Problém s růstem penisu, stagnuje

Několikrát jsem si posílal SMS do expresní poradny(EP), kde byl dotaz sice expresně vyřízen, ale obvykle mi bylo zodpovězeno práce to nepodstatné, nebo mi bylo odvěceno úplně jinak než jsem původně chtěl, tak to ještě jednou zkusím tady a pokusím se dát jasně najevo, co mě zajímá nejvíce. Mám problém, který jistě trápí nejednoho muže. Mám velmi malý penis, alespoň z mého pohledu a vlastního pocitu. Asi od 10 mi prostě neroste a v klidovém stavu je to takový „špaček“ má 7cm na délku a 7 v obvodu takže ještě k tomu „nudle“. V erekci je to nějakých 13 a obvod asi 10, abych lépe upřesnil situaci. Jsem ze svého „kašpárka“ zklamaný, a závidím ostatním jedincům, a vrstevníkům přestože vím že se sexuální život netočí jen kolem toho. Bojím se, že jak čas plyne, puberta mi utíká a stále se nic nemění, nevypadá to, že ještě poroste, jak mi bylo řečeno v EP. Nemůžu to nechat být, protože dokud mám ještě nějaký ten rok čas, než to bude absolutně tabu, chci pro to udělat maximum jinak bych si po zbytek života vyčítal, že sem s tím tenkrát něco nedělal. Je mi to trapné a zas svůj život sem ještě neviděl, že by měl někdo takového cvrčka jako já, proto mě to tak užírá. Nepotřebuju psychologa nebo sexuologa aby mi pomáhal se s tím vyrovnávat, ale chci vědět, jestli existuje reálné řešení, nebo rada která by to mohla změnit, za jakýkoli drobet bych byl nesmírně vděčný, protože penis do konce života už nikdy neovlivním a budu se s tím muset smířit. Ale dokud je šance, chci pro to něco udělat, existuje nějaká šance/možnost jak to ovlivnit/změnit? Je lékař, který by mi mohl pomoct, pokud to jde? (Urolog, Pediatr, Endokrinolog…) Zjistit jestli nemám nějakou poruchu něčeho, nebo špatnou hladinu hormonů, i když ochlupení na varlatech a kolem penisu mám už nějaký ten rok, a rád bych vyloučil možné souvislosti (Kouřím „aktivně“ asi 2 roky, teď cca. krabičku/týden; příležitostně si zakouřím marihuanu cca. joint/týden [asi rok], a začal jsem posilovat se železem [trenéra mám]) toť asi vše co by to mohlo ovlivňovat nejvíce. Jen bych rád podotkl, že bych tento konkrétní problém nerad řešil se svojí obvodní doktorkou z osobních důvodů. (16let,170cm,60kg) PS: Celý život jsem byl vzrůstově vždycky menší, ale za poslední dobu jsem se hodně vytáhl alespoň na průměrných 170, a věřím, že to se ještě hne, ale penis zkrátka 6 rokem stagnuje… Srdečně Vám děkuji za odpověď.

Odpověď odborníka:

Z hormonálního hlediska je většinou rozhodující objem varlat, míra ochlupení, růst do výšky, resp. libido. Pokud je toto zachované a dostatečné, je malá pravděpodobnost, že to bude hormonání etiologie. Je otázkou, jak jsou na tom mužští členové Vaší rodiny, je zbytečné koukat po cizích vrstevnících. Pokud má menší penis víc mužů ve Vaší rodině a je to tedy genetický rys, asi s tím opravdu nic neuděláte.
Samozřejmě, pokud si necháte vyšetřit hladiny pohlavních hormonů, nic neskazíte.

S jistotou Vám ale mohu říct, že kouřením tabáku, marihuany, resp. užíváním některých pomocných látek k posilování si můžete uškodit. Mohou Vám např. narůst prsa (odborně gynekomastie), nebo se zhorší funkčnost pohlavního ústrojenství, nebo se ještě spomalí jeho vývoj, nebo Váš růst do výšky. Co nejdříve s tím doručuji přestat, je možné, že se situace začně lepšit.

Mějte se hezky.

MUDr. Viktória Ďurovcová Ph.D.
MUDr. Viktória Ďurovcová Ph.D.

Specializace: Endokrinologie
Pracoviště: Soukromá endokrinologická ambulance, Praha

 
Líbí se vám odpověď?
+11 Ano Ne
 
 
Diskuze čtenářů Nové téma | zodpovězené dotazy
Problém s růstem | Od: Matt | 21.1.2016 20:41
Ahoj , mam uplně stejný
problèm
reagovat
 
 
 
 
 
Naposledy prohlédnuté hodnocení
Naposledy přečtené dotazy
 
Naposledy čtené: