Ráno nemohu dospat

Dobrý den, je mi 35 let, ještě kolem 30ti let jsem spával dlouho, nyní spím v průměru kolem 6h denně. Večer kolem 11h usínám hned jak zalehnu, ráno v pracovní den se ale budím docela brzo - +/- kolem 5h. Mám problém se probrat, nejsem úplně odpočatý tak jak bych rád. Pokud se vzbudím dřív např. díky hluku třeba ve 4h, pak už neusnu. Ještě před rokem jsem byl schopen alespoň o víkendu zaspat tak do těch 7-8h, nyní už mám ale problém i s tím ... sice v posteli do těch 7h vydržím, ale spím i tak trhaně po cca půlhodinách. Snažil jsem se více se fyzicky unavit (pracuji v kanceláři), spánek je pak o trochu kvalitnější, ale stále to není ono. Je možné, že to souvisí např. se stresem ? Myslíte, že těch 6h spánku může dlouhodobě stačit ? Děkuji a přeji hezký den.

Odpověď odborníka:

Poruchy spánku jistě mohou být stresem způsobeny, Dospěléu člověku stačí 6, i méně, hodin spánku, je-li po něm osvěžen a není-li během dne následně spavý. Pokud tomu tak je, je potřeba spánku větší, je to velmi individuální.
Při léčbě poruch spánku v první řadě je třeba důsledně dodržovat spánkovou hygienu, Sport spíše v odpoledních či časných večerních hodinách, než těsně před spaním, režimová opatření. Pokud toto nepomůže, jsou na řadě léky, spíše krátkodobě, ve snaze spánkový cyklus navodit.

MUDr. Magdaléna Hlavačková
MUDr. Magdaléna Hlavačková

Specializace: Neurologie
Pracoviště: neurologická ambulance Uherský Brod

 
Líbí se vám odpověď?
+4 Ano Ne
 
 
Diskuze čtenářů Přidejte komentář jako první

Vstoupit do diskuze

 
 
 
 
 
Naposledy prohlédnuté hodnocení
Naposledy přečtené dotazy
 
Naposledy čtené: