Zavřít
uLékaře
Stáhněte si mobilní aplikaci uLékaře.cz
Lékařská poradna a objednání
Nainstalovat
Reklama
Přihlásit se Přihlásit se přes Facebook

Zapomenuté heslo

Nemáte účet? Registrujte se

Vytvořit nový účet uLékaře.cz

Připojte se do komunity uLékaře.cz a získejte přístup k historii všech svých dotazů a odpovědí.
Již máte účet? Přihlaste se zde

Máte Facebook? Ušetřete si čas a jednoduše se přihlaste skrz něj.

Přihlásit se přes Facebook
Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Chcete se přihlásit? Přihlaste se zde
Nemáte účet? Registrujte se

Hypertenze

Ordinace 28.5.2007

Arteriální hypertenze, tedy vyšší krevní tlak než 140/90, patří mezi nejčastější onemocnění srdce a cévního oběhu. Postihuje okolo 25 procent dospělé populace, hovoří se někdy o neinfekční epidemii. Až 25 procent úmrtí nad 40 let věku je přímo nebo nepřímo způsobeno vysokým krevním tlakem!

Reklama
tlak
tlak

Hypertenze

Arteriální hypertenze, tedy vyšší krevní tlak než 140/90, patří mezi nejčastější onemocnění srdce a cévního oběhu. Postihuje okolo 25 procent dospělé populace, hovoří se někdy o neinfekční epidemii. Až 25 procent úmrtí nad 40 let věku je přímo nebo nepřímo způsobeno vysokým krevním tlakem!

Příčiny a dělení: U esenciální hypertenze jasnou příčinu neznáme, ale na jejím vzniku se určitě podílí nadměrný přísun kuchyňské soli, obezita, větší konzumace alkoholu, stres a dědičnost. Sekundární hypertenze je důsledkem onemocnění jiného orgánu, například ledvin nebo žláz s vnitřní sekrecí.

Léčba hypertenzní krize:Je nutná hospitalizace na jednotce intenzivní péče, proto ihned volejte lékařskou pomoc.

#IMG#

Komplikace: Dlouhodobě zvýšení a neléčení TK vede k přetížení srdce a následně jeho selhání a vážnému a nevratnému poškození ledvin a očí.

 • Zajímá Vás, jak předcházet vzniku hypertenze?
 • Jste vznikem hypertenze ohroženi?
 • Jak se správně měří krevní tlak??
 • Jaké jsou příznaky hypertenze?
 • Co je to syndrom bílého pláště?

Čtěte více...

Základní informace

Arteriální hypertenze, tedy vyšší krevní tlak (TK) než 140/90, patří mezi nejčastější onemocnění srdce a cévního oběhu. Je to masově rozšířené onemocnění, které postihuje okolo 25 procent dospělé populace, hovoří se někdy o neinfekční epidemii. Hypertenze svými komplikacemi významně ovlivňuje nemocnost a úmrtnost. Podle odhadů je až 25 procent úmrtí nad 40 let věku přímo nebo nepřímo způsobeno vysokým krevním tlakem!

Jaká je příčina

U většiny nemocných příčinu vysokého krevního tlaku neznáme, jedná se o tzv. primární neboli esenciální hypertenzi. K tomu, aby se hypertenze projevila je většinou potřeba spolupůsobení genetických dispozic a faktorů zevního prostředí. Je to hlavně nadměrný přísun kuchyňské soli, obezita, větší konzumace alkoholu, stres.

U malé skupiny hypertoniků (okolo 5 procent) je zvýšený TK důsledkem nějakého jiného onemocnění, tzv. sekundární hypertenze. Jsou to nemoci ledvin nebo jejich cév, onemocnění žláz s vnitřní sekrecí (štítné žlázy, kůry a dřeně nadledvin, hypofýzy), některé neurologické nemoci (nitrolební hypertenze) nebo zúžení aorty - hlavní tepny, která vede ze srdce. I vysoký TK, který vzniká v těhotenství, řádíme mezi sekundární hypertenzi.

Jaké jsou příznaky

Problémem arteriální hypertenze je, že nemá žádné charakteristické příznaky. Dlouho tudíž nemusíte o svém onemocnění vědět a vysoký TK je zjištěn náhodně nebo až v době komplikací. Někdy se může hypertenze projevovat bolestmi hlavy, bolestmi na hrudníku, únavou nebo poruchami spánku. V pokročilých stádiích se pak objevují příznaky vyplývající z poškození jiných orgánů dlouho trvajícím vysokým krevním tlakem: dušnost, bolesti na hrudníku závislé na námaze (angina pectoris), infarkt myokardu, poruchy funkce ledvin a zraku.

První pomoc

O první pomoci v případě arteriální hypertenze vlastně mluvit nemůžeme, protože to je chronické neakutní onemocnění. Jen v případě vzniku tzv. hypertenzní krize, která je charakterizovaná náhlým výrazným vzestupem TK s hodnotami diastolického TK nad 140 mm Hg, je nutná okamžitá hospitalizace na jednotce intenzivní péče. Pokud si tedy doma naměříte takto vysoký TK anebo budete mít příznaky svědčící pro tuto komplikaci (silné bolesti hlavy, náhlé poruchy zraku, akutní dušnost), tak ihned volejte lékařskou pomoc!!

U doktora

Pokud vám bude zjištěn vysoký krevní tlak, tak s Vámi lékař nejprve podrobně rozebere anamnézu - bude se dotazovat na jiná vaše onemocnění, nemoci v rodině (se zaměřením na onemocnění srdce a krevního oběhu), lékaře bude zajímat jaké léky užíváte, jestli kouříte, pijete kávu a alkohol, jestli sportujete.

Dále Vám bude změřen krevní tlak. Používají se rtuťové (starší ale nikoliv méně přesné) nebo modernější digitální tonometry. Manžeta tonometru se ovine okolo paže, pak se balónkem nefoukne a lékař poslouchá při pomalém vypouštění vzduchu, kdy začne a kdy přestane slyšet šelest nad tepnou v loketní jamce. Hodnotě tlaku, při které šelest začne slyšet, se říká systolický krevní tlak, při které přestane, diastolický krevní tlak.

Na základě výsledku jednoho měření se ale diagnóza hypertenze stanovit nemůže. Krevní tlak může být totiž zvýšen vlivem stresu při návštěvě v ordinaci. Je proto nutné, aby hodnoty TK byly opakovaně vyšší a to alespoň dvakrát ze tří měření při dvou návštěvách.

Někdy musíme přistoupit k ambulantnímu monitorování krevního tlaku (tonoport). Při tomto vyšetření zůstává manžeta omotána okolo paže celý den. V pravidelných intervalech je TK měřen a zaznamenáván do přístroje s pamětí. Nemocný vykonává běžné denní činnosti a lékař pak může snadno zjistit, jak vypadají hodnoty krevního tlaku během celého dne, nejen v ordinaci. Toto vyšetření je dosti často využíváno při podezření na syndrom bílého pláště - hypertenzi, která je vyvolána stresem při přítomnosti zdravotníka (lékaře nebo sestry) - tedy osoby v bílém plášti.

Tonometry je nyní velmi snadné zakoupit a tak stále častěji využíváme i možnosti měření TK doma. Nemocný tak může při návštěvě lékaři ukázat, jak vypadá denní profil jeho krevního tlaku.

Lékař se ale nezaměří pouze na Váš krevní tlak, ale komplexně Vás vyšetří. Poslechne si srdíčko, dýchání, vyšetří pohmatem a poslechem puls na dostupných tepnách, zváží Vás. Při prvním zjištění arteriální hypertenze Vám bude také doporučen odběr krve na stanovení základních laboratorních parametrů (minerálů v krvi, cholesterolu, triglyceridů, hladiny cukru) a vyšetření moče. Dále bude provedena analýza křivky elektrické aktivity srdce: EKG a vyšetření očního pozadí. Ne u všech je nutné vyšetření srdce ultrazvukem (echokardiografie) a rentgen hrudníku.

Podrobnější vyšetření je potřeba, pokud si lékař myslí, že by se ve Vašem případě mohlo jednat o výše zmíněnou sekundární hypertenzi. Na tuto možnost myslíme, pokud krevní tlak neklesá dostatečně po zvolené léčbě. Respektive po kombinaci léků, pokud je vysoký TK přítomen u mladých jedinců a pokud se hypertenze objeví náhle nebo jsou hodnoty TK velmi vysoké. Pak jsou nezbytná podrobnější vyšetření zobrazovacími metodami a analýzy krve, které se provádějí většinou na specializovaném pracovišti.

Pokud je TK stabilní, provádí se kontrolní vyšetření jednou za 3-4 měsíce. Při zahájení léčby nebo v komplikovaných případech Vás bude ošetřující lékař zvát na kontroly častěji.

Léčbu arteriální hypertenze zahajujeme téměř vždy nefarmakologicky, tj. režimovými opatřeními, bez léků. Pokud je přítomna nadváha je nutné zahájit redukční dietu. Pro všechny osoby s hypertenzí je důležité snížení přívodu sodíku kuchyňskou solí, omezení alkoholu a kouření. Veliký význam má pravidelné cvičení. Doporučuje se asi 30 minut 3x týdně aerobních sportů - rychlá chůze, běh, plavání, jízda na kole, aerobic; nevhodné je posilování. Sport navíc pomáhá uvolnění a je prevencí stresu.

Farmakologickou léčbu zahajujeme u všech nemocných se systolickým TK nad 180 nebo diastolickým TK nad 100 mmHg. U ostatních pokud režimová opatření nevedou po 2-6 měsících k poklesu TK pod 140/90. Obvykle začínáme monoterapií, tedy pouze jedním lékem. Ale u některých nemocných musíme přistoupit i k léčbě několika druhy anithypertenziv (léků snižujících TK). Je k dispozici celá řada preparátů z různých lékových skupin. Používají se diuretika, betablokátory, blokátory kalciových kanálů, inhibitory angiotenzin konvertujícího enzymu (ACE-I), antagonisty receptorů angiotensinu II, alfa-blokátory, vazodilatancia a centrálně působící látky.

Volba léku, kterým budete léčeni, závisí na řadě okolností. Především na přidružených onemocněních - prodělaném infarktu myokardu, srdečnímu selhávání, cukrovce, onemocnění ledvin, věku a dalších nemocech.

Co neovlivníte

Rozvoj komplikací je závislý na výši TK při léčbě a na dalších rizikových faktorech.

Dlouhodobě zvýšení TK nadměrně zatěžuje levou srdeční komoru, což vede nejprve ke zmnožení svaloviny srdeční (hypertrofii) a později k srdečnímu selhání. Dalšími orgány, které vysoký TK poškozuje, jsou ledviny a oči.

Pokud se vysoký TK kombinuje s nadváhou nebo obezitou, cukrovkou, vysokou hladinou cholesterolu, triglyceridů nebo kyseliny močové a vy nevěnujete dostatečnou pozornost radám lékaře ohledně režimových opatření a léčby, tak dochází k urychlenému rozvoji aterosklerózy. Vlivem postižení tepen aterosklerózou dochází k jejich zužování a nedokrevnosti cílových orgánů. Při ateroskleróze tepen srdce dochází k ischemické chorobě srdeční, která se projevuje bolestmi na hrudníku při námaze nebo infarktem myokardu. Důsledkem infarktu pak může být selhávání funkce srdce. Postižení mozkových tepen může vést k cévní mozkové příhodě, s poruchami hybnosti, řeči, sluchu, rovnováhy. Ateroskleróza tepen v očích vede k postupné ztrátě zraku, v ledvinách k zhoršování funkce ledvin.

Co můžete sami

Riziko vzniku nebo zhoršování již přítomné arteriální hypertenze snížíte především dodržování zdravého životního stylu. Důležité je udržování ideální tělesné hmotnosti racionální stravou s omezením tučných pokrmů a dostatečným přísunem zeleniny, ovoce a vlákniny. Pravidelně cvičte, doporučujeme tělesnou aktivitou aerobního typu (běh, plavání, cyklistika, aerobik). Měli byste také snížit přísun soli a alkoholu a samozřejmě nekouřit. Důležité je umět relaxovat a zvládat stres. Pokud již vysoký TK máte, tak byste měli, kromě výše uvedených doporučení, důsledně dodržovat doporučenou léčbu a její dávkování a pravidelně navštěvovat vašeho lékaře.

Máte riziko vzniku onemocnění?

K rizikovým faktorům vzniku arteriální hypertenze patří:

 • nadváha
 • přejídání
 • zvýšený příjem soli v potravě
 • nadměrná konzumace alkoholu
 • nedostatek pohybu
 • stres
 • a také se stoupajícím věkem se zvyšuje výskyt vysokého TK

Tato rizika můžete ovlivnit hlavně dodržováním zásad zdravého životního stylu, jak byly popsány v předešlém odstavci.

Časté otázky:

Je mi 50 let a s ničím se neléčím. Jak často bych si měl nechat měřit krevní tlak?

Pokud nemáte jiná onemocnění a rizikové faktory tak je postačující ve vašem věku měření jednou za rok při preventivní prohlídce u praktického lékaře.

Jsem diabetik a mám vysoký krevní tlak. Můj diabetolog není s krevním tlakem 140/90 spokojen a chce mě začít léčit. Je to správné?

Ano. Vzhledem k tomu, že cukrovka spolu s arteriální hypertenzí urychlují rozvoj aterosklerózy, tak doporučený TK u diabetiků je 130/80. Tato hodnota se v poslední době zpřísnila, protože je vysledováno, že je to velmi účinné opatření proti postižení ledvin a dalších orgánů.

Je mi 30 let, mám asi 5 let vysoký krevní tlak. I přesto, že užívám 3 léky, tak se můj TK pohybuje okolo 160/100. Co mám dělat?

Vzhledem k Vašemu věku a krevnímu tlaku, který nereaguje ani na trojkombinaci léků, by Vás bylo vhodné podrobněji vyšetřit, zda vysoký TK není podmíněn jiným onemocněním a nejedná se o tzv. sekundární hypertenzi.

Můj praktický lékař mi opakovaně měří TK okolo 150/90 a neustále mi přidává další tablety. Doma mám okolo 120/60. Jak je to možné?

Je dosti pravděpodobné, že se ve Vašem případě jedná o syndrom bílého pláště. U lékaře jste nervózní a stresovaná a je vám naměřen vyšší krevní tlak. Tato diagnóza by měla být ověřena pomocí 24 hodinového sledování krevního tlaku.

Je mi 40 let, mám vyšší TK 150/100, ale nic mě nebolí, nemám žádné problémy. Je nutné můj tlak léčit?

Ano. Nejprve určitě zahájit režimová opatření a pokud nepovedou k poklesu TK, tak bude potřeba zahájit léčbu léky. I když vás hypertenze nebolí, tak to neznamená, že není škodlivá. Přetěžuje vaše srdce a cévy. Pokud se nebudete léčit, tak se za několik let objeví komplikace a ty už vnímat jako problémy budete.

(jar)

Doporučujeme

Naposledy přečtené dotazy z poradny

Antikoncepce

Dobry den, Mam dotaz ohledne me hormonalni antikoncepce. Bohuzel jsem spatne...

Bolesti konečníku

Mám obrovské bolesti konečníku při stolici, ale někdy i mimo ni, ale vždy jde...

Výtok z prsu

dobrý den,již delší dobu mám výtok z jednoho prsu,nejprve je hustý šedý ale...

Pálení celého těla

Dobrý den, jelikž nevím kam můj dotaz zařadit, obracím se na vás. Je mi 49 let,...

Střevní chřipka - rizika na konci těhotenství a v případě porodu

Dobrý den, ráda bych se zeptala na možná rizika, pokud bych se nakazila střevní...

Bolest hlavy, sucho v ústech, únava po probuzení

Dobrý den, již velmi dlouhou dobu se mi nestalo, že bych se probudil ráno svěží...

Bolesti zad vystřelující do ruky

Dobrý den, obracím se na Vás s prosbou ohledně konzultace mého stavu. Mám již...

Vyrážka na penisu

Dobrý den, u kořene penisu se mne udělal velký červený pupen, o co by se mohlo...

Bolesti hlavy

Je mi 18 let a mám na vás dotaz. Mám nízký tlak takže se mi skoro furt motá...

Cukající palec

Dobrý den, před pár dny se mi začalo objevovat podivné cukání palce na pravé...

Žluté fleky na zorném poli po Betakarotenu

Dobrý den, vyzkoušel jsem asi všechny opalovací přípravy i ty nejdražší a absolutně...

Vyrovnaná lordosa

Dobrý den, mam bolesti zad a dnes jsem byla na RTG, ovsem ortoped mi nic nevysvětlil....

Znecitlivění chodidla při běhu

Dobrý den pane doktore, chtěl bych se zeptat, co může způsobovat znecitlivění...

Krev ve spermatu

Dobry den..obcas se mi objevi cervene zbarveni sperma ..byl jsem pred pul rokem...

DALACIN C - pouziva se na spalovyho streptokoka ci ne?

Dobry den, pred dvema tydny jsem prelecil bolest v krku antibiotickyma kapkama...

Pervitin, důsledky užívání

Dobrý den, je mi 20 let a necelé dva roky užívám pervitin. Nejdřív to bylo jen...

Výtok je cítit močí

Dobrý den, mám slabounký nažloutlý výtok, který je ale hodně cítit močí,což...

Bolest konečníku po průjmu

Dobrý den, minulý týden jsem brala antibiotika a měla jsem silný průjem, antibiotika...

Zánět žaludu

Dobrý deň Vám prajem . Mám asi takýto problém. Kuk fotografia

Bolest hlavy vlevo vzadu

Dobrý den, již tak týden a půl mne bolí vlevo vzadu hlava. Bolest je to někdy...

Reklama