Nepravidelná ms - porucha jednoho vaječníku?

Dobrý den paní doktorko. Mám na Vás dotaz ohledně možné příčiny poruchy menstruace. Je mi 22 let, na podzim jsem po šesti letech vysadila HA a až do února jsem neměla menstruaci. Poté jsem ji dostala a měla až do července každý měsíc už pravidelně (cyklus asi v rozmezí 28-32 dní). V červenci jsem ji nedostala, až pak v srpnu. Tento měsíc zase nic. Před 14 dny jsem byla na prevenci - prý vše ok, ultrazvuk jsem ale neměla. Dočetla jsem se, že se vaječníky ob měsíc střídají a já teď mám strach, zda mi jeden vaječník nemohl "vypadnout"...pokud ano, jaká by mohla být příčina? Mám strach, aby vysazení HA neiniciovalo růst nádoru či tak něco (nebo aby tam nevznikl i bez jiné příčiny). Od vysazení HA mám velké problémy s akné, evidentně nějaká hormonální nevyrovnanost. Menstruace v srpnu přišla (po červencové pauze) úplně přesně na den - proto jsem z toho nervózní. Žádné obtíže nemám, jen větší plynatost pokud to s tím může souviset... Moc děkuji za odpověď.

Odpověď odborníka:

Hormonální antikoncepce dá tělu ženy přesný "jízdní řád". Ve skutečnosti ale cyklus žen nebývá přesný na den, za normální pokládáme periodu mezi 23 až 42 dny. Takže z toho, co mi píšete, bych nebyl vůbec nervózní a hodnotil to jako normální. Navíc občasná porucha cyklu není u žen nijak výjimečná. Z nádorového růstu ani neplodnosti strach mít nemusíte. Zhoršení akné je dáno přirozeným nastavením Vašeho těla (to má tendence akné tvořit). Hormonální antikoncepce to v posledních letech potlačila (jeden z pozitivních účinků hormonální antikoncepce). Nyní se pouze Vaše tělo nastavuje do přirozeného cyklu (bohužel i s horšením pleti konkrétně ve Vašem případě). Tzv. "vypadnutí vaječníku" ob cyklus je mýtus. I v případě odstranění jednoho vaječníku jeho funkci přebírá ten druhý.

MUDr. Petr Kovář
MUDr. Petr Kovář

Specializace: Gynekologie
Pracoviště: Centra ambulantní hysteroskopie GYNPRENATAL A GYNENATAL - gynekologické ambulance: Havířov - Hlučín- Háj ve Slezsku - Baška - Hať

 
Líbí se vám odpověď?
0 Ano Ne
 
 
Diskuze čtenářů Přidejte komentář jako první

Vstoupit do diskuze

 
 
 
 
 
Naposledy prohlédnuté hodnocení
Naposledy přečtené dotazy
 
Kam dál
 
 
Jak se žije bez štítné žlázy
Články: Jak se žije bez štítné žlázy
Chodí mezi námi mnoho lidí...
Pět věcí signalizujících infekci v ráně
Články: Pět věcí signalizujících infekci v ráně
Tuto otázku si klade mnoho...
Migréna
Články: Migréna
Migréna je zvláštní typ...
Muzea, hrady, zámky .... 30.000 památek z celé ČR
Červená skvrna od klíštěte může ukazovat na Lymeskou borreliózu
Pomoci vstřebávat železo mohou i homeopatika
Články: Pomoci vstřebávat železo mohou i homeopatika
Každý desátý Čech má v těle...
Když diagnóza zní: „rizikové těhotenství“
Články: Když diagnóza zní: „rizikové těhotenství“
Jde o stav, při kterém je...
Pěšky nebo na kole - Tipy na výlety
Naposledy čtené: