Infekční mononukloesa

Před měsícem sem měl typické příznaky mononukleozy(jako angina, nezabíraly atb), ta mi nakonec byla potvrzena krevními testy, přesto ale v jaterních testech zvýšené jen ALP a to jen o jednu desetinu nad fyziologickou hodnotou. Není sem měl kontrolní jaterní testy - vše v pořádku, cítím se dobře i když jím všechno, jen alkohol ne a ne smažené na přepalovaném oleji. Doktorka už mi povolila i začít trénovat běhání(sem maratonec). Rád bych se zeptal jetli se už normálně mohu líbat s děvčaty nebo sem stále ještě infekční. Mám novou přítelkyni kterou sem kvůli této nemoci ještě ani jednou nepolíbil, takže bych rád věděl jestli už nebude vadit intimnější kontakt. Také bych rád slyšel doporučení od Vás, co se jídla a sportu týče po této nemoci. Svojí obvodní lékařce totiž příliš nedůvěřuji a hodlám ji brzo změnit. Děkuji za odpověď. S pozdravem, Jirka.

Odpověď odborníka:

Jiří, délka léčby IM je individuální, záleží především na míře poškození jater a průběhu onemocnění, obvyklá doba rekonvalescence je 6 měsíců. Krevní a jaterní testy se obvykle normalizují do 3 měsíců, což je i Váš případ. Min. po dobu 3 měsíců je doporučována lehká dietní strava k dosažení rychlejší regenerace jaterních buněk. Ideální je vařit jídla na vodě, moc nesolit, jsou nevhodná ostrá kořeněná jídla, omezte tučná jídla jako jsou smažená jídla, sladkosti, čokoládu, uzeniny a kávu.
Důležitý je také příjem tekutin, vypijte alespoň 2 litry tekutin denně, určitě vynechte alkoholické nápoje alespoň na půl roku. Fyzická námaha by měla být stupňována pomalu, 3 měsíce je doba, kdy se povoluje vrcholovým sportovcům návrat k tréninkové zátěži po normalizaci krevních a jaterních testů. Stran infekčnosti nemusíte mít obavy, nakažlivost je poměrně malá. Kromě toho až 95% dospělé populace a 50% dětí ve věku 6 let je nositelem EB viru, původce mononukleozy. A všichni ho čas od času vylučují v případě, že je jejich tělo oslabeno. Udává se, že pouze 6% pacientů s mononukleózou se v uplynulém půlroce setkalo s nemocným mononukleózou. Přeji Vám brzké uzdravení.

MUDr. Markéta Pražáková, Ph.D.
MUDr. Markéta Pražáková, Ph.D.

Specializace: Všeobecné lékařství
Pracoviště: Praktická lékařka, Kralupy nad Vltavou

 
Líbí se vám odpověď?
-6 Ano Ne
 
 
Diskuze čtenářů Přidejte komentář jako první

Vstoupit do diskuze

 
 
 
 
 
Naposledy prohlédnuté hodnocení
Naposledy přečtené dotazy
 
Kam dál
Naposledy čtené: