#PAGE_PARAMS# #ADS_HEAD_SCRIPTS#
Přihlásit se Přihlásit se přes Facebook

Zapomenuté heslo

Nemáte účet? Registrujte se

Vytvořit nový účet uLékaře.cz

Připojte se do komunity uLékaře.cz a získejte přístup k historii všech svých dotazů a odpovědí.
Již máte účet? Přihlaste se zde

Máte Facebook? Ušetřete si čas a jednoduše se přihlaste skrz něj.

Přihlásit se přes Facebook
Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Chcete se přihlásit? Přihlaste se zde
Nemáte účet? Registrujte se

Koronarografie

Ordinace 28.5.2007

Koronarografie je vyšetření, které umožňuje zobrazení věnčitých tepen srdce. To jsou ty, které vyživují samotný srdeční sval. Pomocí této metody může lékař prohlédnout tepny Vašeho srdce, leckdy může provést i léčebný zákrok. Pokud je některá tepna zúžená, pokusí se ji rozšířit.

Cévy
Cévy

Co to je koronarografie?

Koronarografie je vyšetření, které umožňuje zobrazení věnčitých tepen srdce. To jsou ty, které vyživují samotný srdeční sval. Pomocí této metody může lékař prohlédnout tepny Vašeho srdce, leckdy může provést i léčebný zákrok. Pokud je některá tepna zúžená, pokusí se ji rozšířit.

Jaký je princip koronarografie?

Koronarografie je v podstatě vyšetření pomocí rentgenového záření a kontrastní látky, kterou se zobrazí tepny Vašeho srdce. Kontrastní látka se vstřikuje do ústí srdečních cév pomocí dlouhého katetru, který Vám lékař zavede tepnou z třísla. Průchod kontrastní látky sleduje lékař na obrazovce nad Vámi.Výhodou metody je i možnost současně rozšířit zúženou tepnu a tak zlepšit prokrvení Vašeho srdce. A to při jednom vyšetření!

Kdy Vám lékař vyšetření doporučí?

Pokud Vám lékař toto vyšetření doporučuje, pravděpodobně máte již nějaké problémy se srdíčkem. Prodělali jste například infarkt, nebo máte takzvanou anginu pectoris která způsobuje bolesti na hrudníku při námaze. Můžete se také dlouhodobě léčit s vysokým krevním tlakem. Toto vyšetření se rovněž provádí při vzniku akutního infarktu, jehož průběh se tak výrazně ovlivní k lepšímu.

Mám se vyšetření obávat?

Ne. Přínos vyšetření, které umožňuje moderní léčbu srdečních onemocnění mnohonásobně převyšuje veškerá rizika a nepříjemnost vyšetření. V ojedinělých případech (pravděpodobnost je asi 0,5%) může dojít k některým komplikacím, jako je krvácení do třísla, alergická reakce na kontrastní látku nebo komplikace týkající se přímo srdečních cév. Ty jsou opravdu velmi vzácné.

Co mám před vyšetření udělat?

Vyšetření je takzvaně invazivní. To znamená, že se určitým způsobem zasahuje do Vašeho těla. Proto musíte být nějaký čas před vyšetřením ale hlavně po něm strávit v nemocnici. Před vyšetřením je nutná příprava. V den vyšetření už ráno nejíte. Pravděpodobně dostanete i léky na “ředění krve“. Dále dostanete lék omezující riziko alergické reakce a současně i mírně tlumící léky. Samozřejmě dále užíváte vlastní léky na srdíčko. Hlaste každou alergickou reakci, kterou jste v životě prodělali!

Jak vypadá vyšetření?

Při vyšetření ležíte na vyšetřovacím stole. Nad Vámi je obrazovka, na které lékař sleduje vyšetření. Za Vámi nad Vaší hlavou je pohyblivý rentgen. Ten se dle instrukcí lékaře při vyšetření bude natáčet tak, aby bylo možno věnčité tepny srdce vidět v několika různých pohledech a směrech. Na začátku Vám ale lékař v místním znecitlivění zavede do stehenní tepny v třísle katetr, kterým se další vyšetření provádí. Toto je jediný okamžik, kdy můžete cítit bolest. Při vlastním vyšetření potom můžete cítit teplo. To je od kontrastní látky. Při vyšetření na Vás celou dobu mluví vyšetřující lékař a dostáváte jasné pokyny ohledně zadržení dechu, polohy apod.

Co bude po vyšetření?

Lékař Vám vytáhne katetr a pečlivě zabandážuje tříslo. Bandáž a vak s pískem musíte mít nejméně 8 hodin, ale z lůžka nesmíte vstát celých 24 hodin. To je velmi důležité. Předejdete tak komplikacím po vpichu do třísla. Jíst a pít můžete. Samozřejmě, že Váš ošetřující lékař je informován o průběhu a výsledku vyšetření a podle toho řídí další Vaši léčbu. Upravuje léky atd. Pokud je vše bez komplikací, můžete vstát druhý den ráno.

Kdy bude výsledek ?

Průběh a výsledek vyšetření je obvykle ihned zaznamenán do Vaší dokumentace.

Existují jiná vyšetření ?

Koronarografie je dosud nepřekonaná vyšetřovací a současně léčebná metoda. Ostatní vyšetření - ultrazvuk, scintigrafie, magnetická resonance - jsou pouze zobrazovací a nelze pomocí nich léčit.

Doporučujeme

#ADS_BOTTOM_SCRIPTS##MICRODATA#