Trávicí obtíže

Je to už dlouho co mám problémy s jídlem aj. Je mi po většinou z jídel špatně, mám trávicí obtíže a nadýmám se, nelze vypozorovat po jakém jídle se to děje jelikož se to i mění (je mi dobře po něčem, po čem mi bylo jindy zle) Prošla jsem mnoha vyšetřeními, včetně gastroskopie, byla jsem několikrát na pozorování v nemocnici a byly mi udělaný testy na alergii ale výsledky žádné. Vyšla jsem vždy od lékaře s tím, že simuluji. V posledních dvou letech se k problémům přidalo značné zhubnutí, které bylo odměněno káráním lékaře, že jsem moc hubená a nic nejím, i když jím stejně jako ostatní, ne-li víc. V posledních měsících mám i silné křeče v žaludku a střevech a také mě trápí neúplný průjem. Žádné vyšetření mi ale nikdy nepomohlo, jedinou radu od doktora jsem dostala takovou, ať jím zdravěji. Což mi dlouhodobě nepomohlo a ještě zhoršilo můj úbytek na váze. Nevíte čím by tyhle problémy mohly být a co dělat? Zkoušela jsem vyřazovat různé druhy jídel z jídelníčku ale bohužel bez výsledků....

Odpověď odborníka:

Pokud jste byla opakovaně vyšetřována bez nálezu, nejspíše se bude jednat o tzv. syndrom dráždivého tračníku.
Nejedná se o žádnou simulaci, jde o to, že náš trávicí trakt je velmi hustě zásoben nervy, které se starají jednak o to, aby trávicí trakt pracoval a dělal to, co má, ale také o to, aby byl v klidu.
U tohoto syndromu dochází k narušení rovnováhy mezi těmito nervovými systémy- může tak docházet ke stavům, kdy pacienti trpí zácpou, či jen průjmy s bolesti břicha, či kombinací obojího.
Léčba je bohužel svízelná- léčíme příznaky- to jest průjem/zácpu, bolesti břicha, důležitá je pravidelná strava, v malých porcích vícekrát denně, vyvarovat se smaženým jídlům, kořeněným, pálivým, sladkému, jíst dostatek vlákniny, dodržovat pitný režim, zakupte si probiotika. Dále velmi mnoho způsobuje stres v životě- zkuste se zamyslet, co by šlo změnit.
Držím palce!
S pozdravem,
MUDr. Klímová

MUDr. Nikola Klímová
MUDr. Nikola Klímová

Specializace: Praktické lékařství
Pracoviště: Ordinace praktického lékaře pro dospělé

 
Líbí se vám odpověď?
+2 Ano Ne
 
 
Diskuze čtenářů Přidejte komentář jako první

Vstoupit do diskuze

 
 
 
Naposledy prohlédnuté hodnocení
Naposledy přečtené dotazy
 
Naposledy čtené: