Žaludeční vředy a vitamíny

  • Dotaz od: Klara Sharon
  • Publikováno: 31.1.2014
  • uLékaře.cz

Dobrý den, chci se zeptat, doléčila jsem si žaludeční vředy, i když stále trpím občasnými dyspepsiemi, chci se zeptat, zda pojídání vitamínů v tabletách příliš nezatěžuje žaludek a nemůže podporovat opětovné vytvoření vředů. Děkuji, hezký den

Odpověď odborníka:

Dlouhodobé užívání jakýchkoliv léků, i těch volně prodejných včetně vitaminových přípravků, může žaludeční sliznici dráždit a způsobovat tak dyspeptické potíže (i když asi nelze říci, že přímo přispívat ke vzniku vředu). Nedoporučovala bych zejm. tablety s vyšším obsahem vitaminu C. Jinak jsou vitaminy v tabletách zpravidla v nízkých koncentracích, dráždit nicméně mohou i pomocné látky v tabletách (pojidla, konzervanty, stabilizátory ap.). Jednoznačně sliznici žaludku mohou porušit některé minerály, jsou-li užívány ve vyšších koncentracích (draslík, vápník, železo). Pokud přijímáte vyváženou stravu a netrpíte nějakým onemocněním, které by snižovalo vstřebávání či využití vitaminů v organismu, pak ani není důvod vitaminy v tabletách dlouhodobě užívat. Běžná strava v našich podmínkách skutečně potřebu všech vitaminů bohatě kryje.

MUDr. Renata Lažanská
MUDr. Renata Lažanská

Specializace: Nefrologie
Pracoviště: IKEM, Klinika nefrologie

 
Líbí se vám odpověď?
+6 Ano Ne
 
 
Diskuze čtenářů Přidejte komentář jako první

Vstoupit do diskuze

 
 
 
 
Naposledy prohlédnuté hodnocení
Naposledy přečtené dotazy
 
Naposledy čtené:
 
Doporučený článek:

Soutěžte s Belcurou

 celý článek
Doporučený článek:

Soutěžte s Belcurou

Atopická, suchá nebo podrážděná pokožka bezesporu vyžaduje důslednou péči. Svědění v těchto případech dokáže být velice nepříjemné. Kůže je navíc zranitelná a náchylnější k...  celý článek

x