Návštěva gynekologie

Dobrý den, mám dotaz. Je mi patnáct ještě jsem nebyla u gynekologa, a chci se zeptat, jak probíhá první návštěva. Musí tam se mnou jít, a být tam se mnou rodič? Může doktor říct rodičům jestli jsem nebo nejsem panna a další problémy atd.? Mě osobně by to vadilo kdyby jim něco říkal.

Odpověď odborníka:

Milá Verčo, gynekolog nebude rodičům sdělovat zda jste panna, či nikoliv zejména pokud už vám bylo 15 let. Na podávání informací musíte dát souhlas, pouze pokud by jste šla na potrat před 16. rokem věku, tak je nutný písemný souhlas rodiče. Co se gynekologické prohlídky týče, tak doporučuji se před vyšetřením doma osprchovat a vezměte si s sebou sukni (nebo si jí dejte na sebe), ručník a ponožky, či pantofle. Většinou se v kabince, nebo na místě tomu určeném svlečete a ke gynekologovi jdete bez kalhotek a delší tričko, či sukně vás ochrání před studem. Ručník pak můžete použít na utření gelu po ultrazvukovém vyšetření. Při první návštěvě gynekologa si budete nejdříve povídat. Gynekolog se vás zeptá na to, v jakém věku jste dostala první menstruaci, jak menstruace vypadá, zda je pravidelná, jak silné je krvácení a jak dlouho trvá. Pak se vás zeptá na váš zdravotní stav, zda se s něčím neléčíte, nebo zda nemáte nějaké alergie a také se zeptá na zdravotní stav v rodině, zda se v ní nevyskytují nějaká závažná onemocnění. Pokud nebudete vědět, tak se nic neděje. Také se vás předem zeptá, zda už jste měla pohlavní styk. Poté co si to lékař vše zapíše vás bude vyšetřovat. Pokud jste ještě panna, tak vám pravděpodobně udělá pouze ultrazvukové vyšetření tak, že povede po břichu sondu, která snímá vnitřek břicha a pánve a zobrazí se mu to na obrazovce. Toto vyšetření nebolí, jen vás může studit gel, který se u toho používá. Někdy lékaři ženu, která neměla ještě pohlavní styk vyšetřují konečníkem, ale pokud by jste měla před vyšetřením strach, tak se nebojte ho sdělit lékaři a určitě se s ním domluvíte. Pokud už panna nejste, t.j. měla jste pohlavní styk, tak vás gynekolog bude vyšetřovat i pochvou. Při preventivní prohlídce se ženám odebírá z děložního čípku stěr na vyšetření tzv. cytologie. Děložní čípek je spodní část dělohy a je uložen v horní části pochvy. Aby se tam lékař dostal, tak do pochvy zavede tzv. zrcadla - je to tenký většinou umělohmotný nástroj, který pochvu lehce pootevře a lékař pak čípek prohlídne pod specielním mikroskopem a stětičkou sejme stěr na cytologii - odebrání stěru nebolí. Pak zrcadla vytáhne a vyšetří ženu prstem zavedeným v pochvě. Při preventivní prohlídce by měl lékař vyšetřit i prsy ženy a poučí jí, jak si je má doma vyšetřovat sama. Nebojte se s lékařem mluvit, řekněte mu z čeho třeba máte strach, nebo co by vás bolelo. Většinou je gynekologická prohlídka pouze nepříjemná, protože ženy se stydí, ale není bolestivá. Pokud žena nemá žádné gynekologické obtíže, tak chodí 1x ročně na preventivní prohlídku. Určitě se toho nebojte a mějte se hezky.

MUDr. Barbora Müller
MUDr. Barbora Müller

Specializace: Gynekologie a porodnictví
Pracoviště: Nemocnice Ostrov

 
Líbí se vám odpověď?
+7 Ano Ne
 
 
Diskuze čtenářů Nové téma | zodpovězené dotazy
Stěr děložního čípku | Od: Dana Navrátilová | 9.2.2015 15:38
Dobrý den,je mi 51 let a mám odstraněnou dělohu(9let) z důvodu miomu a paní doktorka mi řekla,že nemusí dělat stěr,protože výsledek byl negativní(nebylo to rakovinového původu).Stěr mi nebyl dělán už 4 roky. Chci se zeptat,zdali tomu tak je.
Děkuji Navrátilová
reagovat
 
 
 
 
 
Naposledy prohlédnuté hodnocení
Naposledy přečtené dotazy
 
Naposledy čtené: