje důslednou péči. Svědění v těchto případech dokáže být velice nepříjemné. Kůže je navíc zranitelná a náchylnější k...  celý článek

x