Necitlivost chodidel po chemoterapiích

Jsem po 6 chemoterapiích po nádoru na vaječníku. Po poslední chem. na konci 6/2016 jsem začala mít necitlivá chodidla a to tak, že nemohu řídit auto, necítím pedály a mám pocit, že se to stále zhoršuje. Nohy mám neustále studené a neujdu moc, protože "pajdám". Koupila jsem si hned v červnu Neuritogen (vitamíny B) ale nic nepomáhá. Onkolog mi řekl, že se s tím nedá nic dělat, že je to daň té chemoterapii... já se s tím ale chci nějak poprat! Co mi prosím poradíte? Děkuji předem Jarka

Odpověď odborníka:

Jarko, opravdu se jedná o běžný nežádoucí účinek chemoterapie- jde o tzv. polyneuropatii (v tomto případě o chemické poškození drobných senzitivních nervů). Nezbývá, než aplikovat vitaminy skupiny B, doporučuji nyní injekčně ( např. milgamma- z počátku 1 ampule denně inj. do svalu i několik týdnů). Existují i léky (ze skupiny antiepileptik), které se dají nasadit, pokud se kromě necitlivosti vyskytuje i bolestivost uvedených oblastí, ty předepisuje neurolog. Nejdříve však zkuste užívat intenzivně vitamíny, chce to trpělivost a úspěchy se dostaví. Je to však běh na dlouhou trať! Mírné zlepšení byste ale mohla pocítit již brzy! Hezký den. Dr. Krákora M.

MUDr. Martin Krákora
MUDr. Martin Krákora

Specializace: Praktické lékařství
Pracoviště: Praktický lékař pro dospělé, Klášterec nad Ohří

 
Líbí se vám odpověď?
-1 Ano Ne
 
 
Diskuze čtenářů Přidejte komentář jako první

Vstoupit do diskuze

 
 
 
 
Naposledy prohlédnuté hodnocení
Naposledy přečtené dotazy
 
Naposledy čtené:
Doporučený článek:

Soutěžte s Belcurou

 celý článek
Doporučený článek:

Soutěžte s Belcurou

Atopická, suchá nebo podrážděná pokožka bezesporu vyžaduje důslednou péči. Svědění v těchto případech dokáže být velice nepříjemné. Kůže je navíc zranitelná a náchylnější k...  celý článek

x