Pocit úzkosti, strach, záchvaty během noci

Přeji hezký den, moje maminka již asi dva týdny pociťuje divné pocity úzkosti, někdy i během dne, nejčastěji však v noci. Nemůže spát, usne, ale vzbudí se, a pak má problém! Podivně ji svírá žaludek a má hrozný strach, i když vlastně neví, čeho se bojí. Myslela jsem, že to může být samotou, ale dnes je s mojí rodinou, a přesto má tento divný stav. Navíc pociťuje mravenčení malíčku a dlaně na levé ruce. Můžete mě prosím poradit, co s tím? Jestli jí můžeme nějak pomoct? Děkuji Vám za odpověď s pozdravem LENKA.

Odpověď odborníka:

Vážená a milá paní Lenko, podle toho, co popisujete, se zdá pravděpodobné, že Vaše maminka trpí nějakou formou úzkostné poruchy. To může být v důsledku stresu, „přetažení“, hormonální poruchy, ale také neuspokojení v některé životní oblasti. Spouštěčem úzkosti ale mohou být také některé tělesné problémy, nejčastěji to bývá štítná žláza nebo problémy se srdcem. Protože – jak píšete – stav trvá již dva týdny, nečekal bych a s maminkou bych navštívil praktického lékaře, který provede základní vyšetření vylučující tělesné onemocnění. Pokud se skutečně ukáže, že úzkost má jen psychické kořeny, je vhodné vyhledat někoho (psychologa, psychiatra), kdo se mamince v tomto směru bude moci věnovat.

MUDr. Radkin Honzák, CSc.
MUDr. Radkin Honzák, CSc.

Specializace: Psychiatrie
Pracoviště: asistent Ústavu všeobecného lékařství 1. LF UK Praha, sekundární lékař PL Bohnice, ambulantní psychiatr IKEM, ambulantní psychiatr REMEDIS

 
Líbí se vám odpověď?
+1 Ano Ne
 
 
Diskuze čtenářů Přidejte komentář jako první

Vstoupit do diskuze

 
 
 
 
 
Naposledy prohlédnuté hodnocení
Naposledy přečtené dotazy
 
Naposledy čtené: