Prolaktin vs. dopamin
Prolaktin je hypofyzární hormon, který je pod neustálým inhibičním
řízením. Sekrece tohoto hormonu je trvale kontrolována
prolaktin-inhibičními faktory (PIF) hypothalamu.

Dopamin
Dopamin se dostává k laktotropním buňkám hypofyzárním portálním oběhem. Na těchto buňkách se naváže na D2 dopaminové receptory a v komplexu s receptorem se dostává do buňky. Pokud dochází k přerušení cévního zásobení mezi hypothalamem a hypofýzou zánětem, nádorem nebo jiným expanzivním procesem, dopamin k buňkám nepronikne a následkem porušené inhibice vzniká hyperprolaktinemie.
#IMG#
Hyperprolaktinémie a její vlivy
Klinický obraz hyperprolaktinemie u mužů i žen souvisí jak s centrálním, tak s periferním účinkem hormonů. Mužský hypogonadismus vzniká následkem poklesu hladin testosteronu. Hyperprolaktinemie působí tento nedostatek dvojím způsobem. Na centrální úrovni zvyšuje obrat dopaminu v hypothalamu, a tím vede také ke ztrátě epizodické sekrece gonadotropinů (FSH a LH). V periferii je pak vzhledem ke zvýšené hladině prolaktinu v krvi snížená citlivost tkání varlete na FSH a LH. Navíc je kvůli prolaktinu omezena přeměna testosteronu na dihydrotestosteron. Úprava hladin prolaktinu je vedle podávání testosteronu při léčbě hypogonadismu nezbytná.
U žen se projeví hyperprolaktinemie především snížením hladin estrogenů, oligomenoreou, amenoreou, anovulačními cykly a sterilitou. Centrální účinek prolaktinu vede k produkci nadměrného množství dopaminu a endogenních opioidů v hypothalamu. Vlivem těchto působků je zde tlumena pulzatilní sekrece GnRH, a tím i hypofyzárních FSH a LH. Zvýšené množství prolaktinu také narušuje negativní i pozitivní zpětnou vazbu estrogenů a gonadotropinů. V ovariích je pak blokována tvorba estrogenů i progesteronu.
Vzájemná souhra
Souvislosti mezi působením prolaktinu a dopaminu se projeví především při patologických procesech. Vzájemné ovlivňování musí být respektováno v diagnostice i terapii řady onemocnění.
(nes)
Zdroj: Marek J. Prolaktin a Psychofarmakologie, www.tigis.cz