Strach z rakoviny mozku

Dobrý den! Už skoro pět let, mám strach z rakoviny mozku. Mám psychosomatické bolesti hlavy, dá se říct, že pořád a zhoršuje se to, když o tom začnu ještě přemýšlet. Je to tenzní pocit, ale prášky na to neberu.Chodím k psychoterapeutce a moc bych si přála, aby ta bolest zmizela. Snažím se si namlouvat, že je to jenom psychika, ale je těžké tomu uvěřit. Mám strach, abych rakovinu nakonec nedostala. Myslíte, že je to možné? Dá se rakovina zjistit z rozboru krve, kterou mi nabírali u gynekologa kvůli těhotenství? Moc děkuji za odpověď.

Odpověď odborníka:

Dobrý den, psychika je sice "mocná čarodějka", ale "dostat rakovinu mozku" jen z toho, že na ni myslíte, je extrém ě nepravděpodobné, dokonce si troufám napsat, že to prostě nejde. Zkuste si odpovědět na otázku, PROČ se rakoviny tak bojíte, a odstranit příčinu strachu. Ze samotného běžného rozboru krve se rakovina mozku zjistit nedá, zjišťuje se 1)z klinických příznaků = ložiskové neurologické poruchy (výpadek funkce některých nervů) často spojené s opravdu nezvykle silnými bolestmi hlavy (ale nebojtem, hlava může bolet a obvykle bolí z tisíce jiných, méně závažných důvodů), 2) ze zobrazovacích vyšetření (CT, NMR...) a laboratorních vyšetření (odběr mozkomíšního moku, odběr krve na speciální známky rakoviny, tzv.nádorové markery = v žádném případě nepatří do běžného odběru krve, takže v rámci běžného gynekologického vyšetření se to zjistit nedá. Vzhledem k popsanému je rakovina maximálně nepravděpodobná a moc Vám přeji, aby Vás ten strach co nejdříve přešel. Na něco sice umřít musíme, ale zrovna rakovina mozku patří k nejvzácnějším příčinám smrti. Možná by Vám mohl pomoci Váš praktický lékař, případně neurolog - mohou Vás podrobněji vyšetřit, abyste měla větší jistotu, že je vše po tělesné stránce v pořádku.

 
Líbí se vám odpověď?
+5 Ano Ne
 
 
Diskuze čtenářů Nové téma | zodpovězené dotazy
Strach z rakoviny | Od: Drahomíra | 28.7.2009 20:37
Problém, ktorý máte "strach z choroby" som zažila aj ja. Bála som sa povedať rodine, že ma neustále bolí hlava. Raz ma manžel pristihol, ako plačem a dostal sa môj problém von. Hneď som navštívila neurologa , ktorý mi urobil kompletné vyšetrenia MRI, CT a zistil, že ide o psychický problém. Tým dňom ma viac hlava nebolela. Určite treba nabrať odvahu a urobiť si vyšetrenia aj keď sa veľmi bojíte výsledku. Ale keď je výsledok negatívny je to úľava. Prajem veľa odvahy.
reagovat
re:Strach z rakoviny | Od: Jana | 19.6.2010 11:39
Ahoj , mám ten samý problém,bolí mě hlava , jen když sní prudce zatřepu jinak , ne . Procházím teď zvláštním obdobím, je mi 16, skoro 17 let . Psycholožka mi řekla , že to mám určitě z psychických problémů.Před měsícem mi zjistili hemeroidy a já měla šílený strach , jestli nemám rakovinu střev nebo konečníku . Bbička mi na ni umřela , v naší rodině je rakovina dědičná. Doktorká mě uklidnila , že to určitě nebude , to co si myslím. Ale při tom mě z ničeho nic začala bolet hlava , dvakrát mě bolela velice silně , poté to asi na 14 dní přestalo ,ale pak jsem si na to vzpoměla,protože mi kamarádka řekla , že její sestřenka má v 17 letech nádor na mozku. Vsugerovala jsem si to také , od té doby trpím , ne pořád, ale doléhá na mě tak jednou za dva dny velice špatná nálada. Neustále na to musím myslet . Mám prostě strach , tento problém jsem s psycholožkou ještě neřešila ,ale chystám se. Hlavně se bojím , kdyby mě poslali na vyšetření , že mi něco najdou....Ale zároveň si myslím , že kdybych něco takového měla, že mám asi daleko závažnější problémy a hlava mě bolí víc. Mám i zvýšenou teplotu z této věci ,ale to se vše odráží opsychiky. Mám ji jen do 37,2 , víc mi nikdy nevyleze. Už se těším na den , když si budu moci říct , že je vše zamnou . A nejhorší na tom je , že příští rok nastupuju na střední školu.
reagovat
 
 
 
 
 
Naposledy prohlédnuté hodnocení
Naposledy přečtené dotazy
 
Naposledy čtené: