Snížená funkce štítné žlázy

Může být zvětšená štítná žláza a přitom snížená její funkce a dá se doporučení na vyšetření získat i jinde než u praktika? Jsem rok po odebrání obou krčních mandlí, ale stále mám pocit tlaku v krku a problémy s polykáním. Na poslední kontrole po TE v nemocnici mi lékařka sdělila, že se jí zdá štítná žláza větší, nicméně to nenapsala do propouštěcí zprávy a praktička si myslí, že je vše v pořádku tudíž nenapíše doporučení ke specialistovi. Bohužel únavu a bolesti svalů a kloubů mohu mít i od neuropatie (neobvyklá mutace v rámci CMT), ale mám i ve třiceti celkem silné akné, padají mi vlasy a lámou se nehty, objevují se potíže s pamětí a depresivní nálady, zácpa a plynatost. Dále mám z imunologie zjištěné výrazně zvýšené hodnoty ANA IgG, část příznaků pro systémový lupus nicméně ten nebyl laboratorně potvrzen. Může nedostatečnost štítné žlázy vyvolávat i jiné hormonální problémy? Od vysazení antikoncepce mám vcelku krátký menstruační cyklus (21-24 dní), zhruba od ovulace špiním a krvácení je krátké a velmi intenzivní.

Odpověď odborníka:

Hezký den Hano, samozřejmě může být zvětšená štítná žláza a přitom snížená její funkce, máte - li podezření na špatné fungování štítnice, Vaše praktička by Vám měla nabrat hormony štítné žlázy, či vás odeslat na endokrinologii k provedení ultrazvuku.
Pokud Vám paní doktorka žádanku ke specialistovi dát nechce, můžete se na toto odborné vyšetření objednat i sama, endokrinolog by Vás měl vzít i bez žádanky.
Mezi potíže, které může snížená činnost štítné žlázy způsobovat patří suchá kůže, lámavost nehtů, potíže s menstruačním cyklem, pocení, snížené psychomotorické tempo, přibývání či ubývání na váze atd.. Rozhodně Vám tedy doporučuji konzultovat Vaše potíže se specialistou z Endokrinologie. S pozdarvem, K. Jiříčková.

MUDr. Kristýna Jiříčková
MUDr. Kristýna Jiříčková

Specializace: Praktické lékařství
Pracoviště: Monse spol, s.r.o.

 
Líbí se vám odpověď?
0 Ano Ne
 
 
Diskuze čtenářů Přidejte komentář jako první

Vstoupit do diskuze

 
 
 
 
 
Naposledy prohlédnuté hodnocení
Naposledy přečtené dotazy
 
Kam dál
 
 
Ječné zrno
Články: Ječné zrno
Ječné zrno, hordeolum, je...
Pásový opar: samoléčba v 5 krocích
Články: Pásový opar: samoléčba v 5 krocích
Pásový opar je virové...
Krvácení do mozku. Jen rychlá a správná reakce zachrání život
Muzea, hrady, zámky .... 30.000 památek z celé ČR
Poznejte sami, že se s vašimi játry něco děje
Články: Poznejte sami, že se s vašimi játry něco děje
Bolí vás často břicho a na...
První známky rakoviny? Kašel, bolest i únava
Články: První známky rakoviny? Kašel, bolest i únava
Signály toho, že s tělem...
Alkohol, aldehyd… a rakovina
Články: Alkohol, aldehyd… a rakovina
Jste po několika drincích...
Pěšky nebo na kole - Tipy na výlety
Naposledy čtené: