Nikotin a imunita

Při vyhledávání účinků nikotinu na lidský organismus jsem na jedněch stránkách narazila na následující tvrzení: Nikotin zabraňuje likvidaci patologických buněk imunitním systémem a umožňuje lepší prorůstání cév v nádoru. (Platí i pro přípravky s nikotinem – žvýkačky, náplasti.) Hledala jsem dále, ale nikde jinde jsem stejný názor už nenašla. Pouze snad na webu Kuřákova plíce je zmínka v tomto smyslu, ovšem píše se tam o důsledku nedokonalého spalování nikotinu. Můžete se k tomu prosím vyjádřit? Zajímá mne tedy účinek nikotinu na imunitní systém, a to nejedná li se o kouření tabáku, nýbrž o např. používání elektronické cigarety. Velmi děkuji, Eva

Odpověď odborníka:

Nikotin je látka , která tělu škodí, v připadě kouření cigaret se na inotoxikaci organismu podílejí ještě produkty spalování tabáku. Ale i nikotin ve formě žvýkaček, elektronových cigaret může mít podobné účinky. Je prokázané , že kouření nikotinu zvyšuje riziko vzniku rakoviny nejen plic, ale i i nosohltanu, jazyka .
Z mého hlediska je bezpečnější používat elektronickou cigaretu a nikotinové žvýkačky než kouřit cigarety, ale pouze po přechodnou dobu a snažit se co nejkratší době odstranit závislost i na těchto produktech.

MUDr. Marcela Vorlíčková
MUDr. Marcela Vorlíčková

Specializace: Alergologie a klinická imunologie
Pracoviště: Immunia spol. s.r.o – Centrum prevence a léčby alergií a poruch imunity

 
Líbí se vám odpověď?
-5 Ano Ne
 
 
Diskuze čtenářů Nové téma | zodpovězené dotazy
neodpověď | Od: Lumír | 8.5.2014 21:44
Mohla by paní doktorka odpovědět na otázku, anebo napsat, že neví? Tyhle obecné fráze, navíc místy nedávající smysl, jsou k ničemu.
reagovat
re:neodpověď | Od: Poradna uLékaře.cz | 14.5.2014 10:26
Dobrý den, pane Lumíre,

naprosto konkrétní odpověď vám podá MUDr. Lenka
Štěpánková, která se zabývá problémem odvykání
kouření. Můžete ji zkontaktovat zde:
http://www.slzt.cz/

Tým uLékaře.cz
reagovat
 
 
 
 
 
Naposledy prohlédnuté hodnocení
Naposledy přečtené dotazy
 
Naposledy čtené: